Meksyk: w kopule katedry odnaleziono „kapsułę czasu”
19 stycznia 2008 | 12:44 | rk//mam Ⓒ Ⓟ
„Kapsułę czasu” z końca XVIII wieku – wypełnioną religijnymi przedmiotami, monetami i fragmentami pergaminu – znaleziono w jednej z kopuł Katedry Metropolitalnej w stolicy Meksyku.
Ołowiana skrzynka, którą odnaleźli naukowcy, ukryta była we wnętrzu kamiennej kuli umieszczonej 14 maja 1791 roku – dniu, kiedy budowniczy wznieśli najwyższy element świątyni, kończąc w ten sposób budowę katedry rozpoczętej 218 lat wcześniej. Kamienna kula, kryjąca pamiątki przeszłości, stanowi podstawę krzyża wieńczącego ponad 60 metrową południową wieżę katedry. „Choć naukowcy, odnawiający fasadę największego zabytku Miasta Meksyk, natrafiali na znalezisko w październiku 2007 roku, następne miesiące poświęcili na badanie zawartości kapsuły i konserwacji zawartych w niej przedmiotów” – donosi agencja Associated Press.
„Wśród odnalezionych rzeczy jest m.in. mała woskowa kasetka z błogosławieństwem papieskim, która miała ustrzec budynek przed nieszczęściami” – poinformował rektor katedry ks. Ruben Avila. W środku kapsuły znalazł się także wygrawerowany wizerunek św. Barbary, która miała chronić przed gromami i innymi kataklizmami – tłumaczy archeolog Xavier Cortes, który w meksykańskiej Narodowej Radzie Sztuk Pięknych i Kultury, kieruje działem zabytkowych budynków. Według meksykańskiego prawa katedra, jak większość kościołów, uważana jest za własność państwa.
Na doskonale zachowanym pergaminie dawni budowniczy wypisali szczegółowo wszystkie przedmioty, które tu umieścili, m.in. 23 medale, 5 monet i 5 małych krzyżyków wykonanych z palmowych liści. Te ostatnie miały chronić przed burzami. W przeszłości budynek kościoła nawiedzały liczne kataklizmy, m. in. powódź. Ponadto budowla zapadała się z powodu grząskiej ziemi, na której została zbudowana.
Nowa „kapsuła czasu” wraz z przedmiotami nawiązującymi do współczesności zostanie ponownie niebawem zamknięta w kamiennej kuli.
Gigantyczna katedra w Mieście Meksyk łączy w sobie kilka stylów: od hiszpańskiego renesansu, do francuskiego neoklasycyzmu. Świątynię wzniesiono na bagnistym terenie dawnej wyspy i częściowo na azteckiej piramidzie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.