Drukuj Powrót do artykułu

Marchwacz: XVI Zjazd Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II diecezji kaliskiej

06 czerwca 2018 | 17:20 | ek | Marchwacz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Ewa Kotowska-Rasiak

Od szesnastu lat co rok osoby związane z istniejącymi na terenie diecezji kaliskiej szkołami noszącymi imię św. Jana Pawła II spotykają się. Tym razem młodzież przybyła do Marchwacza. Zjazd rozpoczęła Msza św., której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

W swoim słowie celebrans przypomniał, że 4 czerwca minęło 21 lat od wizyty Jana Pawła II w Kaliszu. – To właśnie w Kaliszu św. Jan Paweł II powiedział: „szczęśliwa wasza diecezja, że ma tak przemożnego patrona św. Józefa”. Przekazał też słowa troski o rodzinę, życie poczęte i trwające. Dzięki temu kult św. Józefa rozwija się nie tylko w Polsce – powiedział bp Janiak.

Wskazywał, że św. Jan Paweł II uczył o uniwersalności Kościoła. – To znaczy, że w Kościele każdy jest u siebie. Do kościoła przychodzi grzesznik i święty, bo w kościele każdy ma swoje miejsce – zaznaczył hierarcha.

W homilii ks. Piotr Szkudlarek podkreślał, że miłosierdzie stanowiło istotny element pontyfikatu Jana Pawła II i taka zasada powinna przyświecać każdej szkole noszącej imię papieża. Dodał, że Jan Paweł II zostawił światu przesłanie, że jedyna nadzieja jest w miłosierdziu Bożym. Zachęcał uczniów szkół, aby angażowali się w dzieła miłosierdzia. – Miłosierdzie powinno być programem twojej szkoły i twojego życia – mówił do uczniów diecezjalny asystent Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Podczas Mszy św. biskup poświęcił nową salę gimnastyczną, w której odbyły się dzisiejsze uroczystości.

Spotkanie ubogacił program artystyczny poświęcony papieżowi Polakowi w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Marchwaczu.

Dyrektor szkoły Honorata Szymańska powiedziała do zebranych, że po długich staraniach 22 października 2014 r. gimnazjum w Marchwaczu zostało nadane imię św. Jana Pawła II. Dodała, że po zmianach wynikających z reformy oświaty od 22 października 2017 r. św. Jan Paweł II jest patronem Zespołu Szkół. Dyrektor placówki zaznaczyła, że patronat Jana Pawła II zawsze stanowił dla szkoły sprawę priorytetową. – Św. Jan Paweł II jest dla nas nieocenionym przyjacielem, jest jak dobry ojciec, który troszczy się o wszystkie swoje dzieci i te szkolne i te dorosłe. Wskazuje nam właściwe drogi, którymi powinniśmy podążać. Patrzy na nas z uśmiechem, poczuciem humoru i pomaga nam w trudnych chwilach. Uczy nas budować cywilizację życia opartą na wartościach chrześcijańskich. Jest dla nas niezawodnym drogowskazem na ziemskim szlaku ludzkiego pielgrzymowania – mówiła dyrektor Zespołu Szkół w Marchwaczu.

Po akademii biskup kaliski Edward Janiak poświęcił nowy sztandar szkoły, a uczestnicy zjazdu złożyli kwiaty pod obrazem św. Jana Pawła II.

W uroczystości uczestniczyli m.in. ks. prał. Władysław Czamara, dziekan dekanatu opatóweckiego, ks. Piotr Szkudlarek, diecezjalny asystent Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, ks. Piotr Bałoniak, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Rajsku, ks. kan. Marian Niemier, proboszcz parafii bł. Bogumiła w Szczytnikach, kapłani przybyli z delegacjami szkolnymi, wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg, wójt gminy Szczytniki Marek Albrecht, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, Zarząd Diecezjalny Rodziny Szkół im. Jana Pawła II z przewodniczącą Niną Adamczewską oraz 20 delegacji ze szkół noszących imię św. Jana Pawła II.

W diecezji kaliskiej znajduje się 35 szkół noszących imię św. Jana Pawła II.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.