Mędrcy w Betlejem – fides et ratio
06 stycznia 2012 | 16:41 | O. Stanisław Jaromi OFM Conv. Ⓒ Ⓟ
Musieli wiele wiedzieć, aby odczytać ZNAK i właściwie go zinterpretować. Musieli mieć odwagę i determinację, aby wyruszyć w podróż w nieznane. Musieli być pokorni i gotowi na zmierzenie się z tajemnicą, jeśli w Dziecięciu dostrzegli cel i sens swej wędrówki. Musieli być racjonalni aby obronić i uzasadnić swą wiarę oraz roztropni, aby nie wplątać się w intrygę Heroda.
Mędrcy przypominają nam dwa porządki poznania: naukowy i religijny. Jan Paweł II pisał o tym w encyklice „Fides et ratio”; owe dwa porządki poznania opisał przy pomocy przyrodniczej metafory dwóch skrzydeł – wiara i rozum, to dwa skrzydła, na których człowiek wznosi się ku kontemplacji prawdy.
„Święty Augustyn powiedział kiedyś, że lekarz powinien leczyć człowieka tak, jakby Boga nie było. Obowiązkiem uczonego jest wyjaśnianie świata bez odwoływania się do jakichkolwiek racji pozaprzyrodzonych (tzw. metodologiczny naturalizm), bo taka jest natura nauki. – tłumaczy ks. Jacek Golbiak, fizyk i kosmolog z KUL – Gdyby obydwa porządki poznawcze: religijny i naukowy były do siebie sprowadzalne, nie miałoby żadnego sensu ich różnicowanie. Jest jeden autor – Bóg; i są dwie księgi – przyrody i Pisma Świętego. Mówiąc nieco żartobliwie, co więc Bóg rozłączył, tego człowiek nie się nie waży łączyć. Dlatego nauka i wiara, choć razem służą poznaniu prawdy, to nie zejdą się. Możemy mówić o ich autonomicznym, choć pokojowym współistnieniu.
Niewierzący żądający dowodu istnienia Boga popełniają błąd, gdyż Boga nie da się opisać językiem fizyki czy matematyki. Bóg należy do innego porządku poznawczego. Nauka nie ma narzędzi, by Go opisać. Ale oczywiście obserwacja piękna tego świata, podziwianie jego spójności i racjonalności może nam nasuwać myśli o istnieniu Stwórcy tego dzieła.”
Nie brak osób zainspirowanych myślą Jana Pawła II, które wytrwale tworzą przestrzenie dla wzlotu na owych dwu skrzydłach. Część z nich spotyka się w ramach Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego Fides et Ratio, którego celem jest poszukiwanie form dialogu między sferą wiary i sferą rozumu oraz dążenie do upowszechnienia postawy wzajemnego szacunku i zrozumienia między reprezentantami różnych wyznań religijnych i osobami niewierzącymi, ponadto zaś dokumentowanie i refleksja nad wkładem wielkich religii monoteistycznych w dzisiejszy kształt kultury europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem jej dziedzictwa chrześcijańskiego.
Pozdrawiając wszystkich zaangażowanych w tę szczególną misję życzę w nowym roku wszystkim moim czytelnikom wytrwałości w poszukiwaniach intelektualnych i duchowych, wysokich wzlotów na obu skrzydłach oraz dotknięcia Prawdy i Świętości obecnej w Stworzeniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.