Już od 10 lat Kościół w Polsce w uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzi Dzień Świętości Życia. Episkopat Polski ustanowił go w 1998 r. w odpowiedzi na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium vitae”.
W tym roku, ze względu na kalendarz liturgiczny, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a tym samym Dzień Świętości Życia, zostały przeniesione z 25 marca na poniedziałek po Drugiej Niedzieli Wielkanocnej, 31 marca.
Podstawowym celem Dnia Życia jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji” – czytamy w encyklice „Evangelium vitae”. Z okazji tego dnia w całej Polsce organizowane są konferencje, spotkania i modlitwy w intencji poszanowania życia i rodzicach, którzy spodziewają się potomstwa. Wielu ludzi przyjmuje w duchową adopcję dzieci poczęte, których przyjście na świat jest zagrożone – chętni składają przyrzeczenia, deklarując codzienną modlitwę przez 9 miesięcy w intencji jednego poczętego dziecka zagrożonego aborcją, a także jego rodziców.
Pielgrzymka obrońców życia
W związku z Dniem Świętości Życia Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zorganizowała 29 marca pielgrzymkę Obrońców Życia na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się już po raz 28. Na program jasnogórskiego spotkania złożyły się konferencje m.in. na temat zapłodnienia in vitro i Światowej Krucjaty w intencji obrony życia człowieka oraz modlitwa. Podczas Mszy św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, uczestnicy pielgrzymki złożyli przyrzeczenia duchowej adopcji.
Obrońcy życia zachęcali do poparcia apelu Stolicy Apostolskiej w sprawie moratorium zakazującego wykonywania aborcji. Zbierali też podpisy pod oświadczeniem do polskich władz o włączenie się w ogólnoświatową akcję poparcia dla projektu Papieskiej Rady ds. Rodziny wprowadzenia na forum ONZ apelu zakazującego wykonywania aborcji. Dr Paweł Wosicki prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia podkreślił, że „stanowi to nasz narodowy obowiązek”. Jego zdaniem, to właśnie Polska winna wnieść tę sprawę na forum ONZ, gdyż byłaby to jakaś forma realizacji „naszych zobowiązań wobec Wielkiego Jana Pawła II, któremu ta sprawa była bardzo bliska” oraz realizacji jego duchowego testamentu.
Prezes Federacji zwrócił też uwagę na fakt, że po raz pierwszy „odwróciły się role” w obronie życia. – Dotąd byliśmy cały czas w defensywie, odpowiadaliśmy apelami, oświadczeniami na zaistniałe fakty i sytuacje. Teraz to my występujemy z inicjatywą, a przeciwnicy życia muszą odpowiadać, dlaczego nie zgadzają się z naszą sugestią – stwierdził dr Wosicki. Zauważył też, że rozłożone na dłuższy czas działania wokół moratorium pozwalają na całym świecie szerzej mówić o wielu sprawach dotyczących życia, jego wartości i sensu.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia (PFROŻ) zebrała już ponad tysiąc podpisów pod apelem do polskich władz. Kolejne wciąż są zbierane przez obrońców życia w całej Polsce.
Uczestnicy pielgrzymki przypomnieli, że jednym z wielkich wyzwań jest dziś szeroko promowana metoda zapłodnienia in vitro. Jak podkreślają, stanowi ona poważne zagrożenie dla cywilizacji miłości. Federacja skierowała pismo do Prokuratora Generalnego w sprawie o podjęcie działań prawnych oraz pociągnięcie do odpowiedzialności osób za naruszenie zdrowia i życia ludzkich embrionów powstających przy stosowaniu procedury in vitro, na podstawie przepisu art. 157a Kodeksu Karnego.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia skupia 136 ruchów i organizacji podejmujących działania na rzecz obrony życia i rodziny. Wśród nich jest 48 ruchów i grup nieformalnych (tzn. nie zarejestrowanych), w tym dużych o zasięgu ogólnopolskim, jak np. Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie, Domowy Kościół czy Krucjata Modlitwy w Obronie Dzieci Poczętych oraz lokalne środowiska jak np. grupy obrony życia działające przy parafiach bądź innych instytucjach. Ponadto do Federacji należą 43 stowarzyszenia, m.in. Stowarzyszenia Rodzin Katolickich niektórych diecezji, oddziały Towarzystwa Odpowiedzialnego Rodzicielstwa i Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny.
Obchody Dnia Świętości Życia
Warszawa
„Głośmy Ewangelię Życia” – pod takim hasłem odbywać się będą główne, warszawskie obchody Dnia Świętości Życia. 31 marca Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej przewodniczyć będzie abp Kazimierz Nycz. Po Eucharystii, która rozpocznie się o godz. 18, warszawiacy przejdą ze światłami ulicami miasta na pl. Piłsudskiego. W trakcie drogi czytane będą słowa Jana Pawła II. Znicze niesione przez uczestników marszu złożone zostaną przy tablicy upamiętniającej Papieża-Polaka, obrońcę życia.
Szczecin
Ponad 300-metrowa tkanina z przepisaną przez młodzież całą encykliką Jana Pawła II „Evangelium vitae” oraz 1,5 tys. żółtych balonów wznoszących się do nieba z dziecięcymi modlitwami to barwne akcenty tegorocznego szczecińskiego Marszu dla Życia. Odbył się już on po raz szósty – w tym roku 29 marca. Marsz przypada zawsze w sobotę najbliższą uroczystości Zwiastowania Pańskiego obchodzonej jako Dzień Świętości Życia.
Trasa pochodu, w którym wzięło udział ok. 6 tys. osób – mieszkańcy miasta, młodzież i całe rodziny – wiodła od sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, przez samo centrum, do katedry. Podczas kończącej przemarsz Mszy św. odprawionej przez bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza ok. tysiąc osób podjęło się duchowej adopcji dziecka poczętego.
Od września ubiegłego roku do marca br. trwała praca przy przepisywaniu i rozważaniu encykliki Jana Pawła II „Evangelium vitae” przez szczecińską młodzież w czasie „Nocnych spotkań z Papieżem JPII” w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Przepisywanie odbywało się również w niektórych szczecińskich szkołach średnich.
Celem przepisywania encykliki była refleksja nad jej treścią. – Trudno jest zachęcić młodego człowieka do przeczytania tego dokumentu, uznanego za jedno z ważniejszych przesłań Ojca Świętego Jana Pawła II do współczesnego człowieka – powiedział ks. Tomasz Kancelarczyk, pomysłodawca przepisywania encykliki i jeden z organizatorów Marszu. – Pomysł ten nie tylko się młodzieży spodobał, ale już w trakcie realizacji okazał się owocny w skutkach. Wielu młodych ludzi stwierdziło, że gdyby nie ta akcja, nigdy by tego dokumentu nie przeczytało – dodała współorganizatorka Marszu Joanna Szałata z „Civitas Christiana”.
Przepisana encyklika zostanie pocięta na ok. 200 kawałków, w taki sposób, by każda strona stanowiła jeden kawałek – flagę. W efekcie powstanie ok. 200 flag, z którymi młodzież przyjdzie na szczecińskie Jasne Błonia i weźmie udział w obchodach rocznicy śmierci Jana Pawła II w najbliższą środę 2 kwietnia br. W czerwcu młodzi zawiozą je do Lednicy, a w sierpniu poniosą w pielgrzymce na Jasną Górę.
Łódź
Już na kilka dni przed Dniem Świętości Życia, 27 marca ludzie mediów skupieni w łódzkim oddziale Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy zwrócili się do prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu z apelem o poparcie moratorium na aborcję. „Takie stanowisko – naszym zdaniem – przyniesie Polsce uznanie u współczesnych i przyszłych pokoleń, jako państwu, które w rycerski sposób staje w obronie najsłabszych spośród nas” – napisali.
Sygnatariusze apelu przypominają, że prawo do życia jest pierwszym i fundamentalnym prawem każdego człowieka od chwili poczęcia. Jego przestrzeganie przez współczesne społeczeństwa jest zarazem probierzem „zdrowia” demokracji. Jest także znakiem solidarności, zwłaszcza sprawujących władzę, z najmniejszymi i najbardziej bezbronnymi wśród nas.
„Bolesna rana na współczesnej kulturze, jaką jest pozbawianie dzieci przed narodzeniem życia i negowanie ich prawa do istnienia, zwane aborcją, jest codziennym krzykiem wołającym do Boga i do sumień ludzkich, o dokonanie radykalnego zwrotu we współczesnej cywilizacji, zwłaszcza jej części euroatlantyckiej, jakim byłoby respektowanie życia każdego dziecka od chwili poczęcia” – uważają dziennikarze katoliccy.
Gdańsk – Matemblewo
W archidiecezji gdańskiej Dzień Świętości Życia obchodzony będzie uroczyście w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku – Matemblewie. Spotkanie rozpocznie się referatem i prezentacją na temat obrony życia. Następnie zaplanowana jest adoracja Najświętszego Sakramentu z błogosławieństwem par oczekujących na narodziny swoich dzieci.
O godz. 18 odprawiona zostanie uroczysta Msza św, koncelebrowana przez duszpasterzy rodzin, pod przewodnictwem Rektora Gdańskiego Seminarium Duchownego w Oliwie ks. Jacka Bramorskiego. W czasie Mszy św. wierni będą mieli możliwość złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji.
Rzeszów
„Macierzyństwo największa karierą” – to hasło dnia świętości Życia w diecezji rzeszowskiej. W tym dniu, 31 marca w parafiach diecezji odbędą się specjalne uroczystości z możliwością podjęcia Duchowej adopcji dziecka poczętego.
W ramach przygotowania do obchodów, 27 marca młodzież zrzeszona w rzeszowskim klubie „Młodzi za Życiem” spotkała się, by rozmawiać na temat promowania macierzyństwa we współczesnym świecie. Spotkanie zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
„Wiemy, że w przyszłości wiele zależy od nas. Niestety wmawia się nam, że macierzyństwo to nie to, o czym powinna marzyć na przyszłość ambitna nastolatka” – mówiły uczestniczące w spotkaniu uczennice szkoły średniej. Podkreślały, że „dzisiejszy świat nie stawia na macierzyństwo, a w życiu liczy się tylko kariera i wygoda”. Jednakże najważniejszym zadaniem kobiety jest przekazanie życia. „Powinna się realizować jako matka, która obdarza miłością swoje dzieci. Macierzyństwo jest wpisane w naszą kobiecość. Dostałyśmy je od Boga i powinnyśmy się z tego cieszyć” – mówiły nastolatki.
Wrocław, Piła, Gietrzwałd
Uroczyste Eucharystie z możliwością złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji oraz konferencje, wystawy i prezentacje na temat obrony życia odbędą się też w innych polskich diecezjach. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Diecezjalny Dzień Świętości Życia obchodzony będzie w Pile, gdzie Mszy św. Przewodniczyć będzie bp Edward Dajczak. Po Eucharystii nastapi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Cud Życia” i fotograficznego „Kocham Życie”.
We wrocławskiej katedrze Eucharystii w uroczystość Zwiastowania Pańskiego i w Dniu świętości Życia przewodniczyć będzie abp Marian Gołębiewski. W darze ołtarza wierni będą mogli złożyć deklaracje duchowej adopcji dziecka poczętego.
W diecezji warmińskiej szczególne obchody Dnia Świętości Życia odbędą się w sanktuarium w Gietrzwałdzie. Przewidziana jest tam specjalna konferencja oraz prezentacja wystawy o obronie życia.
Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o
wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite. Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz
tutaj.