Medal Bene Merenti dla prof. Czesława Kłaka
06 marca 2019 | 00:30 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
Profesor Czesław Kłak przyjął z rąk bp. Jana Wątroby papieskie odznaczenie Bene Merenti. „Odznaczenie zostało przyznane przede wszystkim za jego obronę poglądów na temat resocjalizacji i praw człowieka opartych na katolickiej nauce społecznej” – mówił w laudacji ks. Marek Story, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.
W Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyła się we wtorek uroczystość wręczenia papieskiego odznaczenia Bene Merenti prof. Czesławowi Kłakowi, członkowi Trybunału Stanu. W uroczystości uczestniczył m.in. biskup rzeszowski Jan Wątroba, Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, Piotr Pilch i Ewa Draus, wicemarszałkowie województwa podkarpackiego oraz parlamentarzyści, służby mundurowe, rodzina i bliscy nagrodzonego.
Uroczystość poprzedziła Msza św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W homilii biskup rzeszowski, w nawiązaniu do czytania z Mądrości Syracha, mówił m.in. o mądrości, która polega na odnoszeniu wszystkiego do Boga, i na oddawaniu wszystkiego Bogu.
W auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego zebrani wysłuchali laudacji, którą wygłosił ks. Marek Story, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, wykładowca w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.
Ksiądz Story wiele miejsca poświęcił działalności prof. Kłaka na polu resocjalizacji. „Odznaczenie papieskie dla Profesora zostało przyznane przede wszystkim za jego obronę poglądów na temat resocjalizacji i praw człowieka opartych na katolickiej nauce społecznej. Od lat współpracuję bowiem ze służbą więzienną, szukając takich rozwiązań, aby osoby pozbawione wolności, przebywające w izolacji nie tylko odbyły karę za popełnione przestępstwa, ale przede wszystkim, aby to był dla nich czas resocjalizacji, rehabilitacji czy też skuteczny okres przemiany swojego życia” – mówił duchowny.
Prelegent mówił również o tych działaniach prof. Kłaka, w których wyraźnie opowiadał się za prawem do życia i obroną godności każdego człowieka. „Pan Profesor w swoim przekazie, ale także i w prywatnych rozmowach przypomina, że niezbywalne prawo do życia winno być respektowane przez wszystkich, niezależnie od poglądów i przekonań. (…) Ponadto Profesor neguje karę śmierci, uznaje, że ona jest sprzeczna z obowiązkiem ochrony godności człowieka. Według Profesora państwo nie może w majestacie prawa orzekać i wykonywać kary śmierci, albowiem pozostaje to w sprzeczności z godnością człowieka” – powiedział ks. Story.
Ksiądz Story nawiązał również do współpracy prof. Kłaka w instytucjami Kościoła katolickiego. „Na szczeblu episkopatu współpracuje nie tylko z Kościelnym Inspektorem Danych Osobowych, ale także z Komisją Prawną działająca przy Konferencji Episkopatu Polski, wskazując na potrzebę rozróżnienia pojęcia tajemnica spowiedzi oraz tajemnica duszpasterska, ukazując jednocześnie iż ochrona tajemnicy spowiedzi w polskiej procedurze karnej jest niewystarczająca, zaś tajemnica duszpasterska niestety nie podlega żadnej, rzeczywistej ochronie karnoprocesowej, dlatego podejmuję działania objęcia ochroną prawną informacji, które wyznawane są osobie duchownej w związku z prowadzoną działalnością duszpasterską, a które mogą stanowić przedmiot szeroko rozumianej tajemnicy zawodowej, duszpasterskiej, osób duchownych” – podkreślił.
Profesor Kłak, dziękując za nagrodę, zwrócił uwagę na międzyludzką współpracę. „To nie jest tak, że człowiek sam z siebie może być nagrodzony, może coś osiągnąć. Funkcjonujemy w zbiorowości i ta zbiorowość wyznacza ramy naszej aktywności. To państwo, nasza współpraca, często wieloletnia przyjaźń, ukształtowały moją aktywność i za to państwu dziękuję” – powiedział.
Listy gratulacyjne wystosowali: Marek Kuchciński, marszałek Sejmu RP, Jarosław Kaczyński, prezes PiS i Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.
Prof. Czesław P. Kłak urodził się w 1981 roku w Rzeszowie. W roku 2003 ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, w 2005 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych (Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie), a w 2012 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w dyscyplinie prawo (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie). Pełni funkcję dziekana dyrektora Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa oraz kierownika Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Kryminalistyki i Kryminologii w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.
Od wielu lat jest wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Od 2015 r. jest członkiem Rady Polityki Penitencjarnej przy ministrze sprawiedliwości, zasiada także w Radzie Naukowej Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego. 22 marca 2018 został wybrany członkiem Trybunały Stanu. Decyzją papieża Franciszka z 24 października 2018 r. został odznaczony papieskim odznaczeniem Bene Merenti.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.