Mazowsze upamiętni 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem
02 lutego 2010 | 15:48 | rm Ⓒ Ⓟ
Wiele imprez z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem odbędzie się na Mazowszu. 15 sierpnia w Jedlni odbędą się tzw. śluby grunwaldzkie z udziałem par z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech i Niemiec.
Wydarzenia z początku pierwszej połowy XV wieku wpisały się w historię województwa mazowieckiego. To właśnie przez te ziemie z różnych stron maszerowały wojska uczestniczące w zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. Najważniejszym wydarzeniem logistycznym na Mazowszu było wybudowanie w Kozienicach nad Wisłą mostu łyżwowego, po którym przeszły kolumny i tabory wojska królewskiego. Wojska te następnie połączyły się z wojskami Wielkiego Księcia Witolda i ruszyły na ziemie Zakonu Krzyżackiego.
Centralne obchody na Mazowszu odbędą się 10 lipca w Jedlni koło Radomia, gdzie król Władysław Jagiełło wielokrotnie przebywał. Tego dnia zostanie odsłonięty pomnik polskiego króla i otworzona Panorama Jedlnieńska. Proboszcz miejscowej parafii ks. Janusz Smerda poinformował, że symboliczne rozpoczęcie obchodów odbyło się 2 lutego – jak powiedział ks. Smerda – od rozesłania wici o uroczystościach. Ich dalszy program przewiduje zapusty królewskie, które zostaną ogłoszone przed Środą Popielcową, z kolei 16 maja dzieciom pierwszokomunijnym wręczone zostaną rycerskie ryngrafy. Na początku czerwca młodzież bierzmowana przyjmie za swych patronów polskich świętych. – 15 sierpnia odbędą się śluby grunwaldzkie, a pary z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech i Niemiec odnowią swoje małżeńskie zobowiązania, budując nowy kształt zjednoczonej duchowo Europy – powiedział ks. Smerda.
W podradomskim Taczowie realizowany jest projekt z okazji zbliżającej się 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Dominującym elementem całego projektu „Rycerze Bogurodzicy” ma być utworzenie muzeum polskiego i europejskiego rycerstwa. Obiekt ma być stylizowany na średniowieczny zamek. Na ten cel zostanie zaadaptowana miejscowa strażnica. Jednak cały projekt ma być skończony w 2011 roku. W tym roku, 12 czerwca zostanie odsłonięta diorama kopii lwowskiego obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” autorstwa Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego. Zostanie ona umieszczona w parku w Taczowie. Planowane jest również odsłonięcie pomnika „Spotkanie u Powały”. Celem wszystkich imprez ma być ukazanie wkładu ziemi radomskiej w przygotowanie zwycięstwa pod Grunwaldem oraz w korzystne dla Polski i Litwy rozstrzygnięcie bitwy stoczonej 15 lipca 1410 r. Symbolem tego wkładu jest szlachcic Mikołaj Powała z Taczowa, znakomity rycerz, nie ustępujący wówczas sławą Zawiszy Czarnemu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.