Małopolskie ferie w duchu katolickim
07 lutego 2018 | 06:27 | Kraków / led Ⓒ Ⓟ
Ferie zimowe z Misiem Mnisiem u benedyktynów w Tyńcu, warsztaty „Wadowice Lolka Wojtyły (Papież też był dzieckiem)”, „Narty z Jezusem” w górach oraz rekolekcje dla młodych za klasztornymi murami – to tylko niektóre z propozycji aktywnego spędzenia wolnego czasu, które dla dzieci i młodzieży przygotowały krakowskie parafie, klasztory i instytucje katolickie.
Propozycje wypoczynku organizowane przez krakowskie parafie i zakony skierowane są do tych, którzy chcą w czasie ferii nie tylko odpocząć, ale pogłębić swoją wiarę. Podczas wyjazdów dzieci i młodzież zwiększają swoją aktywność fizyczną, ale przede wszystkim doświadczają spotkania z Bogiem. Zdaniem organizatorów, ferie to dobry czas, aby więcej czasu poświęcić na modlitwę. Dlatego oprócz tradycyjnego plecaka czy śpiwora na wyjazd należy zabrać ze sobą różaniec i Pismo Święte.
Tradycyjnie na „Narty z Jezusem” w Tatry zapraszają księża sercanie. Propozycja przygotowana jest dla dwóch grup uczestników w wieku 14–18 lat oraz studentów. W ramach wypoczynku dla początkujących organizowana jest nauka jazdy na nartach, prowadzona przez doświadczonych instruktorów. Młodzież codziennie uczestniczy w Mszy św., spotkaniach dyskusyjnych i ciekawych animacjach. – Na Sercańskich Rekolekcjach Młodzieżowych aktywnie odpoczywamy, pogłębiamy wiarę, tworzymy zaprzyjaźnioną ze sobą i z Bogiem wspólnotę. Nie obawiaj się długich godzin spędzonych w kościele, ale bądź otwarty na kontakt z Bogiem, z Jego Słowem, z kapłanami. Sercańskie Rekolekcje Młodzieżowe to wyjazdy „inne, niż inne”, to więcej, niż typowy obóz – zachęcają księża.
Z kolei w trakcie ferii na rekolekcje taneczne, sportowe i dojrzałości chrześcijańskiej zaprasza Ruch Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Najmłodsi skorzystają także z oferty ferii organizowanych przez krakowską Caritas. W programie jest m.in. zwiedzanie Karpackiej Troi w Trzcinicy koło Jasła, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz zabawy na świeżym powietrzu.
Program zimowych rekolekcji jest dostosowany nie tylko do wieku uczestników, ale także ich zaangażowania w sprawy wiary. Wśród propozycji są także rekolekcje za klasztornymi murami, podczas których odbywa się codzienna Msza św., konferencje duchowe i rozważania Pisma św.
Czytaj także: Abp Jędraszewski spotkał się ze Związkiem Podhalan
Na męskie na rekolekcje powołaniowe, podczas których uczestnicy rozmawiają o istocie przyjaźni człowieka z Bogiem i o tym, jak odkrywać Jego wolę i plan na życie zapraszają pijarzy. – W czasie zimowej przerwy, kiedy jesteśmy już w połowie roku szkolnego czy też studenckiego chcemy Tobie zaproponować spędzenie tego czasu w nieco inny sposób. Nie na ośnieżonych stokach, wyjazdach zimowych. Chcemy, abyś ten czas spędził w domu zakonnym, abyś się zatrzymał, wyciszył i pomyślał o sobie, życiu i o Nim. Dlaczego? Ponieważ to się opłaca – podkreślają organizatorzy.
– Nie zawsze masz czas, aby pomyśleć o Bogu, zobaczyć siebie Jego oczami. Chcemy podjąć tematykę, która jest pragnieniem każdego człowieka, a jednocześnie często przez nas niezrozumiałą – plan na szczęśliwe życie. Każdy z nas jest powołany przez Pana. Do czego? Pomożemy Ci to odkryć – zachęcają pijarzy.
Wiele form czynnego spędzenia czasu organizują bracia kapucyni. Zapraszają m.in. na „Ferie z Bogiem” w Krakowie i Wrocławiu, tydzień w klasztorze w Sędziszowie Małopolskim oraz rekolekcje dla wolontariuszy połączone z warsztatami pracy wśród ubogich.
Z kolei na zimowe ferie z Misiem Mnisiem zapraszają benedyktyni z Tyńca. Podczas nich dzieci będą mogły dowiedzieć jak wygląda klasztor i czym zajmują się mnisi? -Zaprojektujemy własny klasztor, zasiądziemy w średniowiecznym skryptorium, aby gęsim piórem spisać Regułę dla mnichów i spotkamy się z bratem Jakubem, który (wraz z Misiem Mnisiem) opowie o życiu mnichów – zapraszają benedyktyni.
Z kolei Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II przygotował bezpłatną ofertę warsztatów dla dzieci i młodzieży. Zaplanowano warsztaty edukacyjne dla przedszkoli i szkół podstawowych, których celem jest przybliżenie osoby papieża Polaka.
Czytaj także: Wspólnota Taizé zaprasza do Lwowa
– Celem spotkań jest poznanie roli Ojca Świętego Jana Pawła II jako papieża dialogu. Zajęcia łączą część teoretyczną z zajęciami praktycznymi kształtującymi u młodego człowieka postawę otwartości na inne kultury i religie, zwalczającą stereotypy, skierowaną na poznanie i współistnienie z drugim człowiekiem – informują organizatorzy.
Instytut przygotował także specjalną ofertę dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych m.in. warsztaty „Z wizytą w Watykanie”, podczas których młodzi poznają architekturę Stolicy Apostolskiej i odwiedzą watykańskie muzea, a także warsztaty dziennikarskie, w trakcie których uczestnicy dowiedzą się jak jest zbudowana informacja, co odróżnia news od plotki i jakie ma obowiązki dziennikarz.
Jak co roku bogatą ofertę na ferie przygotował Salezjański Ruch Troski o Młodzież „Saltrom”. W ramach „Salezjańskiej Zimy 2018” organizowane są obozy rekreacyjne w górach.
Natomiast rekolekcje dla dziewcząt w Krakowie organizują m.in. siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika. Ferie dla dzieci i młodzieży organizują także krakowskie parafie, m.in. Matki Bożej Pocieszenia oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z kolei w parafii Matki Bożej Saletyńskiej księża będą prowadzić zajęcia świetlicowe dla dzieci w wieku 7-12 lat.
Ciekawe propozycje spędzenia wolnego czasu podczas ferii przygotowały duszpasterstwa młodzieży. Wśród nich jest m.in. duszpasterstwo młodzieży „Przystań” działającej przy klasztorze ojców dominikanów, Jezuicka Wspólnota Młodzieżowa „Magis” oraz Duszpasterstwo Młodzieżowe Sióstr Nazaretanek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.