Meble w stylu Ludwika XVI w gorzowskiej katedrze
24 listopada 2009 | 10:55 | wm Ⓒ Ⓟ
Meble w stylu Ludwika XVI w dwóch zakrystiach i tapicerowane ławki dla wiernych to ostatnie elementy, które pojawiły się dzięki wsparciu parafian w gorzowskiej Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gorzowie Wielkopolskim.
Dwie zakrystie katedralne wyposażone zostały w stylowe szafy z kryształowymi lustrami. Są także regały z szufladami a wszystko wykonane z litego drewna dębowego bez użycia metalowych gwoździ.
W tym tygodniu zakończył się kolejny etap prac – tapicerowanie ławek w całym kościele. Wszystkie siedzenia pokryte zostały, grubym ciemno bordowym suknem.
Proboszcz katedry ks. Zbigniew Samociak w rozmowie z KAI, powiedział, że po renowacji wieży katedralnej, dachu świątyni i zewnętrznych ścian oraz montażu iluminacji nadeszła pora na wyremontowanie pomieszczeń dla księży i ministrantów.
Proboszcz podkreślił, że modernizacja kościoła możliwa była dzięki pomocy finansowej parafian. Ważne jest również to, żeby księża, służba liturgiczna i ministranci mogli przygotowywać się do Eucharystii w godnych warunkach – uważa ks. Samociak.
Na tę modernizację przeznaczono ponad 200 tys. zł. Remont zakrystii wsparł także ks. Paweł Szerlowski z Archidiecezji Wrocławskiej, który wystąpił z koncertem pieśni religijnych a fundusze ze sprzedaży płyt przeznaczył w formie „cegiełek” na modernizację fary.
Przed trzema laty, gruntowny remont katedry możliwy był dzięki funduszom z Unii Europejskiej, pieniędzy miejskich i zaciągniętego kredytu.
Odnowiona wieża katedralna stanowi wizerunek Gorzowa. Jest symbolem umieszczonym w logo miasta. Wyremontowaną wieżę odwiedziło ponad 10. tys osób.
Wewnątrz wieży wymienione zostały podłogi i schody, a na oknach zamontowano drewniane żaluzje. Na platformach widokowych rozmieszczona została ekspozycja muzealna przygotowywana przy współpracy Muzeum im. Jana Dekerta. Wymienione zostały dachówki i podłoga. Cała budowla sakralna jest oświetlona z zewnątrz i przyozdobiona elementami architektonicznymi. Wcześniej założono instalację grzewczą, odrestaurowano ołtarz i zabytkowe organy Firmy Sauer.
Na wszystkich folderach promujących miasto znajduje się zarys katedry. Gorzowska fara znalazła się na pierwszym w historii znaczku pocztowym z Gorzowem Wlkp., a katedralny ołtarz – 13-wieczny tryptyk umieszczony jest na specjalnych okolicznościowych kartkach pocztowych.
Kościół Mariacki jest najstarszą budowlą w Gorzowie. Zbudowany został w drugiej połowie XIII w. jako miejski kościół parafialny. Zaplanowany jako romańska bazylika, ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudobazyliki. Kościół przejściowo występował pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i Jedenastu Tysięcy Świętych Dziewic. Od 1945. r jest pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.