Małopolska Świętemu Janowi Pawłowi II – finał konkursów i konferencja online
17 listopada 2020 | 19:11 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Ważniejsze jest „być” niż „mieć” – przypomniał ks. dr hab. Grzegorz Godawa, kierownik katedry Pedagogiki Społecznej UPJPII w Krakowie. Był on gościem konferencji online „Aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem”. Pedagogiczne inspiracje nauczaniem Papieża Jana Pawła II”. Odbyła się ona w ramach projektu „Małopolska Świętemu Janowi Pawłowi II. Zdalnie i cyfrowo” – Bardziej „być” to zadanie dla nas wychowawców – mówił ks. Grzegorz Godawa.
„Trudno jest dzisiaj pokazać młodym ludziom ideał człowieka, który bardziej jest, niż ma. My, nasze pokolenie nauczyliśmy młodych, że powinni skupiać się na tym co mają. To też jest nasza wina, a przecież powinniśmy starać się o to, by podkreślać, że człowiek powinien bardziej być, że jeśli nawet nie jest człowiekiem sukcesu dzisiejszego świata, to może być człowiekiem bardzo wartościowym, bo jest obecny w domu, skoncentrowany na swojej rodzinie, bliskich, bo jest nauczycielem, który jest przy swoich uczniach” – dodał.
Ks. Grzegorz Godawa mówił też o potrzebie zasad w wychowaniu, apelował, by od nich nie odchodzić. Jak dodał, normy są potrzebne pod warunkiem, że są zbudowane na wartościach.
Dr Katarzyna Kutek – Sładek z Katedry Pedagogiki Ogólnej UPJPII w Krakowie przypomniała spotkania Jana Pawła II z niepełnosprawnymi.
Nie może być barier między zdrowymi a chorymi – mówiła prelegentka. „W posłudze Jana Pawła II osoby z niepełnosprawnością zajmowały miejsce szczególne. Papież wielokrotnie podkreślał, iż moralna wielkość człowieka i jego duchowa dojrzałość odnajdują swoją pełnię poprzez cierpienie”.
Dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJPII w Krakowie, prorektor ds. studenckich i dydaktycznych mówiła natomiast, że „inny” nie znaczy gorszy. Jak wskazywała, często tak myślimy o bezdomnych czy biednych, którzy stają się osobami wykluczonymi i zagrożonymi społecznie. „Marginalizacja jest tragedią, trudno przywrócić te osoby do życia społecznego, one postrzegają swoją sytuację w kategoriach lęków i nie wiedzą czy się odnajdą w nowej sytuacji, więc wolą pozostać w trudnych realiach, które już dobrze znają”- dodała.
Dr hab. Małgorzata Duda mówiła że jest dziś potrzeba budowania społecznej wrażliwości, przełamywania stereotypów i prowadzenia dialogu zwłaszcza w małych społecznościach lokalnych, gdzie łatwej dotrzeć to osób wykluczonych.
Konferencję poprzedził finał konkursów, które odbyły się w ramach projektu „Małopolska Świętemu Janowi Pawłowi II. Część II zdalnie i cyfrowo. W hołdzie Polskiemu Papieżowi”. Laureatami zostało 51 osób. W konkursach plastycznym, literackim, multimedialnym, na opracowanie scenariusza lekcji, a także w grze miejskiej i w quizie tematycznym wzięło udział prawie sto osób.
Uczestnicy podejmowali tematy m.in. papieża pielgrzyma, Jego pasji, wrócili do idei Światowych Dni Młodzieży, a także do papieskich pielgrzymek.
Podczas wirtualnej gali, biskup tarnowski Andrzej Jeż pogratulował uczestnikom i ich opiekunom.
Marta Malec-Lech, członek zarządu województwa małopolskiego podkreśla, że konkursy wpisują się w obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
Projekt realizowała tarnowska Kana przy współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie, Katolickim Stowarzyszeniem Wychowawców oraz Uniwersytetem Nauczania Społecznego Jana Pawła II.
Finał, galę laureatów połączoną z konferencją poświęconą nauczaniu św. Jana Pawła II i dyskusją panelową zorganizowano online.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.