Maryja zachęca nas do świętości
09 grudnia 2010 | 10:04 | tom, st (KAI)/ms Ⓒ Ⓟ
O wezwaniu Maryi, abyśmy byli święci jak Bóg-Ojciec i niepokalani jak Chrystus oraz tworzyli jedną rodzinę ludzkości, przypomniał w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Benedykt XVI pod kolumną Matki Bożej Niepokalanej na Placu Hiszpańskim w Rzymie, gdzie corocznie wierni z papieżem oddają cześć Matce Boga.
„Zebraliśmy się wokół tego pomnika, który dziś jest otoczony kwiatami, oznaczającymi miłość i pobożność ludu rzymskiego do Matki Jezusa” – przypomniał papież.
Benedykt XVI podkreślił, że Maryja kieruje orędzie do każdego z nas, Wiecznego Miasta i całego świata. „Jej „orędziem” jest nie co innego niż Jezus, Ten, który jest całym jej życiem. To dzięki Niemu i przez dla Niego jest ona Niepokalaną. I tak jak Syn Boży stał się człowiekiem dla nas, tak również Ona, Matka, została zachowana od grzechu dla nas, dla wszystkich, jako zapowiedź Bożego zbawienia dla wszystkich ludzi” – mówił Ojciec Święty.
Papież zaznaczył, że orędzie Maryi jest skierowane także do tych, którzy „nie myślą, którzy nawet nie pamiętają, że dzisiaj jest obchodzone Święto Niepokalanej; do tych którzy czują się samotni i opuszczeni”. „Spojrzenie Maryi jest spojrzeniem Boga na każdego człowieka. Spogląda Ona na nas z tą samą miłością Ojca i nam błogosławi. Zachowuje się jak nasza „Pośredniczka” – i tak jej przyzywamy w „Salve Regina: Advocata nostra”. Nawet gdyby wszyscy źle o nas mówili, Ona, Matka powie o nas dobrze, ponieważ jej niepokalane serce jest zestrojone z Bożym Miłosierdziem. Tak widzi Ona Miasto: nie jako anonimową aglomerację, ale jako konstelację, w której Bóg zna wszystkich osobiście po imieniu, jednego po drugim, i wzywa nas abyśmy jaśnieli Jego światłem” – powiedział Ojciec Święty i dodał: „Ci, którzy w oczach świata są pierwszymi, dla Boga są ostatnimi; ci którzy są maluczkimi dla Boga są wielkimi. Matka spogląda na nas, tak jak Bóg spoglądał na Nią, pokorną dziewczynę z Nazaretu, bez znaczenia w oczach świata, ale wybrana i drogocenna dla Boga”.
„Maryja mówi nam dziś: To jest także twoje przeznaczenie, wasze przeznaczenie, przeznaczenie wszystkich: być świętymi jak Ojciec nasz, być niepokalanymi jak nasz Brat, Jezus Chrystus, być umiłowanymi dziećmi, wszyscy przybrani by tworzyć jedną wielką rodzinę, bez granic narodowości, koloru skóry, języka – bo tylko jeden jest Bóg, Ojciec każdego człowieka” – powiedział Ojciec Święty i na zakończenie odmówił modlitwę.
Figurę Matki Bożej Niepokalanej na Placu Hiszpańskim w Rzymie ustawiono na placu dla uczczenia ogłoszonego 8 grudnia 1854 r. przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP. Sam papież zainaugurował zwyczaj, który stał się tradycją, 8 grudnia 1857 r.
Organizacją uroczystości pod kolumną od 1908 r. zajmowała się pobliska parafia Sant’Andrea delle Fratte, a od 1938 r. ich przygotowanie należy do Papieskiej Akademii Niepokalanej, na której czele stoi obecnie kard. Andrzej Maria Deskur.
Do strażaków, ambasadora Hiszpanii (który ma obok swoją rezydencję), duchowieństwa, seminarzystów, przedstawicieli bractw i sodalicji, przyłączyły się z czasem władze Wiecznego Miasta, prowincji Rzymu i regionu Lacjum oraz przedstawiciele rozmaitych stowarzyszeń.
Pierwszym po Piusie IX papieżem, który przybył tam 8 grudnia był w 1953 r. Pius XII, który tam właśnie zainaugurował Rok Maryjny. Jan XXIII był tylko trzy razy: w 1958, 1960 i 1961 r. Po nim zwyczaj kontynuował Paweł VI, który 8 grudnia 1965 r. przybył na Plac Hiszpański po ceremonii zakończenia Soboru Watykańskiego II. Tradycji wierny pozostał Jan Paweł II, zachowuje ją również jego następca, Benedykt XVI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.