Marsz w obronie Jana Pawła II przeszedł przez Krupówki
03 kwietnia 2023 | 09:22 | jg | Zakopane Ⓒ Ⓟ
Z narodowymi i papieskimi flagami, w strojach góralskich, około 2 tys. mieszkańców stolicy polskich Tatr przeszło przez miasto w Marszu w obronie Jana Pawła II. Jego trasa wiodła m.in. przez słynny deptak Krupówki.
Marsz rozpoczął się w Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Jego uczestników pobłogosławił przed wyjściem kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski i były osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II. Przypomniał słowa Ojca świętego o wolności, którą trzeba dobrze zagospodarować.
– My staramy się to czynić, ale są siły, które chcą to zniszczyć. Rozbroić naród polski z dobra, które jest w tym narodzie – przypomniał kard. Stanisław Dziwisz.
Ks. dr Marian Mucha, proboszcz parafii i kustosz Narodowego Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach- powiedział, że w ostatnich dniach mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na osobę i wizerunek Świętego Jana Pawła II. – Dzieje się to w Ojczyźnie Papieża, który jak nikt inny rozsławił imię Polski na całym świecie i jest Ojcem naszej wolności. Ludzie kościoła i wszyscy mający taką świadomość protestują przeciw takowym postawom. Jako społeczność Skalnego Podhala nie możemy być obojętni wobec tych postaw – powiedział duchowny.
Uczestnicy Marszu, trzymając w rękach flagi polskie i papieskie przeszli od sanktuarium na Krzeptówkach, ulicą Kościeliską, potem przez całe Krupówki, aż do kościoła św. Krzyża.
Wśród uczestników był m.in. Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego. Podczas marszu górale nieśli wielką papieską flagę. – To był marsz pamięci i hołdu dla naszego Wielkiego Świętego Jana Pawła II. Dziś wieczorem od godziny 21 do godziny 22 nasz kościół będzie otwarty, byśmy mogli modlić się przez papieskim ołtarzem w godzinie śmierci naszego papieża – podkreślał ks. Mariusz Dziuba, proboszcz Kościoła Świętego Krzyża w Zakopanem.
Według szacunków straży miejskiej w Zakopanem i policji w marszu wzięło udział około 2 tys. osób.
Warto jeszcze wspomnieć jeszcze, że pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, grupa mieszkańców Zakopanego i Kościeliska postanowiła wejść na Giewont, by o godzinie 21.37 rozświetlić krzyż górujący nad całym miastem.
Jan Paweł II w Zakopanem przebywał w czerwcu 1997 r. Najważniejszym punktem tej pielgrzymki było przewodniczenie papieża Mszy św. pod Wielką Krokwią dla około 300 tys. wiernych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.