Majdan Królewski: rozpoczęły się III Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego
24 września 2010 | 09:29 | apis Ⓒ Ⓟ
Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego upamiętniające życie i działalność zmarłego w 2007 r. wybitnego duchownego rozpoczęły się w 23 września w Majdanie Królewskim. Bp Krzysztof Nitkiewicz zachęcał zgromadzoną na Mszy św. młodzież do czerpania przykładu z kardynała Kozłowieckiego.
Obchody upamiętniające wybitnego misjonarza, które odbywają się pod hasłem: „Na Zambijskiej Ziemi” rozpoczęła uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ordynariusza diecezji sandomierskiej bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Koncelebrowali ją m.in.: bp Edward Frankowski, ks. Tadeusz Wojda SAC z watykańskiej Kongregacji do spraw Ewangelizacji Narodów oraz liczni kapłani.
W homilii ks. Marek Dzióba przypomniał pierwsze lata życia kapłańskiego ks. Kozłowieckiego, które naznaczone były piętnem ciągłego zagrożenia i cierpienia, wywołanego pobytem w obozach koncentracyjnych. Kaznodzieja wskazał na jego niezwykłą postawę, która opierała się na całkowitym oddaniu Bogu, pokorze i posłudze na rzecz bliźniego. „Jego misja była wyrazem miłości do Jezusa Chrystusa. Uczczeniem przez mieszkańców Majdanu Królewskiego 60-letniej pracy misyjnej ks. kardynała jest powołanie fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” – mówił ks. Dzióba.
Ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz przywołując liturgiczne wezwanie „Idźcie w pokoju Chrystusa”, wskazał na konieczność świadczenia o Chrystusie. „Kardynał Adam Kozłowiecki zdobywał dla Chrystusa ludzi napotkanych na swojej życiowej drodze. Właściwie to on sam ich szukał. Tworzył dla nich parafie, budował kościoły, szkoły i szpitale. Leczył ludzkie serca i nie zapominał o potrzebach doczesnych człowieka” – mówił bp Nitkiewicz.
Po zakończeniu Mszy św. wierni wraz z kapłanami udali się do gmachu Gimnazjum nr 1, gdzie po uroczystym przywitaniu gości, występach artystycznych, przyszedł czas na wręczenie nagród laureatom konkursu o ks. kardynale Adamie Kozłowieckim, a także przekazanie nominacji członkom Rady Programowej Fundacji, które wręczyli księża biskupi.
Na temat działalności Kongregacji do spraw Ewangelizacji Narodów, a także o życiu ks. Adama Kozłowieckiego referaty wygłosili: ks. Tadeusz Wojda SAC, dyrektor biura Kongregacji Ewangelizacji Narodów w Watykanie oraz ks. Aleksander Aoudi Golike z Kamerunu.
Do 3 października w 11 parafiach Dekanatu Raniżowskiego odbywać się będą pokazy filmów, prelekcje dotyczące kardynała, misji oraz działalności i zamierzeń powołanej Fundacji “Serce bez granic”. Dniom towarzyszy wystawa z fotografiami autorstwa ks. kard. A. Kozłowieckiego SJ pt.: „W obiektywie Misjonarza Afryki”.
Na zakończenie sesji, przedstawiono informacje na temat obchodów 100. rocznicy urodzin i planowanego Roku Ks. Kard. Adama Kozłowieckiego, który rozpocznie się w styczniu 2011 r. Z tej okazji planowane jest m.in.: rozegranie meczu piłki nożnej Polska-Zambia, wydanie znaczka pocztowego i wybicie pamiątkowej monety NBP. Organizatorem Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego jest Zarząd Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ „Serce bez granic”.
Ks. kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu ubiegłego roku.
W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej z okazji 60-lecia swego kapłaństwa przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych miastach.
Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi, był żywym symbolem przemian dokonanych na czarnym kontynencie. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi.
25 lipca 2007 kard. Kozłowiecki odebrał w Mpunde doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat. Pogrzeb odbył się w Lusace.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.