Matka Boża patronką Głogowa Małopolskiego
30 maja 2022 | 13:17 | ks. jn | Głogów Małopolski Ⓒ Ⓟ
Matka Boża Głogowska, z inicjatywy mieszkańców miasta i radnych, została ogłoszona 29 maja br. patronką Głogowa Małopolskiego.
W niedzielę, 29 maja 2022 r. o godz. 9.00, rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim. Wcześniej radni złożyli wniosek do biskupa rzeszowskiego o rozpoczęcie starań, które doprowadzą do nadania Głogowowi Małopolskiemu patronatu Matki Bożej. Inicjatywa mieszkańców i radnych zyskała aprobatę Stolicy Apostolskiej, co umożliwiło podjęcie uchwały o patronacie Matki Bożej.
O godz. 11.00 w kościele Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Małopolskim, który jest jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Głogowskiej, bp Jan Wątroba przewodniczył dziękczynnej Mszy św. za ogłoszenie Matki Bożej Głogowskiej patronką miasta. Wszyscy uczestnicy Eucharystii na pamiątkę tego historycznego wydarzenia otrzymali okolicznościową kartkę pocztową przygotowaną przez Miasto i Gminę Głogów Małopolski i ks. Michała Polańskiego, wikariusza parafii farnej w Głogowie.
Okazją do dziękczynienia był również wieczorny koncert pieśni maryjnych w Miejsko Gminnym Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Młp., gdzie wystąpili artyści ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Głogowie Młp., grupa wokalna i kapela „Hanka”, Gminna orkiestra dęta i chóry: „Cantus Niwa” i „Gloria”.
Głogów Małopolski jest czwartym miastem w diecezji rzeszowskiej, któremu patronuje Matka Boża, obok Rzeszowa (od 1999 r.), Gorlic (od 2014 r.) i Sędziszowa Małopolskiego (od 2016 r.).
Początki kultu Matki Bożej Głogowskiej sięgają czasów staropolskich. W aktach kościelnych z XVIII w. wizerunek Maryi z Dzieciątkiem określono jako łaskami słynący, a w następnych latach, w wyniku prac komisji diecezjalnej został uznany za cudowny. Pierwotnie cudowny obraz odbierał cześć w kościele Matki Bożej Śnieżnej zlokalizowanym za ówczesnym miastem, którym opiekowali się księża misjonarze św. Wincentego à Paulo. Kres dynamicznemu rozwojowi kultu położyły rozbiory Polski i kasata klasztoru przez władze austriackie. Kościół misjonarzy popadł w ruinę, a cudowny obraz przeniesiono do świątyni farnej. Tam nadal cieszył się kultem – informacje o nim znalazły się w dziełach omawiających sanktuaria maryjne z pocz. XX wieku. Szczególny rozwój kultu nastąpił w 2. połowie XX stulecia. 30 maja 2015 r. odbyła się koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Głogowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.