„Małżeńskie Drogi” zapraszają małżeństwa na wyjątkowe rekolekcje, w formie dialogu w parach
17 stycznia 2024 | 07:00 | ms | Laski pod Warszawą Ⓒ Ⓟ
Pary małżeńskie pragnące odświeżyć swoje małżeństwo, a także takie „którym już nic nie pomoże”, od 2 do 4 lutego 2024 są zaproszone na rekolekcje, organizowane przez „Małżeńskie Drogi” w Laskach pod Warszawą. Rekolekcje są prowadzone przez doświadczone małżeństwa oraz księdza.
Lutowe rekolekcje odbędą się w Domu Rekolekcyjnym prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach k/Warszawy, założonych przez bł. Matkę Różę Czacką. Rozpoczną się w piątek 2 lutego o godz. 17. 30 i będą trwać do godz. 14. 30 w niedzielę 4 lutego.
Główne tematy: Jak rozmawiać by się zrozumieć?; Jak „odkurzyć” swoje małżeństwo? oraz Po co Bogu nasze małżeństwo?
Zapisuje Jacek Borowiecki tel. 512 096 197 mail: malzenstwo@malzenstwo.pl. Każde małżeństwo ma zapewniony osobny pokój.
Czym są „Małżeńskie Drogi”
Wspólnota „Małżeńskie Drogi” powstała 21 lat temu. To grupa około 70 par małżeńskich – animatorów, oraz kilkunastu księży prowadzących spotkania dla małżeństw i narzeczonych w różnych formach – rekolekcji, warsztatów, spotkań. Mają one jeden cel: ukazać wartość małżeństwa, pomóc budować jedność małżeńską opartą na dialogu, zaufaniu, przebaczeniu. Animatorzy opierają się na własnym świadectwie i doświadczeniu. W ciągu roku Małżeńskie Drogi przygotowują także do sakramentu małżeństwa około 600 par narzeczonych, prowadzą rekolekcje dla ok. 150 małżeństw.
Małżeńskie Drogi to grupa składająca się z małżeństw i księży katolickich zgromadzonych wokół tematu małżeństwa sakramentalnego.
Celem wspólnoty jest głoszenie Dobrej Nowiny o miłości małżeńskiej. Grupa ma za zadanie pomaganie ludziom, którzy chcą się dobrze przygotować do sakramentu małżeństwa oraz dobrze go przeżywać. Praca grupy opiera się na nauczaniu Ojca Świętego o powołaniu małżeńskim, o godności mężczyzny i kobiety, które pomaga budować jedność w małżeństwie i wychowywać dzieci.
Spotkania wspólnoty odbywają się raz w miesiącu na terenie klasztoru Sióstr Franciszkanek przy kościele Świętego Marcina, ul. Piwna 9/11 na Starym Mieście w Warszawie lub w domach członków wspólnoty. Na spotkaniach są poruszane tematy związane z budowaniem więzi, dialogiem, bliskością, tworzeniem rodziny, relacjami między małżonkami i światem.
Od 6 lat Wspólnota organizuje również spotkania dla młodych małżeństw sakramentalnych, czyli roczne Seminarium dla młodych małżeństw “Słowa do Pary”, zaczyna się w październiku i trwa do czerwca. Jego celem jest umocnienie młodych małżonków w ich powołaniu. Biorą w nich udział młode małżeństwa, które mają nieduży staż, od kilkumiesięcznego do 5-letniego. Seminarium trwa rok, a po tym czasie zawiązuje się grupa zaprzyjaźnionych ze sobą małżeństw skupiająca kilkanaście par. Takich grup powstało w ciągu ostatnich lat już kilka. Grupom młodych małżeństw towarzyszą animatorzy wspólnoty Małżeńskie Drogi. Zapisy i dodatkowe informacje u Marysi i Ignacego Święcickich pod mailem: slowadopary@malzenstwo.pl
Po całorocznym kursie organizowany jest w okresie letnim kilkudniowy wspólny wyjazd, na który można przyjechać wraz z dziećmi. Podczas wyjazdów wakacyjnych jest czas na rozmowy, ale także modlitwę i wspólną Mszę świętą. Jest czas na rekreację: kąpiele w jeziorze, spacery po lesie, jazdę na rowerze i zabawę z dziećmi. Dopełnieniem dnia jest wieczorne ognisko.
Ks. Zdzisław Wojciechowski SJ, opiekun wspólnoty „Małżeńskie Drogi”, opowiada, że spotkania dla młodych małżeństw, odbywają się już od 6 lat. W tym roku nowy cykl spotkań rozpoczął się wspólnym weekendowym wyjazdem pod Warszawę. Najczęściej na początku przychodzi około 20 par. Po roku wspólnych spotkań, oraz po letnim wyjeździe formuje się grupa zaprzyjaźnionych małżeństw, które kontynuują spotkania w swoim kręgu. Są to małżeństwa, które chcą wzajemnie się wspierać, by tworzyć trwałe i szczęśliwe małżeństwo.
Na stronie internetowej Małżeńskich Dróg osoby zainteresowane mogą znaleźć teksty, wystąpienia i artykuły związane z małżeństwem, narzeczeństwem i rodziną w Kościele. Tam też znaleźć można więcej informacji o samej wspólnocie. https://www.malzenstwo.pl/
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.