Marianie z Czech, Słowacji, Niemiec, Białorusi i Wielkiej Brytanii na konwencie w Licheniu
18 kwietnia 2012 | 18:20 | ra Ⓒ Ⓟ
Ponad 40 księży z Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przybyło do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Od 17 kwietnia w Licheniu trwa mariański konwent prowincjalny.
W trzydniowym spotkaniu uczestniczą przełożeni wspólnot zakonnych z terenu Prowincji Polskiej. Marianie przybyli na obrady m.in. z Czech, Słowacji, Niemiec, Białorusi i Wielkiej Brytanii. Tegoroczne obrady odbywają się pod hasłem „Droga świętości bł. Jerzego Matulewicza”.
„W tym roku obchodzimy 25. rocznicę beatyfikacji o. Jerzego Matulewicza oraz 85. rocznicę jego śmierci. Dlatego postanowiliśmy skupić się na postaci naszego Odnowiciela” – powiedział ks. Paweł Naumowicz MIC, przełożony Prowincji. Marianie przypominać będą historię zgromadzenia oraz rolę o. Matulewicza w jego odrodzeniu, a także sylwetki ważnych dla tej historii osób.
Podczas konwentu księża rozważać będą sylwetkę marianina według ustawodawstwa wprowadzonego przez bł. Jerzego na podstawie Konstytucji i Instrukcji jego autorstwa. Ten wykład poprowadzi prof. Teresa Paszkowska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na koniec ojcowie konwentualni będą rozważać sławę świętości bł. Jerzego Matulewicza od jego śmierci do dnia dzisiejszego. Tę kwestię postara się przybliżyć zgromadzonym ks. Andrius Sidlauskas MIC z Mariampola, czyli miejsca, w którym znajduje się grób bł. Jerzego Matulewicza.
Zdaniem ks. Naumowicza postać bł. Jerzego Matulewicza jest kluczowa w najnowszej historii zgromadzenia. „W 1909 roku zgromadzenie miało tylko jednego zakonnika, o. Sękowskiego. Wtedy do zgromadzenia wstąpił ks. Jerzy Matulewicz wraz ze swoim przyjacielem ks. Franciszkiem Buczysem i rozpoczął odnowę zgromadzenia” – przypomniał ks. Naumowicz.
Jutro ojcowie konwentualni zajmą się sprawami bieżącymi związanymi z działalnością i funkcjonowaniem Prowincji. Polska Prowincja Opatrzności Bożej obejmuje swym zasięgiem mariańskie wspólnoty zakonne w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, na Białorusi oraz dwie placówki w dalekim Kazachstanie. W jej skład wchodzi także Wikariat Czesko-Słowacki pw. świętych Cyryla i Metodego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.