Marek Jurek: Naród zjednoczy się w jutrzejszym Akcie Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana
18 listopada 2016 | 16:29 | mp Ⓒ Ⓟ
Jestem przekonany, że jutrzejszy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana jest aktem, w którym nastąpi szczególne zjednoczenie naszego narodu wokół podstawowych wartości – powiedział dziś Marek Jurek, występując podczas Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego w Krakowie. Akt ten jest też – jak podkreślił – powrotem do „samych źródeł naszej państwowości”.
Przewodniczący Kongresu Społecznego podziękował polskim biskupom za przygotowanie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana, i podkreślił, że tego rodzaju akt zawierzenia jest szczególnie potrzebny dziś, gdyż „żyjemy w czasie, kiedy w Europie już od kilku pokoleń zakwestionowano prawa należne Bogu w życiu narodów. W epoce, gdy za cel życia – indywidualnego i zbiorowego – uznano siłę, konsumpcję i sukces”. Dodał, że w znakomity sposób wyraził to św. Jan Paweł II mówiąc, że współczesny Zachód, chcąc żyć tak, jakby Boga nie było – znalazł się w stanie „milczącej apostazji”.
Marek Jurek wyraził opinię, że „Polska nie przeżyła co prawda gwałtownych rewolucji, ale doświadczyła w trakcie swej historii wielu wewnętrznych duchowych kryzysów, kiedy to rozmijały się dążenia formalnych elit i życie duchowe narodu”. Jednak – jak podkreślił – dało się przezwyciężyć te kryzysy, dzięki głębokiej wierze i tożsamości religijnej. „Polska jest katolicka – bo w kluczowych momentach naszej historii wybieraliśmy wierność Bogu” – wskazał.
Polityk przypomniał, że Polska służyła Chrystusowi przez całe wieki. Wymownym tego wyrazem była posługa Europie w roli „antemurale christianitatis”, w czasie kiedy Europa zmagała się z islamem poczynając od Władysława Warneńczyka poprzez czasy Jana III Sobieskiego. Zaznaczył również, że „nasi dziadkowie w czasie Bitwy Warszawskiej z 1920 r. uratowali świat i cywilizację łacińską przed bolszewickim zalewem”.
Marek Jurek podkreślił jednak, że rola Polski w Europie polegała nie tylko na obronie zagrożonego chrześcijaństwa, ale także na wielkim wkładzie w dziejowy proces ewangelizacji. A doskonałymi przykładami byli, m. in.: święta królowa Jadwiga, dzięki której nastąpiła ewangelizacja Litwy czy Zygmunt III Waza, który przysłużył się zbudowaniu unii z prawosławiem, leżącej u podstaw późniejszego Kościoła greckokatolickiego.
Największym dokonaniem w dziele obrony chrześcijańskiej tożsamości polskiego narodu – zdaniem Marka Jurka – była Wielka Nowenna przed millennium chrztu Polski, zainicjowana przez Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Olbrzymią rolę – podkreślił – odegrał także późniejszy ruch Solidarności, który był jedynym wielomilionowym ruchem związkowym, ukazującym ówczesnej Europie znaczenie podstawowych wartości chrześcijańskich, w tym prawa do życia każdego człowieka. „Solidarność upomniała się o prawo do życia i Polska w ten sposób odwróciła ogólnoeuropejski trend mający na celu jego relatywizację” – dodał.
Mówiąc o jutrzejszym Akcie Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana, Marek Jurek zaapelował, aby nie przeżyć tego w sposób kwietystyczny, ale aby akt ten, „podobnie jak za czasów Mieszka I, miał charakter definitywny, a wiara stała się najważniejszym i trwałym elementem dobra wspólnego”.
Dodał, że Akt ten zobowiązuje nas jednocześnie do świadomego zaangażowania na bardzo wielu polach, wśród których wymienił: systematyczną pracę na rzecz poszanowania i ochrony zasad Dekalogu w życiu społecznym, działania na rzecz wolności, w tym obrony praw Kościoła i jego ewangelizacyjnej misji oraz pracę na rzecz cywilizacji życia i praw rodziny.
„A w przededniu 100-lecia odzyskania niepodległości – podkreślił – mamy obowiązek pracować na rzecz umocnienia niepodległości Rzeczypospolitej, której aktywna i czynna obecność jest dziś bardzo potrzebna narodom Europy i całemu chrześcijaństwu”. Bowiem – jak zaznaczył – „silna Polska jest potrzebna całej Christianitas”.
„My, środowiska skupione w Chrześcijańskim Kongresie Społecznym – prowadzimy i będziemy prowadzić tę pracę. I jutro potwierdzimy to przyrzeczeniami, które złożymy Chrystusowi Królowi” – zakończył Marek Jurek.
Podczas obradującego dziś w Krakowie-Łagiewnikach III Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego głos zabierają ponadto, m.in. bp Andrzej Czaja, ks. dr Krzysztof Irek, Jan Budziaszek, Bernard Antony, Aleksander Stralcov-Karwacki oraz Benedict Ó FIoinn.
Już jutro w Łagiewnikach dokonane zostanie uroczyste odmówienie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.