Drukuj Powrót do artykułu

Masłów k. Kielc: niepełnosprawni z diecezji spotkają się w rocznicę pobytu Jana Pawła II

14 maja 2018 | 21:07 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Ruszyły przygotowania do Integracyjnego Spotkania Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z województwa świętokrzyskiego w Masłowie, pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka, podczas którego na lotnisku zgromadzi się ok. tysiąca osób. Spotkanie odbędzie się 4 czerwca, w rocznicę wizyty Jana Pawła II w czerwcu 1991 r.

Zgodnie z zamysłem pomysłodawcy wydarzenia, bp. Mariana Florczyka – ma ono być żywym pomnikiem dla papieża Polaka. – Jan Paweł II nigdy nie przechodził, nie zauważając kogoś cierpiącego lub niepełnosprawnego. Tym ludziom należy się miłość, wrażliwość serca i poczucie wspólnoty – mówił bp Florczyk podczas spotkania organizacyjnego. Biskup jest od lat w bliskiej relacji ze środowiskiem niepełnosprawnych.

Spotkanie na lotnisku w Masłowie rozpocznie się 4 czerwca o godz. 10.30. Po Mszy św. pod przewodnictwem biskupów Jana Piotrowskiego i Mariana Florczyka zaplanowano występy artystów i poczęstunek. Jest to także okazja do zaprezentowania dokonań i kreatywności środowisk osób niepełnosprawnych. Przy organizacji spotkania współpracują: diecezja kielecka, parafia Przemienienia Pańskiego w Masłowie, gmina Masłów, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, policja oraz straż pożarna.

W 2017 r. w spotkaniu uczestniczyło kilkaset osób, m.in. grupy niepełnosprawnych z wielu placówek: domów opieki, warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków dziennego pobytu, podopieczni Caritas i MOPR.

W Masłowie 3 czerwca 1991 r. Jan Paweł II spotkał się i modlił z mieszkańcami ziemi świętokrzyskiej, a po jego śmierci w 2005 r. na masłowskim lotnisku ok. 20 tys. wiernych ułożyło na płycie lotniska ogromny krzyż ze zniczy. Był to jedyny w historii przypadek wizyty papieża w Kielcach i w podkieleckiej okolicy.

Jan Paweł II podczas Mszy św. na lotnisku w czasie pamiętnej burzy wygłosił często cytowaną homilię, nawiązującą do poszanowania małżeństwa, rodziny, wolności, miłości współmałżonków i rodziców.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.