Małżeństwo i rodzina na tle współczesnych zagrożeń ideologicznych
23 listopada 2013 | 08:51 | wm / pm Ⓒ Ⓟ
W trosce o małżeństwa i rodziny, które stają w obliczu zagrożeń jakie niosą m.in. ideologia gender, antykoncepcja, in vitro czy państwowa seksualizacja dzieci, zorganizowano konferencję „Małżeństwo i rodzina na tle współczesnych zagrożeń ideologicznych”, która odbyła się 22 listopada w auli Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim.
Debatę z udziałem księży i naukowców katolickich szkół wyższych, zorganizowało Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, a współfinansowało Urząd Miasta Gorzowa Wlkp. i Lubuski Urząd Wojewódzki.
Prof. dr hab. Maria Ryś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wygłosiła prelekcję na temat „Odpowiedź na cywilizację śmierci”. Prof. Ryś zwróciła uwagę na zagrożenia płynące m.in. z organizowanych w świecie konferencji ludnościowych, podczas jednej z nich zapadła decyzja, że Polska będzie pierwszym krajem, w którym planuje się wprowadzenie prawa genderowskiego, wskazywała na tragedie, które są konsekwencją edukacji prowadzących do decydowania człowieka o płciowości. Osoby, które zmieniają płeć nie czują się dobrze jako inne osoby, popełniają samobójstwa – powiedziała.
Profesor zwróciła uwagę na zło jakie niesie antykoncepcja i aborcja, przytoczyła wypowiedź prof. Półtawskiej, która dowodzi, że gorsza od aborcji jest antykoncepcja, ponieważ za tym się kryje przeciwstawienie Bogu: „nie będę Ci służył”. Ubolewała, że państwo nie wspiera zdrowego planowania rodziny, którym jest naprotechnologia.
Tematowi gender wiele uwagi poświęcił także dr Marek Czachorowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, którego wykład nosił tytuł: „Ideologia Gender a małżeństwo i rodzina”. Naukowiec dowodził, że związek kobiety i mężczyzny w obliczu gender jest bezwartościowy, małżeństwo nie jest wtedy wspólnotą przyjaźni i miłości, tylko strefą używania. „Jeżeli istniejemy, to znaczy, że ktoś nas stworzył, a stworzył nas Bóg dzięki życiodajnej mocy mężczyzny i kobiety” – powiedział dr Czachorowski.
O ideologicznym zagrożeniu małżeństwa i rodziny mówił także dr Mariusz Dudka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze.
Ks. Henryk Grządko diecezjalny duszpasterz trzeźwości i kapelan Stowarzyszenia im. br. Krystyna powiedział w rozmowie z KAI, że bardzo ważne jest aby budować świadomość, a nade wszystko tworzyć Boży klimat w rodzinach, który powoduje, że człowiek staje się silny wiarą. Potrzebujemy siebie nawzajem, więc trzeba tworzyć wspólnoty aby móc w nich wzrastać. Młode małżeństwa otoczyć troską w rodzinie, kościele, aby mogli czerpać mądrość od starszych.
Prezes Stowarzyszenia im. Brata Krystyna Augustyn Wiernicki powiedział, że celem konferencji jest przybliżenie wiedzy o zagrożeniach, po to by znaleźć metodę przeciwstawienia się złu, wtedy będzie można domagać się uruchamiania działań obywatelskich, i demokratycznych. Musimy sobie stawiać pytania w oparciu o jakie wartości nasze dzieci będą się kształcić, jak będzie przebiegać edukacja seksualna. Musimy sobie odpowiadać na pytania do jakich granic ma być wolność i tolerancja, dlaczego dzisiaj społeczeństwo wszystkiego się boi?
W trakcie konferencji odbyło się wręczenie nagród uczniom szkół podstawowych i gimnazjum – laureatom konkursów plastycznego i fotograficznego w ramach Kampanii „Rodzina Naszą Wspólną Sprawą”. Nagrody ufundowało Miasto Gorzów Wlkp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.