Małogoszcz: bp Jan Piotrowski poświecił odrestaurowany kościółek na Babinku
08 października 2023 | 19:50 | dziar | Małogoszcz Ⓒ Ⓟ
Bp Jan Piotrowski poświęcił dzisiaj kościółek św. Stanisława w Małogoszczu, konsekrowany niegdyś w 1599 r., wokół którego założono parafialny cmentarz grzebalny. Nieużywana od lat świątynia na Babinku odzyskała blask i ponownie będzie w niej sprawowana liturgia.
Kościółek pw. św. Stanisława został zbudowany z inicjatywy ks. Jakuba Biedy Chrostkowica, a Babinek to wzgórze w Małogoszczu, wzmiankowane w przywileju kościoła małogoskiego już w 1342 r.
– Cieszę się, że jesteśmy zgromadzeni w tym pięknym niewielkim kościołku, bo kościoły naszej diecezji, położone w obrębie województw świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego, choć często niewielkie, są piękne – mówił biskup do zgromadzonych parafian.
– Poprzez ten kościół wchodzimy bardzo głęboko w historię – dodał, odnosząc się do dziedzictwa i tradycji, które nie muszą kłócić się z komfortem, z tym że żyje się obecnie „piękniej, lepiej, wygodniej”, ale przestrzegał zarazem przed „uwodzeniem nowoczesności”. – Gratuluję ks. prałatowi Henrykowi Makule, jego współpracownikom i całej rzeszy osób świeckich zaangażowanych w dzieło odbudowy – mówił bp Piotrowski, doceniając „solidarność i współpracę” w parafii i zachęcając do obecności w tym kościółku. Zwrócił uwagę na dostrzeganie w parafii „korzenia tradycji”.
– Ludzka obecność czyni to miejsce pięknym, potrzebnym. Życzę, abyście mogli modlić się za siebie i za poprzednie pokolenia – powiedział biskup Piotrowski.
Kościółek poświęcony przez biskupa, łączy się z osobą ks. Jakuba Chrostkowica urodzonego w Małogoszczu. Ukończył on w 1586 r. Akademię Krakowską jako bakalarz nauk wyzwolonych i filozof. Po święceniach powrócił w rodzinne strony i rozpoczął posługę mansjonarza. Małogoszcz zawdzięcza mu bardzo wiele. W 1591 r. ks. Jakub Bieda Chrostkowic rozpoczął budowę kościoła parafialnego, przy którym osobiście pracował z rzemieślnikami, mobilizując do pracy różne środowiska, angażując darczyńców. Wznosił także drugi kościół, mniejszy – na wzgórzu zwanym Babinek. Niektóre źródła, ale i legendy wskazują na przedchrześcijańskie znaczenie kultowe miejsca – na wzgórzu tym miały być sprawowane pogańskie obrzędy, być może ku czci bóstwa słowiańskiego o nazwie Baba. Ks. Jakub zapewne uznał za stosowne wystawić tu kościół i uzyskał uposażenie dla jego kapłana.
Do kościoła przylega nagrobek dawnego proboszcza ks. Tomasza Świątkowskiego (z 1855r.), jest także tablica upamiętniająca generałów z insurekcji kościuszkowskiej. Jeden z nich to gen. Jan Grochowski, dowodzący polskim pułkami na Wołyniu, który pod Opatowem połączył się z Kościuszką. Śmiertelnie ranny w bitwie pod Szczekocinami (6 czerwca 1794 r.), zmarł w Małogoszczu i został pochowany na Babinku.
Kościół konsekrował 19 sierpnia 1599 r. Paweł Dembski – biskup sufragan krakowski. W kościółku znajdowały się relikwie św. Stanisława, św. Floriana, św. Idziego Opata. Z czasem kościółek podupadł. Podczas I wojny światowej Austriacy trzymali w nim konie, a w zakrystii urządzili kuchnię polową, to tutaj przebiegał front i krzyżował się ogień.
Od 1817 r. kościół św. Stanisława spełniał rolę kaplicy cmentarnej. Do dzisiejszego dnia wokół kościoła znajduje się cmentarz parafialny.
Prace renowacyjne pozwoliły m.in. na przywrócenie blasku polichromii z XVII wieku. W centrum ołtarza był obraz św. Stanisława wskrzeszającego Piotrowina, skradziony w latach 80. XX w. Obecnie znajduje się tam jego kopia. Zrekonstruowano strop i chór muzyczny z drzewa modrzewiowego, wykonano nowe elementy ołtarza, uzupełniono ubytki ścienne, przełożono zabytkową posadzkę. Została doprowadzona energia elektryczna.
Na ścianach w przedsionku zachowały się i zostały zabezpieczone napisy ówczesnych wandali, które dziś mają wartość zabytku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.