Męski chór „Arion” ma już 100 lat
01 października 2012 | 10:25 | msz / pm Ⓒ Ⓟ
Kto śpiewa, ten dwa razy się modli – przypomniał bp Grzegorz Balcerek podczas uroczystej Mszy św., celebrowanej w poznańskiej katedrze 30 września z okazji jubileuszu 100-lecia działalności chóru „Arion”.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zaznaczył, że niewiele chórów może poszczycić się tak długą, bogatą i nieprzerwaną mimo różnych wydarzeń historią. Przypomniał, że chór został powołany 21 września 1912 roku przez Zrzeszenie Kupców Podróżujących i Przedstawicieli Handlowych w Poznaniu.
– Pierwszy statut koła chóru podkreślał podstawowe cele: śpiew liturgiczny i kultywowanie pieśni patriotycznych i ludowych – zauważył bp Balcerek. Podkreślił, że chór wzbogacał śpiewem liturgię mszalną i brał udział w uroczystościach z okazji świąt patriotycznych. W czasie II wojny światowej, mimo okupacji, pod zmienioną nazwą „Ósemka” koncertował w dwóch czynnych kościołach w Poznaniu: Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu i pw. św. Wojciecha. – Upowszechniając polską pieśń patriotyczną, zyskał uznanie w ojczyźnie i w wielu państwach Europy – zwrócił uwagę kaznodzieja.
Bp Balcerek stwierdził, że dzisiaj coraz trudniej zmobilizować młodych do działalności społecznej czy artystycznej, która wymaga zaangażowania i systematyczności. Wyraził nadzieję, że wśród śpiewaków chóru „Arion” nie zabraknie jednak młodych głosów. – Chóry to nie tylko zespoły śpiewacze, ale i wspólnoty, gdzie uczono szacunku dla kultury, tradycji, umiłowania zasad życia religijnego – podkreślił kaznodzieja.
Dziękując poznańskiemu chórowi za sto lat animowania i ubogacania modlitwy w świątyniach Poznania i Europy, życzył, by śpiew chóru rozbrzmiewał ponad naszym miastem dla chwały Boga. Chór Męski „Arion” zapewnił oprawę muzyczną dzisiejszej Mszy św. w katedrze.
Chór powstał w Poznaniu w 1912 roku. Jego założycielem był Karol Schroeter. Od tej chwili bez przerwy jednoczy w swoich szeregach miłośników śpiewu chóralnego. Pierwszy sukces zespół odniósł w 1921 roku na Wszechpolskim Zjeździe Śpiewaczym w Warszawie, zajmując drugie miejsce w swojej kategorii. W repertuarze chóru znajdują się polskie pieśni ludowe, patriotyczne, a także utwory muzyki dawnej, sakralnej i operowej. Chór koncertował m.in. w filharmonii w Warszawie, Lublinie, Bydgoszczy i Poznaniu. Swoim śpiewem uświetnił uroczystości odsłonięcia pomnika Adama Mickiewicza czy tablicy pamiątkowej Fryderyka Chopina.
Chór „Arion” jest inicjatorem wielu cykli koncertowych: „Muzyka o zmierzchu”, „Muzyka i architektura”, „Moje pieśni”", „Pieśń w życiu narodu” oraz koncertów monograficznych poświęconych twórczości Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Wacława Łachmana i Edmunda Maćkowiaka. Z jego inicjatywy od 1988 roku odbywają się w Poznaniu Ogólnopolskie Spotkania Chórów Męskich. Występował m.in.: w Austrii, Bułgarii, we Francji, w Holandii, Niemczech, Rosji, Wielkiej Brytanii i w Watykanie.
Za swą działalność chór otrzymał wysokie odznaczenia państwowe i regionalne; wśród nich jest m.in. Złoty Krzyż Zasługi oraz najwyższe z nadawanych w Polsce odznaczenie śpiewacze. Chór Męski „Arion” jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Obecnie chór działa pod auspicjami Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.