Marszałki: w niedzielę diecezjalne obchody z okazji Roku Arcybiskupa Antoniego Baraniaka
29 czerwca 2024 | 15:36 | ek | Marszałki Ⓒ Ⓟ
W niedzielę, 30 czerwca, w Marszałkach odbędą się obchody z okazji Roku Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. W latach 1955-1956 bp Baraniak był internowany w tamtejszym Domu Salezjańskim. Obchody rozpocznie Msza św. o godz. 12.30 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla, a następnie wykład wygłosi salezjanin ks. dr Jarosław Wąsowicz.
Po Mszy św. nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Wykład o abp. Baraniaku wygłosi salezjanin ks. dr Jarosław Wąsowicz, autor obszernej publikacji „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977). Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity poznańskiego” wydanej w 2022 r. Będzie też okazja do zwiedzenia pokoju, w którym mieszkał bp Antoni Baraniak w latach 1955-1956 podczas internowania. W parku przy Domu Rekolekcyjnym zaplanowano koncert orkiestry dętej Don Bosco z Marszałek, a następnie odbędzie się piknik rodzinny w duchu salezjańskim.
Bp Antoni Baraniak trafił do Marszałek k. Grabowa nad Prosną 29 grudnia 1955 r. po dwuletnim pobycie w mokotowskim więzieniu w Warszawie. Największą udręką dla abp. Baraniaka był brak kontaktu z ludźmi. Kiedy spacerował po parku ludzie nie mogli zbliżać się do niego. Nie wolno mu było odprawiać Mszy św. w kościele. Sprawował ją w jednym z pokoi na piętrze wilii.
Na ścianie pokoju, w którym przebywał abp Baraniak znajduje się jego fotografia z własnoręczną adnotacją: „Domowi Salezjańskiemu w Marszałkach, który w dniach od 29 grudnia 1955 do 1 kwietnia 1956 był dla mnie przystanią pokoju po burzliwych przeżyciach więzienia z całego serca błogosławię + Biskup Antoni Baraniak – Marszałki, 2 grudnia 1956”.
Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 r. w Sebastianowie w Wielkopolsce. W wieku 13 lat rozpoczął naukę w Zakładzie Salezjańskim w Oświęcimiu, gdzie zafascynował się duchowością św. Jana Bosko i odkrył powołanie kapłańskie. Święcenia kapłańskie przyjął 3 sierpnia 1930 r. w Krakowie. Przed wojną został sekretarzem ówczesnego prymasa Polski, kard. Augusta Hlonda, a po wojnie – prymasa Stefana Wyszyńskiego. W 1951 r. papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej.
W nocy z 25 na 26 września 1953 r. został aresztowany i poddany brutalnemu śledztwu. 29 grudnia 1955 r. został zwolniony z więzienia na warszawskim Mokotowie i skierowany do ośrodka internowania, na który władze wybrały placówkę salezjańską w Marszałkach. W październiku 1956 r. doczekał się ostatecznego uwolnienia. 30 maja 1957 r. został mianowany przez Piusa XII arcybiskupem metropolitą poznańskim.
Zmarł po długiej chorobie 13 sierpnia 1977 r., został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.