Malowidła w cerkwi św. Onufrego
04 marca 2012 | 12:46 | ms (KAI) Ⓒ Ⓟ
– Jest to jedna z niewielu cerkwi w kraju z pełnym programem ikonograficznym w malarstwie ściennym – powiedział Jarosław Giemza, członek Komisji Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej i kierownik Działu Sztuki Cerkiewne Muzeum w Łańcucie, autor rysunków rekonstrukcyjnych wszystkich malowideł oraz analizy ikonograficznej i historycznej. Chodzi o cerkiew pw. św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej, w której odkryto unikatowe malowidła. Odzyskana w 2010 r. przez Cerkiew Grekokatolicką została poddana szczegółowym badaniom. Sfotografowano około 300 m kw. malowideł ściennych wraz z gmerkami (napisami wyrytymi przez użytkowników). Jest to pierwszy etap przed rozpoczęciem prac konserwatorskich.
W przygotowaniu i realizacji projektu brały udział następujące instytucje: Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga i Narodowy Instytut Audiowizualny. Rysunki rekonstrukcyjne wszystkich malowideł, analiza ikonograficzna i historyczna są dziełem Jarosława Giemzy. Zespołem wykonawczym (prace digitalizacyjne, cyfrowa obróbka plików, strona internetowa) kierował Paweł Myszka. Wszelkie informacje dotyczące projektu są na stronie internetowej: www.posada-rybotycka.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.