„Media publiczne należy bronić”
22 czerwca 2009 | 15:57 | mp / maz Ⓒ Ⓟ
Abp Sławoj Leszek Głódź powiedział dziś KAI, że rola mediów publicznych w demokratycznym społeczeństwie jest ewidentna i dlatego Kościół poczuwa się do ich obrony.
Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP dodał, że nie do przecenienia są zadania mediów publicznych w przekazie wartości humanistycznych, kulturowych, religijnych nie wyłączając.
„Rola mediów publicznych jest sprawą ewidentną. Są propagatorami kultury, historii i mają znacznie większą nośność humanistyczną od mediów prywatnych. A krótko mówiąc reprezentują dobro wspólne” – powiedział arcybiskup gdański.
Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu podkreślił, że „w związku z niezastąpioną rolą, jaką media publiczne mają do odegrania, nie powinny być poddawane naciskom, winny być wolne od partyjniactwa”.
Dodał, że „aby tę misję publiczną mogły pełnić, to muszą z czegoś żyć. A do tego niezbędny jest abonament”.
Propozycje zawarte w ustawie medialnej ocenił jako niekonsekwentne. „Jak to możliwe, że z jednej strony mówi się o kryzysie ekonomicznym, a z drugiej likwiduje się abonament i przeznacza się z kasy publicznej 890 mln zł.”
„W tym wszystkim nie ma konsekwencji. Dodatkowo niebezpieczne jest, że wysokość budżetu mediów publicznych zależeć będzie o polityków” – dodał. Ostrzegł, że skutkiem takich działań może być „zapaść w mediach publicznych”.
Arcybiskup podkreślił, że sojusznikiem mediów publicznych jest znaczna cześć społeczeństwa. Przykładem są chociażby systematyczne wpłaty abonamentowe od najbiedniejszych, od emerytów, mimo że są od tego zwolnieni. Świadczy to o wielkim przywiązaniu do mediów publicznych i zapotrzebowaniu na nie ze strony społeczeństwa.
Abp Głódź wyraził przy okazji zdziwienie, że ani Telewizja Polska ani Polskie Radio, nie nagłośniły apelu Episkopatu w ich obronie, zawartego w komunikacie z 348. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu. „Nie rozumiem tej postawy, chyba że dziennikarze i dyrektorzy programów ustawiają się już do innej rzeczywistości. Nie powinni jednak lekceważyć takiego sojusznika jakim jest Kościół” – skomentował.
W ogłoszonym wczoraj komunikacie z obrad Konferencji Episkopatu w Łomży czytamy: „Biskupi z uwagą obserwują działania wszystkich, od których zależy kształt przyszłej ustawy medialnej. Są zaniepokojeni szeregiem poczynań, które mogą zagrozić wprost istnieniu mediów publicznych. Zlikwidowanie abonamentu, niepewność wysokości budżetu przeznaczonego na tzw. zadania misji publicznej budzą niepokój o przyszłość Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Konferencja Episkopatu Polski z całą mocą apeluje o odpowiedzialne stanowienie prawa medialnego i dbałość Parlamentu o media publiczne. Ponadto biskupi apelują o przywrócenie zapisów dotyczących wspierania chrześcijańskiego systemu wartości i umacniania rodziny poprzez media.”
Abp Głódź zapewnił, że sytuacja mediów publicznych będzie także jednym z tematów, jakie poruszy strona kościelna podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu w najbliższy czwartek 25 czerwca. Dodał, że sam będzie referować tę kwestię.
Wśród innych tematów spotkania Komisji Wspólnej jej współprzewodniczący wymienił sprawy rodziny oraz liczne tematy prawne. Wśród tych ostatnich omawiane będą m. in zagadnienia bioetyczne, majątkowe, szkoleń dla przewodników pielgrzymek, cmentarzy katolickich, itd.
Odnosząc się do spraw majątkowych związanych z działaniem rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej, abp Głódź powiedział, że od czasu jesiennego spotkania Komisji Wspólnej „nic w tym zakresie nie poszło do przodu”, z winy strony rządowej. „A przecież działalność tej komisji można by zakończyć w ciągu kilku miesięcy, jeśli byłaby taka wola rządu. Pewnie chodzi i PR-owskie rozgrywanie tej sprawy” – dodał.
Podobnie – zdaniem abp. Głódzia – jest z polityką państwa na rzecz rodziny. Jesienią ub. r. została podpisana przez przedstawicieli rządu i Episkopatu deklaracja, w której rząd zobowiązywał się do prac na rzecz stworzenia systemu kompleksowej polityki na rzecz rodziny i nic w tym zakresie przez ten czas nie zrobił.
W podpisanej 19 listopada 2008 r. podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu deklaracji strona rządowa zapowiedziała, że w pierwszym kwartale 2009 r. przygotuje i opracuje specjalny program w tym zakresie. Deklaracja ta wyznaczała priorytetowe zagadnienia polityki rodzinnej. Obie strony uznały, że jak najszybciej należy zwiększyć nakłady z budżetu państwa na rodzinę, gdyż kształtują się one znacznie poniżej średniego poziomu krajów Unii Europejskiej.
W listopadowej deklaracji podkreślono, że w szczególności należy udzielić pomocy materialnej rodzinom wielodzietnym, w których wychowuje się 1/3 polskich dzieci, a których sytuacja jest najtrudniejsza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.