Malużyn: jubileusz 600-lecia parafii św. Wojciecha
03 sierpnia 2010 | 17:55 | eg Ⓒ Ⓟ
Parafia św. Wojciecha w Malużynie obchodzi w tym roku rocznicę 600. rocznicę powstania. W 1410 r. erygował ją biskup płocki Jakub z Korzkwi. Malużyn jest jedną z trzech parafii w diecezji płockiej, która została erygowana w pamiętnym roku 1410.
Legenda głosi, że przez Malużyn ciągnęły wojska króla Władysława Jagiełły pod Grunwald i właśnie tu odprawiono jedną z Mszy św. w intencji zwycięstwa nad Krzyżakami. „Dziś nie jesteśmy w stanie potwierdzić, czy to prawda. Jednak faktem jest, że wojska polskie stanęły po przekroczeniu Wisły w Czerwińsku w diecezji płockiej, więc możliwe, że drugi postój miał miejsce w Malużynie, po przekroczeniu Wkry. Być może wtedy ustanowiono tu parafię” – mówi ks. kan. Krzysztof Kozłowski, proboszcz parafii w Malużynie.
W ubiegłym roku do parafii sprowadzono relikwie św. Wojciecha – wyjęte „ex ossum”, czyli z kości Świętego, ale główne obchody jubileuszowe odbywają się w parafii w ciągu całego roku. „Święty Wojciech był świadkiem niezwykłym, stawał przed innymi i mówił prawdę. Prawdę, której się nie wstydził i w imię której nie dzielił ludzi na lepszych i gorszych. Dziś Polska potrzebuje świadków, którzy, jeśli zajdzie potrzeba, zaświadcza swoją krwią wierność Chrystusowi” – mówił podczas uroczystej Eucharystii rocznicowej biskup płocki Piotr Libera.
Fundatorem parafii pw. św. Wojciecha w Malużynie był właściciel wsi Malużyn i Radzymin Piotr Grzywa (zwany także Piotrem z Malużyna). Erygował ją ówczesny biskup płocki Jakub z Korzkwi. Pierwsza świątynia spłonęła około 1470 r. W pierwszej połowie XVI w. wzniesiono gotyckie prezbiterium, a w XVIII w. – drewnianą nawę główną. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z drugiej połowy XVII w. W samym kościele na uwagę zasługuje XVII-wieczny ołtarz główny i ambona oraz XVII-wieczna figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. W ciągu wieków świątynia była wielokrotnie remontowana: 1693, 1772, 1817, 1882, 1952 r. W roku 2000 została oddana do użytku nowa plebania, wybudowana staraniem ks. Krzysztofa Kozłowskiego w latach 1998-2000.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.