„Mazowsze” powraca z widowiskiem „Betlejem Polskie”
20 listopada 2019 | 15:56 | rl | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca powraca ze znakomitym widowiskiem opartym na dramacie „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla. Specjalny pokaz zaplanowano na 9 grudnia w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, ale spektakl zobaczyć będzie można także w Mateczniku „Mazowsza”, czyli w Otrębusach.
Zespół „Mazowsze” w roku dwóch jubileuszy: 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 70. rocznicy powstania, przystąpił do realizacji niezwykłego widowiska opartego na dramacie Lucjana Rydla – „Betlejem Polskie”. Premiera tego zrealizowanego z wielkim rozmachem przedstawienia miała miejsce 7 grudnia ubiegłego roku. W spektaklu bierze udział ponad 150 wykonawców: aktorów, solistów śpiewaków, artystów baletu, chóru i orkiestry.
Rydlowskie „Betlejem…” dzieje się jednocześnie w trzech planach czasowych – w polskiej współczesności, w naszej rodzimej historii i w czasach biblijnych. Jest wpisane w polski krajobraz i rzeczywistość historyczną – ożywia przeszłość. Jezus rodzi się tu wśród polskiej zimy, a Betlejem leży w Polsce – może gdzieś w Małopolsce, a może na Kaszubach. Biblijny Herod nie jest tylko władcą starożytnej Palestyny, lecz ciemiężycielem Polski i rusyfikatorem; betlejemscy Trzej Królowie to nasi władcy: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski.
Prapremiera spektaklu „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla miała miejsce 28 grudnia 1904 roku we Lwowie. Od tego czasu przedstawienie grane było na dziesiątkach polskich scen, a w spektaklu występowali najwięksi polscy aktorzy, m.in. Ludwik Solski czy Aleksander Zelerowicz. Co ciekawe, dramat doczekał się także wersji operetkowej, którą w 1991 roku wystawiła Operetka Wrocławska.
Tym razem „Betlejem Polskie” zobaczyć można w wykonaniu Zespołu „Mazowsze”. Twórcy zachowując równowagę między akcentami sakralnymi i uniwersalnymi, prowadząc swą inscenizację – tak jak każe tradycja teatralna – nieco poza scenariusz, pragną nawiązać do setnej rocznicy odzyskania Niepodległości w 2018 roku, a także innych ważnych wydarzeń historycznych, prowadząc widza poprzez dzieje Polski, aż zsyłek na Sybir i Powstania Warszawskiego.
Nawiązując do najwspanialszych kart naszej historii powstał nie tylko barwny, patriotyczny fresk narodowych losów, lecz przede wszystkim rozśpiewane i roztańczone widowisko pełne humoru i ognistego tańca: z chórami Aniołów, Świętą Rodziną, pełne najpiękniejszych kolęd i pastorałek, które w wykonaniu zespołu „Mazowsze” brzmią wyjątkowo.
Specjalny pokaz „Betlejem Polskiego” w wykonaniu Zespołu „Mazowsze” będzie można zobaczyć 9 grudnia w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Zaproszeni zostali m.in. kard. Kazimierz Nycz, bp Rafał Markowski oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Kolejne spektakle odbywać się będą już na scenie „Mazowsza”, czyli w Otrębusach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.