Matka Boża w Świętym Wizerunku Nawiedzenia w 108. Szpitalu Wojskowym w Ełku
05 grudnia 2013 | 10:46 | mr Ⓒ Ⓟ
„Jest to wielki zaszczyt i honor gościć Matkę, która od wieków jest Hetmanką polskiego żołnierza, a Twój tytuł Uzdrowienie Chorych mówi o wielkiej Twojej wrażliwości na ludzką biedę i cierpienie” – mówił w słowach powitania płk lek. Marek Wojcieszka, komendant szpitala. Ikona Matki Bożej jasnogórskiej została wczoraj uroczyście powitana w 108. Szpitalu Wojskowym w Ełku.
W środę późny popołudniem, przed wjazdem do szpitala zgromadziły się osoby z personelu szpitala, przedstawiciele mundurowi, wspólnota Cichych Pracowników Krzyża z Ełku, chorzy, księża z sąsiednich parafii oraz o. Łukasz Ławreszuk z kościoła prawosławnego, aby powitać Panią Jasnogórską. To wydarzenie miało miejsce po raz pierwszy w historii 108 Szpitala Wojskowego w Ełku. Dlatego też komendant szpitala dołożył wszelkich starań, aby było to spotkanie z Matką, która wszystko rozumie.
Ks. Ławreszuk powitał Matkę Bożą modlitwą w obrządku Kościoła prawosławnego. „Nie mamy innej pomocy poza Tobą, ani innej Orędowniczki” – śpiewał o. Ławreszuk.
W imieniu biskupa ełckiego Mszy św. przewodniczył ks. Jacek Uchan, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. Homilię wygłosił ks. Przemysław Zamojski, kapelan szpitala. „Witaj, Maryjo w świątyni przemiany serca ludzkiego. Odkąd przyszedł tutaj pierwszy cierpiący człowiek zostało ono uświęcone obecnością Chrystusa. Człowiek pełen bólu i z ranami jest jak Twój Syn” – mówił ks. Zamojski.
Ksiądz kapelan posłużył się znanym przykładem: „Gdyby Jezusa i Jego uczniów porównać do oddziału specjalnego SWAT, który ma wykonać najważniejszą pracę, to Maryję można by porównać do strzelca, bo odpowiada za rozpoznanie i przygotowanie terenu.
Ks. Zamojski zwrócił uwagę na wspólną terminologię liturgiczną i medyczną. W liturgii anamneza oznacza przypomnienie, pamiątkę, a w terminologii medycznej jest wywiadem lekarskim. „Maryja przybyła tu do nas i zbiera wywiad o nas, przyjmuje skargę pacjenta, pragnie poznać historię naszej choroby, nasze rodziny…” – mówił kapłan.
Nawiązując do trwającego już Adwentu kapelan podkreślał, aby nie przespać momentu przyjścia Pana. „Pozwolę sobie zapytać: obudzić Cię, gazu przyjdzie Jezus? Niektórzy czują się obrażeni, gdy się ich budzi z letargu nazywanego życiem. By nie ulec pokusie trzeba czuwać, a pokusą jest Zycie na niby, wirtualnie…” – zauważył kapelan.
Przykładem, że to Maryja, Matka Boga i nasza Matka sama troszczy się o spotkanie z człowiekiem, może być niezwykłe spotkanie. Ks. Józef Kącki, najstarszy (ponad 93-letni) kapłan w diecezji, będąc w mieście zasłabł i został przywieziony do tego szpitala. Stwierdził, że w życiu nie ma przypadków. Wraz z uczestnikami czasu nawiedzenia „rozmawiał z Matką”.
Uroczystość Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej była też okazją do pożegnania ks. Przemysława, który przechodzi do posługi w parafii oraz powitania nowego kapelana szpitala ks. Janusza Niedźwieckiego.
„Było dla mnie wielkim i niezasłużonym zaszczytem pracować w Szpitalu i odwiedzać Twojego Syna, który powiedział, że był chory i na odwiedziny oczekiwał. Dziękuję i proszę weź w swą opiekę to szczególne miejsce” – przed ikoną Królowej Polski modlił się ks. Przemysław.
Na zakończenie Mszy św. kapłani dokonali aktu zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.