Mędrcy na wielbłądzie „Gacku” i koniach poprowadzili Bydgoski Orszak Trzech Króli
06 stycznia 2024 | 17:02 | jm, | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Mogliśmy oddać cześć i chwałę Jezusowi, który przemienił świat oraz nasze życie” – tymi słowami podsumował Bydgoski Orszak Trzech Króli bp Krzysztof Włodarczyk. W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami grodu nad Brdą i wielu innych miejsc diecezji – na ustach z kolędami – przeszły tysiące wiernych.
– Panie Jezu, Ty jesteś najlepszym Pasterzem. Przy Tobie i tylko z Tobą mogę być dobrym dla tego ludu, diecezji bydgoskiej. Wspomagaj mnie, prowadź, bym się od Ciebie uczył i na Twój wzór służył tej wspólnocie – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk do zebranych na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy.
Orszak wyruszył sprzed bazyliki św. Wincentego a Paulo, a poprzedziła go Msza św. – Mędrcy, których dzisiaj wspominamy, pokazują, że nie można być biernym widzem, stojącym trochę w oddali. Zauważyli na niebie niezwykłe zjawisko i wyruszyli w drogę, bo jak powiedzieli: „Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon” – mówił ks. Tomasz Partyka CM.
Kaznodzieja bydgoskiej bazyliki skupił się na trzech darach, jakie zostały ofiarowane Jezusowi. – Ofiarowanym złotem jest każda codzienna dobroć, miłość, szacunek, docenienie, to wszystko, co sprawia, że naprawdę o wielu możemy z przekonaniem powiedzieć: „to złoty człowiek” – mówił duchowny.
Barwny pochód poprowadzili Kacper, Melchior i Baltazar w strojach odpowiadających wydarzeniom opisanym w Ewangelii. Królowie jechali na koniach i wielbłądzie.
– Cieszę się, że mam tę przyjemność i zaszczyt być częścią tego orszaku – powiedział Ernest Essuman Mensah, który wcielił się w rolę króla afrykańskiego Baltazara, prowadząc orszak niebieski, symbolizujący wiarę.
– Przyjmując możliwość reprezentowania Melchiora z Azji, jestem bardzo podekscytowany – dodał pochodzący z Indii John Sunder. – Dla mnie to radosna manifestacja wiary w Jezusa, który stał się człowiekiem, a przede wszystkim moje świadectwo – podkreślił Rafał Staszewski, który wcielił się w króla europejskiego Kacpra, prowadząc orszak czerwony, symbolizujący miłość.
Hasło Orszaku Trzech Króli 2024 brzmiało „W jasełkach leży. – To duże wyróżnienie i zaszczyt, że możemy odgrywać takie role – powiedział Paweł Łuźniak, odtwórca św. Józefa. Jezusem był ich roczny syn Józef, a Maryją żona – Patrycja Łuźniak. – Moją pierwszą modlitwą, jaką się nauczyłam, była „Zdrowaś Maryjo”. Do Niej na co dzień staram się uciekać, będąc żoną, mamą, prosząc o cierpliwość i potrzebne łaski dla dzieci – dodała Patrycja Łuźniak.
Organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli byli: Domowy Kościół, Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy i parafia św. Wincentego a Paulo, przy wsparciu Fundacji Orszaku Trzech Króli z Warszawy, wolontariuszy i służb. Wydarzenie odbyło się bliskości 800-lecia zainicjowanej po raz pierwszy przez św. Franciszka wizualizacji narodzin Jezusa, czyli szopki betlejemskiej. Stąd nie zabrakło postaci z Asyżu, a także finału konkursu na najlepszą szopkę, organizowanego przez SP nr 31 w Bydgoszczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.