Drukuj Powrót do artykułu

Medal dla Benedykta XVI

16 grudnia 2017 | 11:31 | Rzym / RV / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. © Mazur / catholicnews.org.uk

Specjalnie wybitym medalem uczczony został papież-senior. Odznaczenie przyjął w piątek wieczorem w jego imieniu prezes Watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera – Benedykta XVI o. Federico Lombardi przy okazji wręczenia w siedzibie Papieskiego Wydziału Teologicznego Seraphicum w Rzymie nagrody imienia Giuseppe De Carliego.

Przyznaje się ją za wysokiej jakości informację religijną. W ramach czwartej edycji nagrody upamiętniającej wybitnego włoskiego watykanistę, zmarłego w 2010 r., otrzymało ją ośmiu włoskich dziennikarzy, związanych m.in. z dziennikiem „Avvenire”, agencją prasową ANSA i różnymi stacjami telewizyjnymi oraz hiszpański ksiądz od lat pracujący w telewizji.

Medal dla papieża Benedykta przypomniał długą bezpośrednią znajomość, jaka łączyła go z tym bardzo kompetentnym dziennikarzem już kiedy był kardynałem, a później przez pierwszych pięć lat pontyfikatu. Mówił o tym, odbierając odznaczenie, o. Lombardi.

Dawny dyrektor generalny Radia Watykańskiego zwrócił uwagę, że „Ratzinger miał wiele istotnych rzeczy do powiedzenia i potrafił o nich mówić. Na ogół jednak, aby zdać sobie z tego sprawę, trzeba było poświęcić trochę uwagi, mieć cierpliwość, żeby słuchać oraz zamiłowanie do refleksji nad bogactwem treści”. A tego – przyznał włoski jezuita – nieraz nam w pracy dziennikarskiej brakuje, czemu nie sprzyja fakt, że mamy mało czasu i jesteśmy rozproszeni.

Czytaj także: Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

Natomiast De Carli „dzięki swojemu przygotowaniu kulturalnemu i studiom, a także zaangażowaniu w perspektywie wiary był niewątpliwie dziennikarzem umiejącym docenić słowa i nauczanie kard. Ratzingera, a potem Benedykta XVI oraz zrozumieć jego motywacje i wskazania. Dzięki temu mógł je przekazywać obiektywnie i treściwie, a przy tym zrozumiałym językiem”.

O. Lombardi, który jako rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej dobrze znał ówczesne środowisko watykanistów, zauważył, że nie wszyscy potrafili wtedy prezentować nauczanie i działalność papieża Ratzingera tak, jak to czynił Giuseppe De Carli.

Wersja do druku

Przeczytaj także

16 grudnia 2017 09:54

Po 500 latach odkryto malowidła Rafaela

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.