Medal Unitas Durat dla o. Wołoszyna SJ
08 lipca 2010 | 11:24 | bk, lk Ⓒ Ⓟ
Przyznawany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odbierze w piątek 9 lipca jezuita o. Władysław Wołoszyn, wieloletni duszpasterz toruńskiego środowiska akademickiego i duchowy patron tamtejszej opozycji demokratycznej.
Uroczystość wręczenia medalu odbędzie się w piątek 9 lipca o godz. 11.00 w gabinecie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego.
Ojciec Władysław Wołoszyn (ur. 1929) w latach 1940-1946 przebywał z rodziną na zesłaniu na Syberii. W 1948 r. wstąpił do zakonu jezuitów, gdzie otrzymał w 1959 r. święcenia kapłańskie. W 1963 r. został duszpasterzem akademickim w Toruniu. Pracował tam w latach 1963–1988, kierując duszpasterstwem akademickim przy kościele Ducha Świętego. Do jezuickiej świątyni zapraszał z prelekcjami m.in. kard. Karola Wojtyłę, ks. Józefa Tischnera, obecnego metropolitę lubelskiego abp. Józefa Życińskiego, a także Tadeusza Mazowieckiego i Stefana Bratkowskiego.
W latach 80. o. Wołoszyn współpracował ze strukturami Solidarności i wspierał rodzące się Niezależne Zrzeszenie Studentów. Podczas strajków tamtych lat i późniejszych represji władz wspierał studentów i naukowców. Potem władze zakonne przeniosły go do Poznania, gdzie uczestniczył w tworzeniu Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej i uruchomił Studium Myśli Chrześcijańskiej.
O. Wołoszyn był zarejestrowany w aktach Służby Bezpieczeństwa jako tajny współpracownik o pseudonimie „Myśliciel”. Po analizie dokumentów okazało się, że jego teczkę spreparował umyślnie inwigilujący jezuitę oficer SB, który wzywał go na przesłuchania.
Zakonnik jest honorowym obywatelem Torunia. W wolnej Polsce został odznaczony m.in. odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej i Medalem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Obecnie mieszka w domu zakonnym jezuitów w Bydgoszczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.