Markowa: obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów w wersji online
24 marca 2020 | 21:38 | pab/ hsz | Markowa Ⓒ Ⓟ
Dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką i jednocześnie 76. rocznica tragicznej śmierci Sług Bożych Rodziny Ulmów z Markowej. Ze względu na panującą epidemię, zaplanowane obchody się nie odbyły, jednak Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu przeniosło je do internetu.
W serwisach internetowych pokazywany jest specjalnie przygotowany przez muzeum spot promocyjny. Emitowany jest on również w telewizji publicznej oraz w pociągach POLREGIO, kursujących w województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim.
W mediach społecznościowych placówka prezentuje infografiki poświęcone bohaterom, których nazwiska miały zostać odsłonięte na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów.
„Lada moment rozpoczniemy internetową premierę naszej nowej mobilnej wystawy ‘Czy można im było w tej samotności pomóc?’” – czytamy w przesłanym do mediów komunikacie.
Nie odstąpiono jednak zupełnie od obchodów w świecie realnym. Złożone zostały kwiaty i zapalone znicze na grobie Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej, pod pomnikiem dedykowanym Ulmom w muzealnym Sadzie Pamięci oraz na cmentarzu w miejscowości Jagiełła-Niechciałka, gdzie pochowani są ukrywani przez tę markowską rodzinę Żydzi z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów.
Podobnie jak w latach ubiegłych zorganizowany został konkurs plastyczny „Rodzina Ulmów z Markowej. Historia, która inspiruje”. Zainteresowanie nim było ogromne, a jego rozstrzygnięcie oraz finał zostały przeniesione na późniejszy termin.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zostało uroczyście otwarte 17 marca 2016 r. przy udziale prezydenta RP Andrzeja Dudy, ambasador Izraela w Polsce, duchownych chrześcijańskich i żydowskich, a także przedstawicieli ocalonych z Holokaustu i polskich Sprawiedliwych wśród narodów świata. Wydarzenie obiło się szerokim echem w mediach w kraju i na świecie.
Józef i Wiktoria Ulmowie podczas okupacji niemieckiej, mimo biedy i zagrożenia życia, dali schronienie ośmiorgu Żydom o nazwiskach: Goldman i Szall. Wszyscy zginęli rankiem 24 marca 1944 r. Niemcy najpierw zamordowali Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży i w trakcie zbrodni zaczęła rodzić), a na końcu sześcioro ich dzieci.
W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Obecnie trwa ich proces beatyfikacyjny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.