Drukuj Powrót do artykułu

25 marca – Dzień Świętości Życia

25 marca 2014 | 09:14 | tk, lk / br Ⓒ Ⓟ

Modlitwy w intencji poczętego życia, duchowe adopcje i marsze uliczne – tak w całym kraju obchodzony będzie przypadający 25 marca Dzień Świętości Życia. Podczas Mszy św. wierni modlić się będą o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Będą też podejmować lub odnawiać Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Polega ona na codziennej modlitwie w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki oraz w intencji jego rodziców.

Ustanowienie Dnia Świętości Życia jest odpowiedzią na wezwanie papieża Jana Pawła II, który w encyklice "Evangelium vitae” napisał, iż podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

Zachęcając do udziału w inicjatywach na rzecz obrony życia Forum Kobiet Polskich zwraca uwagę, że mają one uwrażliwiać na znaczenie ludzkiego życia w każdej sytuacji i na każdym etapie jego rozwoju. "To święta każdego z nas, bowiem wszyscy zostaliśmy obdarzeni największym darem – życiem" – czytamy w oświadczeniu, które w imieniu Forum podpisała Ewa Kowalewska.

"W tych dniach pamiętajmy o małżeństwie i rodzinie, podstawowych wspólnotach, gdzie się rodzimy i rozwijamy, dla których pracujemy i które kochamy – głośmy prawdę o nich. Są one dzisiaj atakowane przez ideologię gender, która dąży do ich niszczenia" – zachęca Forum Kobiet Polskich.

Z podobnym apelem o wspólnotowe i osobiste zaangażowanie w nadchodzące obchody wystąpiła Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Działacze pro-life zgromadzeni na ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasnej Górze zachęcają, by w tych dniach głosić prawdę o człowieczeństwie wszystkich istot ludzkich od momentu ich poczęcia. Apelują, by upominać się o respektowanie przyrodzonego prawa do życia, które jest naruszane szczególnie w stosunku do dzieci prenatalnie chorych i dzieci poczętych metodą „in vitro”.

W specjalnym przesłaniu Federacja zaapelowała do parlamentarzystów o nie ratyfikowanie "skrajnie niebezpiecznej" Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Wyrażono też zaniepokojenie brakiem prawnej ochrony chorych dzieci przed aborcją oraz potępiono promocję i praktykowanie zapłodnienia "in vitro".

W niektórych miastach odbędą się manifestacje w obronie prawa do życia od chwili poczęcia. Marsz dla Życia odbędzie się m.in. w Radomiu. Wyruszy on 17.00 sprzed tamtejszej katedry do kościoła bernardynów. O 18.30 odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika z podjęciem Dzieła Duchowej Adopcji. Po liturgii odbędzie się procesja ze świecami w kierunku pomnika Maryi Matki Życia.

W stolicy Marsz Świętości Życia organizowany jest w niedzielę, 30 marca. Ulicami Warszawy przejdzie on już po raz dziewiąty. Do udziału w manifestacji zachęcają obydwaj biskupi warszawscy – kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser.

Marsz ruszy dwóch kierunków – po Mszach świętych odbywających się o godz. 12.30 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i katedrze św. Floriana na Pradze. Połączenie obydwu pochodów nastąpi o godz. 13.30 na Placu Zamkowym, skąd kwadrans później ich uczestnicy przejdą Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki Świętego Krzyża.

W tym czasie pod Kolumną Zygmunta odbędzie się akcja "Pielucha dla malucha" – zbiórka pieluch, mleka i kosmetyków dziecięcych dla Domu Samotnej Matki w Chyliczkach. W trakcie akcji odegrany zostanie także happening pro-life.

Po Marszu, ok. godz. 14.30 w Bazylice Świętego Krzyża zaplanowano koncert Joszko Brody z zespołem "Dzieci z Brodą".

Tegoroczny Marsz odbędzie się pod hasłem "On, Ona od poczęcia", które "podkreśla, że od samego początku jesteśmy konkretnymi ludźmi, z określoną płcią i kompletem genów. Istota w łonie matki nie jest bezosobową masą, tylko małym mężczyzną albo małą kobietą.

Warszawskim obchodom Dnia Świętości Życia towarzyszy akcja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – "Warszawskie Jerycho". To modlitewna akcja, która odbywa się w tygodniu poprzedzającym dzień 25 marca, zaś jej głównym elementem jest nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Podejmują ją wspólnie ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty katolickie działające na terenie Warszawy oraz mieszkańcy stolicy.

Wydarzenie nawiązuje w swej formie do biblijnej sceny zburzenia murów Jerycha po ich tygodniowym oblężeniu. "Podobnie, wierzymy, iż potężną w skutkach może być wspólna Adoracja Najświętszego Sakramentu podjęta przez tydzień na skalę Miasta Warszawy" – uważają członkowie warszawskiego KSM.

24-godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu odbywa się w dolnym kościele Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Rozpoczęła się w środę 19 marca Mszą świętą o godz. 9.00, zakończy zaś we wtorek 25 marca o godz. 9.00.

W plan każdego dnia wpisane są cztery części różańca, modlitwa Anioł Pański, Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Apel Jasnogórski. Pozostała część doby wypełniona jest modlitwą w ciszy oraz medytacjami i śpiewem poszczególnych grup dyżurujących.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

25 marca – Dzień Świętości Życia

24 marca 2010 | 19:00 | BP KEP, awo / kw Ⓒ Ⓟ

Marsze dla życia, duchowa adopcja i modlitwa w intencji nienarodzonych, a także konferencje i otwarcie nowych „okien życia” – tak Kościół w Polsce obchodzi 25 marca Dzień Świętości Życia, przypadający w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, 25 marca, obchodzonej w Polsce także jako Dzień Świętości Życia zaplanowano w całym kraju szereg wydarzeń, m.in. marsze dla życia i konferencje. Pod patronatem ordynariusza warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera w podziemiach katedry św. Floriana odbędzie się konferencja „Wybieram życie” organizowana przez Rycerzy Kolumba. Po Mszach św. o godz. 18.00 w katedrze warszawsko-praskiej i w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej ulicami Warszawy przejdzie Marsz „Światło dla Życia”, który połączy się na pl. Zamkowym i wspólnie dotrze na pl. Piłsudskiego. Także 25 marca przejdzie m.in. Marsz dla Życia i Rodziny ulicami Łomży i Ostrołęki.

Dzień Świętości Życia to również okazja do modlitwy zaangażowanych w obronę życia modlitwę przy „oknach życia”. 25 marca zostaną otwarte kolejne dwa – w Świdnicy i Kłodzku. W tym dniu w kościołach nastąpi uroczyste złożenie przyrzeczeń duchowej adopcji. W Polsce inicjatywa ta rozwinęła się w 1987 r. w kościele pw. Ducha Świętego w Warszawie przy ul. Długiej. U ojców paulinów duchową adopcję będzie można rozpocząć podczas Mszy św. o godz. 17.00.

„Kościół, w trosce o dobro człowieka, zawsze będzie bronić życia człowieka oraz jego godności w każdym stadium rozwoju i trwania; w imię dobra kolejnych pokoleń zawsze będzie się sprzeciwiał jakimkolwiek formom obrazy ludzkiej godności oraz niesprawiedliwym prawom ograniczającym wolność małżonków w podejmowaniu decyzji dotyczących przekazywania życia. Zadanie to jest także obowiązkiem każdego z nas. Chodzi o zwiastowanie i obronę Ewangelii Życia” – napisał w liście do diecezjan biskup opolski Andrzej Czaja.

Z kolei metropolita katowicki abp Damian Zimoń w kontekście Dnia Świętości Życia nawiązał do wyroków skazujących redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”. „Tym wszystkim, którzy uznają słowa ks. Marka Gancarczyka za przesadzone, polecam fragment z papieskiej encykliki „Ewangelia życia” (…) Ks. Marek Gancarczyk ma tę odwagę i nazwał rzeczy po imieniu, za co został w Polsce skazany prawomocnym wyrokiem” – napisał abp Zimoń.

W wielu miejscach Dzień Świętości Życia jest obchodzony razem z poprzedzającym go Narodowym Dniem Życia. Stąd np. w Zielonej Górze organizowany jest trwający kilka dni Festiwal Życia. W Słupsku (diec. koszalińsko-kołobrzeska) 25 marca odbędzie się m.in. konferencja dotycząca promocji życia i rodziny: „Dziadki – dziatkom – promocja więzi międzypokoleniowej” połączona z promocją dokumentu Episkopatu: „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”.

Episkopat Polski w 1998 r. podjął uchwałę, że w Polsce Dzień Świętości Życia będzie obchodzony 25 marca. Była to odpowiedź na słowa Jana Pawła II z encykliki „Evangelium Vitae”, aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia. „Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. Należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej” – pisał Jan Paweł II.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

31 marca – Dzień Świętości Życia

31 marca 2008 | 11:37 | BP KEP, it, dk, ks. az, im, ik, maj// af Ⓒ Ⓟ

Już od 10 lat Kościół w Polsce w uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzi Dzień Świętości Życia. Episkopat Polski ustanowił go w 1998 r. w odpowiedzi na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium vitae”.

W tym roku, ze względu na kalendarz liturgiczny, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a tym samym Dzień Świętości Życia, zostały przeniesione z 25 marca na poniedziałek po Drugiej Niedzieli Wielkanocnej, 31 marca.

Podstawowym celem Dnia Życia jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji” – czytamy w encyklice „Evangelium vitae”. Z okazji tego dnia w całej Polsce organizowane są konferencje, spotkania i modlitwy w intencji poszanowania życia i rodzicach, którzy spodziewają się potomstwa. Wielu ludzi przyjmuje w duchową adopcję dzieci poczęte, których przyjście na świat jest zagrożone – chętni składają przyrzeczenia, deklarując codzienną modlitwę przez 9 miesięcy w intencji jednego poczętego dziecka zagrożonego aborcją, a także jego rodziców.

Pielgrzymka obrońców życia

W związku z Dniem Świętości Życia Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zorganizowała 29 marca pielgrzymkę Obrońców Życia na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się już po raz 28. Na program jasnogórskiego spotkania złożyły się konferencje m.in. na temat zapłodnienia in vitro i Światowej Krucjaty w intencji obrony życia człowieka oraz modlitwa. Podczas Mszy św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, uczestnicy pielgrzymki złożyli przyrzeczenia duchowej adopcji.

Obrońcy życia zachęcali do poparcia apelu Stolicy Apostolskiej w sprawie moratorium zakazującego wykonywania aborcji. Zbierali też podpisy pod oświadczeniem do polskich władz o włączenie się w ogólnoświatową akcję poparcia dla projektu Papieskiej Rady ds. Rodziny wprowadzenia na forum ONZ apelu zakazującego wykonywania aborcji. Dr Paweł Wosicki prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia podkreślił, że „stanowi to nasz narodowy obowiązek”. Jego zdaniem, to właśnie Polska winna wnieść tę sprawę na forum ONZ, gdyż byłaby to jakaś forma realizacji „naszych zobowiązań wobec Wielkiego Jana Pawła II, któremu ta sprawa była bardzo bliska” oraz realizacji jego duchowego testamentu.

Prezes Federacji zwrócił też uwagę na fakt, że po raz pierwszy „odwróciły się role” w obronie życia. – Dotąd byliśmy cały czas w defensywie, odpowiadaliśmy apelami, oświadczeniami na zaistniałe fakty i sytuacje. Teraz to my występujemy z inicjatywą, a przeciwnicy życia muszą odpowiadać, dlaczego nie zgadzają się z naszą sugestią – stwierdził dr Wosicki. Zauważył też, że rozłożone na dłuższy czas działania wokół moratorium pozwalają na całym świecie szerzej mówić o wielu sprawach dotyczących życia, jego wartości i sensu.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia (PFROŻ) zebrała już ponad tysiąc podpisów pod apelem do polskich władz. Kolejne wciąż są zbierane przez obrońców życia w całej Polsce.

Uczestnicy pielgrzymki przypomnieli, że jednym z wielkich wyzwań jest dziś szeroko promowana metoda zapłodnienia in vitro. Jak podkreślają, stanowi ona poważne zagrożenie dla cywilizacji miłości. Federacja skierowała pismo do Prokuratora Generalnego w sprawie o podjęcie działań prawnych oraz pociągnięcie do odpowiedzialności osób za naruszenie zdrowia i życia ludzkich embrionów powstających przy stosowaniu procedury in vitro, na podstawie przepisu art. 157a Kodeksu Karnego.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia skupia 136 ruchów i organizacji podejmujących działania na rzecz obrony życia i rodziny. Wśród nich jest 48 ruchów i grup nieformalnych (tzn. nie zarejestrowanych), w tym dużych o zasięgu ogólnopolskim, jak np. Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie, Domowy Kościół czy Krucjata Modlitwy w Obronie Dzieci Poczętych oraz lokalne środowiska jak np. grupy obrony życia działające przy parafiach bądź innych instytucjach. Ponadto do Federacji należą 43 stowarzyszenia, m.in. Stowarzyszenia Rodzin Katolickich niektórych diecezji, oddziały Towarzystwa Odpowiedzialnego Rodzicielstwa i Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny.

Obchody Dnia Świętości Życia

Warszawa

„Głośmy Ewangelię Życia” – pod takim hasłem odbywać się będą główne, warszawskie obchody Dnia Świętości Życia. 31 marca Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej przewodniczyć będzie abp Kazimierz Nycz. Po Eucharystii, która rozpocznie się o godz. 18, warszawiacy przejdą ze światłami ulicami miasta na pl. Piłsudskiego. W trakcie drogi czytane będą słowa Jana Pawła II. Znicze niesione przez uczestników marszu złożone zostaną przy tablicy upamiętniającej Papieża-Polaka, obrońcę życia.

Szczecin

Ponad 300-metrowa tkanina z przepisaną przez młodzież całą encykliką Jana Pawła II „Evangelium vitae” oraz 1,5 tys. żółtych balonów wznoszących się do nieba z dziecięcymi modlitwami to barwne akcenty tegorocznego szczecińskiego Marszu dla Życia. Odbył się już on po raz szósty – w tym roku 29 marca. Marsz przypada zawsze w sobotę najbliższą uroczystości Zwiastowania Pańskiego obchodzonej jako Dzień Świętości Życia.

Trasa pochodu, w którym wzięło udział ok. 6 tys. osób – mieszkańcy miasta, młodzież i całe rodziny – wiodła od sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, przez samo centrum, do katedry. Podczas kończącej przemarsz Mszy św. odprawionej przez bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza ok. tysiąc osób podjęło się duchowej adopcji dziecka poczętego.

Od września ubiegłego roku do marca br. trwała praca przy przepisywaniu i rozważaniu encykliki Jana Pawła II „Evangelium vitae” przez szczecińską młodzież w czasie „Nocnych spotkań z Papieżem JPII” w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Przepisywanie odbywało się również w niektórych szczecińskich szkołach średnich.

Celem przepisywania encykliki była refleksja nad jej treścią. – Trudno jest zachęcić młodego człowieka do przeczytania tego dokumentu, uznanego za jedno z ważniejszych przesłań Ojca Świętego Jana Pawła II do współczesnego człowieka – powiedział ks. Tomasz Kancelarczyk, pomysłodawca przepisywania encykliki i jeden z organizatorów Marszu. – Pomysł ten nie tylko się młodzieży spodobał, ale już w trakcie realizacji okazał się owocny w skutkach. Wielu młodych ludzi stwierdziło, że gdyby nie ta akcja, nigdy by tego dokumentu nie przeczytało – dodała współorganizatorka Marszu Joanna Szałata z „Civitas Christiana”.

Przepisana encyklika zostanie pocięta na ok. 200 kawałków, w taki sposób, by każda strona stanowiła jeden kawałek – flagę. W efekcie powstanie ok. 200 flag, z którymi młodzież przyjdzie na szczecińskie Jasne Błonia i weźmie udział w obchodach rocznicy śmierci Jana Pawła II w najbliższą środę 2 kwietnia br. W czerwcu młodzi zawiozą je do Lednicy, a w sierpniu poniosą w pielgrzymce na Jasną Górę.

Łódź

Już na kilka dni przed Dniem Świętości Życia, 27 marca ludzie mediów skupieni w łódzkim oddziale Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy zwrócili się do prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu z apelem o poparcie moratorium na aborcję. „Takie stanowisko – naszym zdaniem – przyniesie Polsce uznanie u współczesnych i przyszłych pokoleń, jako państwu, które w rycerski sposób staje w obronie najsłabszych spośród nas” – napisali.

Sygnatariusze apelu przypominają, że prawo do życia jest pierwszym i fundamentalnym prawem każdego człowieka od chwili poczęcia. Jego przestrzeganie przez współczesne społeczeństwa jest zarazem probierzem „zdrowia” demokracji. Jest także znakiem solidarności, zwłaszcza sprawujących władzę, z najmniejszymi i najbardziej bezbronnymi wśród nas.

„Bolesna rana na współczesnej kulturze, jaką jest pozbawianie dzieci przed narodzeniem życia i negowanie ich prawa do istnienia, zwane aborcją, jest codziennym krzykiem wołającym do Boga i do sumień ludzkich, o dokonanie radykalnego zwrotu we współczesnej cywilizacji, zwłaszcza jej części euroatlantyckiej, jakim byłoby respektowanie życia każdego dziecka od chwili poczęcia” – uważają dziennikarze katoliccy.

Gdańsk – Matemblewo

W archidiecezji gdańskiej Dzień Świętości Życia obchodzony będzie uroczyście w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku – Matemblewie. Spotkanie rozpocznie się referatem i prezentacją na temat obrony życia. Następnie zaplanowana jest adoracja Najświętszego Sakramentu z błogosławieństwem par oczekujących na narodziny swoich dzieci.

O godz. 18 odprawiona zostanie uroczysta Msza św, koncelebrowana przez duszpasterzy rodzin, pod przewodnictwem Rektora Gdańskiego Seminarium Duchownego w Oliwie ks. Jacka Bramorskiego. W czasie Mszy św. wierni będą mieli możliwość złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji.

Rzeszów

„Macierzyństwo największa karierą” – to hasło dnia świętości Życia w diecezji rzeszowskiej. W tym dniu, 31 marca w parafiach diecezji odbędą się specjalne uroczystości z możliwością podjęcia Duchowej adopcji dziecka poczętego.

W ramach przygotowania do obchodów, 27 marca młodzież zrzeszona w rzeszowskim klubie „Młodzi za Życiem” spotkała się, by rozmawiać na temat promowania macierzyństwa we współczesnym świecie. Spotkanie zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

„Wiemy, że w przyszłości wiele zależy od nas. Niestety wmawia się nam, że macierzyństwo to nie to, o czym powinna marzyć na przyszłość ambitna nastolatka” – mówiły uczestniczące w spotkaniu uczennice szkoły średniej. Podkreślały, że „dzisiejszy świat nie stawia na macierzyństwo, a w życiu liczy się tylko kariera i wygoda”. Jednakże najważniejszym zadaniem kobiety jest przekazanie życia. „Powinna się realizować jako matka, która obdarza miłością swoje dzieci. Macierzyństwo jest wpisane w naszą kobiecość. Dostałyśmy je od Boga i powinnyśmy się z tego cieszyć” – mówiły nastolatki.

Wrocław, Piła, Gietrzwałd

Uroczyste Eucharystie z możliwością złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji oraz konferencje, wystawy i prezentacje na temat obrony życia odbędą się też w innych polskich diecezjach. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Diecezjalny Dzień Świętości Życia obchodzony będzie w Pile, gdzie Mszy św. Przewodniczyć będzie bp Edward Dajczak. Po Eucharystii nastapi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Cud Życia” i fotograficznego „Kocham Życie”.

We wrocławskiej katedrze Eucharystii w uroczystość Zwiastowania Pańskiego i w Dniu świętości Życia przewodniczyć będzie abp Marian Gołębiewski. W darze ołtarza wierni będą mogli złożyć deklaracje duchowej adopcji dziecka poczętego.

W diecezji warmińskiej szczególne obchody Dnia Świętości Życia odbędą się w sanktuarium w Gietrzwałdzie. Przewidziana jest tam specjalna konferencja oraz prezentacja wystawy o obronie życia.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

25 marca – Dzień Świętości Życia

25 marca 2004 | 15:28 | im, ca //per Ⓒ Ⓟ

W odpowiedzi na apel Ojca Świętego, zawarty w encyklice „Evangelium vitae” 25 marca jest obchodzony jako Dzień Świętości Życia. Tego dnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego, jedno z najważniejszych zdarzeń w historii zbawienia – wcielenie Syna Bożego.

W ogłoszonej 25 marca 1995 r. encyklice „Evangelium vitae” Jan Paweł II napisał: „proponuję (…) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (…) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji” (nr 85).

W odpowiedzi na ten apel w Polsce 25 marca jest obchodzony jako Dzień Świętości Życia. Uchwałę w tej sprawie podjęło w 1998 r. 293. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski, choć dzień ten – z inicjatywy obrońców życia – świętowano od kilku lat w niektórych polskich diecezjach.

Dokładnie 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem, 25 marca, Kościół obchodzi jako symboliczną datę wcielenia Syna Bożego. Wspomnienie tego wydarzenia podkreśla, że Bóg zaczął realne, ludzkie życie od poczęcia się w łonie matki.

Obok Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, Wcielenie jest najważniejszym wydarzeniem w historii zbawienia. Przez nie dokonało się pełne zjednoczenie Boga i człowieka w osobie Chrystusa, nazywane unią hipostatyczną. Spełniło się w tym momencie proroctwo Izajasza, który kilka wieków przed narodzeniem Jezusa zapowiadał, że Mesjasz będzie nazwany Emanuelem, to znaczy „Bogiem z nami” (por. Iz 7,14). Dzięki Wcieleniu Bóg stał się podobny do nas we wszystkim oprócz grzechu (por. Flp 2,7) i zamieszkał między nami (por. J 1,14). Równocześnie przez Wcielenie Chrystus zjednoczył się – przypomina Sobór Watykański II – z każdym człowiekiem, stając się tym samym pośrednikiem i orędownikiem każdego człowieka u Boga Ojca.

Scenę Zwiastowania opisał w Ewangelii św. Łukasz (1,26-38). Przypominają to wydarzenie dwie bardzo popularne wśród wiernych modlitwy: „Zdrowaś Maryjo” (zwana inaczej „Pozdrowieniem anielskim”) oraz „Anioł Pański”.

W Kościele Wschodnim uroczystość Zwiastowania obchodzono już w V w., w Kościele rzymskim natomiast dopiero od VII w. Pierwotnie bardziej podkreślano chrystologiczne znaczenie tego święta. Dopiero później, zwłaszcza w średniowieczu, nabrało ono charakteru bardziej maryjnego. W Polsce Zwiastowanie ma też swoją ludową nazwę – Matki Bożej Wiosennej, jako że przypada ono tuż po przesileniu wiosennym.

Temat Zwiastowania jest częstym i jednym z najstarszych motywów malarstwa chrześcijańskiego. Pierwszy znany wizerunek Maryi przyjmującej pozdrowienie Anioła pochodzi z katakumb Pryscylli i datowany jest na II wiek.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.