Małe Siostry Jezusa o codziennej pracy, która jest modlitwą
17 listopada 2012 | 23:48 | apis / br Ⓒ Ⓟ
O tym, że codzienna praca, bycie w trudnych środowiskach robotniczych, a nawet koczowniczych, może być modlitwą do Boga mówiły 17 listopada br. w Kielcach siostry Ewa i Klara z nowohuckiej wspólnoty Zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa.
Spotkanie pod hasłem „Drogi kontemplacji” zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego i Grupę Medytacji Chrześcijańskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele kieleckich wspólnot: katolickiej – prowadzonej przez ojców kapucynów, ewangelicko-metodystycznej i prawosławnej. Prowadził je Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
S. Ewa i s. Klara przybliżając swój apostolat oraz jego założyciela i patrona bł. Karola de Foucauld podkreślały, że ich życie kontemplacyjne przekracza granice modlitwy. – Podejmujemy proste prace fizyczne, jako sprzątaczki, pomoce kuchenne, sezonowe pracownice w polu. Pragniemy w ten sposób dzielić niepewność życia ludzi ubogich w środowiskach robotniczych, a nawet koczowniczych – opowiadała s. Klara, która jest w Zgromadzeniu 20 lat.
– My na siłę nie ewangelizujemy tych ludzi. Poprzez życie razem z nimi i prace taką samą, jaką wykonują, staramy się być z nimi. Staramy się być w pomijanych i odtrącanych środowiskach i doznawać takich samych braków materialnych i duchowych – podkreśliła.
Natomiast s. Ewa (29 lat w Zgromadzeniu) podkreśliła, że w swej posłudze pragnie stawać się kimś z rodziny, środowiska, ojczyzny tych, wśród których żyje. – Przyjmując ich mowę, obyczaje, a nawet mentalność, dzieląc do końca ich rzeczywistość, mogę pełniej nieść ich w modlitwie do Boga. Chcę poprzez naśladowanie Jezusa z Nazaretu wyrażać Ewangelię swoim życiem i pozwolić się ewangelizować tym, którzy mnie otaczają. Podobnie jak brat Karol zafascynowany i pociągnięty przez Jezusa, jesteśmy wezwane do życia kontemplacyjnego w świecie i to w świecie ubogich – mówiła.
Małe Siostry Jezusa to chrześcijańska wspólnota, która została założona 8 września 1939 r. przez Magdalenę Hutin w Algierii. Jest jednym z kilkunastu apostolatów powstałych w oparciu o duchowość bł. Karola de Foucauld. Obecne tworzą ją osoby wywodzące się z prawie 70 narodowości, które działają na wszystkich kontynentach, w 67 krajach świata. W Polsce Zgromadzenie istnieje od 1957 r. Ponad 40 sióstr skupionych jest w kilku wspólnotach, m.in. w: Warszawie, Częstochowie, Machnowie, Krakowie – Nowej Hucie, Szczecinie, Lublinie. Liczą one zazwyczaj po kilka sióstr.
Siostry starają się docierać do środowisk oddalonych od Kościoła i ludzi pozbawionych zorganizowanego duszpasterstwa, takich jak: koczownicy, Romowie, osoby samotne, odrzucone czy będące w podeszłym wieku. Próbują stawać się kimś z rodziny, środowiska, ojczyzny tych, wśród których żyją. Przyjmują ich mowę, obyczaje i dzielą do końca ich rzeczywistość. Podejmują proste prace fizyczne jako sprzątaczki, pomoce kuchenne czy robotnice.
Siostry, które odwiedziły Kielce, należą do krakowskiej wspólnoty robotniczej, której członkinie żyją w osiedlu nowohuckim i utrzymują się wyłącznie z pracy fizycznej, np. jako sprzątaczki w osiedlowych blokach, bez względu na posiadane wykształcenie i wyuczone zawody.
Następne spotkanie z cyklu „Drogi kontemplacji” zorganizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego i Grupę Medytacji Chrześcijańskiej odbędzie w grudniu br. z Małymi Braćmi Jezusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.