Mariusz Dzierżawski o projekcie ustawy „Za życiem”: Nadal będzie można zabijać dzieci!
03 listopada 2016 | 13:43 | ar / bd Ⓒ Ⓟ
Nadal będzie można zabijać dzieci – powiedział Mariusz Dzierżawski, szef fundacji PRO-Prawo do życia w rozmowie z KAI, na temat projektu ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin pod nazwą „Za życiem”.
Celem propozycji rządowej jest kompleksowe uregulowanie wsparcia szczególnie kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych, a także dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu.
Jak podkreślił Mariusz Dzierżawski, projekt ustawy „Za życiem” dotyczy pomocy dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Natomiast sam tytuł mylnie sugeruje, że nowa propozycja rządu ma coś wspólnego z problemem aborcji. „Projekt ustawy niestety w żaden sposób nie ogranicza prawnie procederu aborcji. Nie przyznaje prawa do życia dzieciom w łonie matki, u których zdiagnozowano niepełnosprawność. Nadal będzie można zabijać dzieci” – podkreślił.
Szef fundacji PRO-Prawo do życia stwierdził, że owszem, pomoc osobom w takiej sytuacji jest potrzebna, jednak sam projekt jest wyłącznie mydleniem oczu wyborcom. „To nieuczciwość i manipulacja, celem tego projektu jest usypianie sumień, to działalność pozorna, która ma usprawiedliwić polityków PiS z zarzutu, że oszukali swoich wyborców” – powiedział Dzierżawski i przypomniał, że rządzący obiecywali, że zajmą się ochroną poczętego dziecka.
Jak zapowiedziała premier Beata Szydło, w spocie zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezydenta, projekt jest pierwszym krokiem w pomocy kobietom w tzw. trudnej ciąży. „Państwo musi pomagać, państwo musi wspierać i stać po stronie tych wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują. To jest kompleksowy program wsparcia, począwszy od opieki medycznej, poprzez psychologiczną, przez ośrodki, centra koordynacyjno-opiekuńczo-wychowawcze” – zapowiada szefowa rządu.
W projekcie podkreślono, że do 31 grudnia 2016 r.,Rada Ministrów przyjmie program kompleksowego wsparcia dla rodzin, który zostanie przygotowany w oparciu o odrębne przepisy.
Rada Ministrów przyjęła 2 listopada br. projekt ustawy „Za życiem”, który skierowano do Sejmu. Ustawa określa uprawnienia kobiet w ciąży i ich rodzin do wsparcia w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej i do instrumentów polityki na rzecz rodziny.
Jeden z postulatów przewiduje, że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł, bez względu na dochody rodziców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.