Metropolita Aleksander uważa, że wielu biskupów rosyjskich nie jest przeciw autokefalii ukraińskiej
20 czerwca 2020 | 12:36 | kg (KAI) | Kijów Ⓒ Ⓟ
W Rosyjskim Kościele Prawosławnym (RKP) jest wielu biskupów, którzy zgadzają się z udzieleniem przez Konstantynopol autokefalii Prawosławnmu Kościołowi Ukrainy (PKU). Taki pogląd wyraził metropolita perejasławsko-wiszniewski PKU Aleksander (Drabynko), który wcześniej przez długie lata był hierarchą promoskiewskikego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP).
W wywiadzie dla anglojęzycznego portalu Orthodox Times zapewnił on, że utrzymuje nadal dobre stosunki z wieloma biskupami RKP zarówno w samej Rosji, jak i w innych krajach byłego ZSRR, na które rozciąga się jurysdykcja tego Kościoła. Również swą formację duchową i kapłańską zdobywał wcześniej na uczelniach teologicznych Patriarchatu Moskiewskiego. W latach 1992-2014 był osobistym sekretarzem ówczesnego zwierzchnika UKP metropolity Włodzimierza.
Jednocześnie poglądy Aleksandra na niezależność ukraińskiego prawosławia zbliżały go coraz bardziej do zwolenników autokefalii z dwóch niekanonicznych Ukraińskich Kościołów Prawosławnych: Patriarchatu Kijowskiego i Autokefalicznego i gdy 15 grudnia 2018 odbył się w Kijowie sobór zjednoczeniowy, na którym połączyły się one w jeden Prawosławny Kościół Ukrainy, wziął w nim udział jako jeden z dwóch biskupów UKP. W 4 dni później oświadczył publicznie, że przechodzi do nowego Kościoła, który 6 stycznia 2019 otrzymał oficjalnie autokefalię od patriarchy Konstantynopola.
Mówiąc o swych kontaktach metropolita wskazał, że jeszcze jako sekretarz głowy UKP miał okazję poznać różne eparchie (diecezje) RKP w Rosji, na Białorusi, Mołdawii i wielu innych krajach. „I utrzymuję dobre stosunki z wieloma tymi księżmi i biskupami nawet obecnie” – dodał hierarcha.
Zwrócił uwagę, że są ludzie, którzy otwarcie przyznają, że autokefalia prawosławia ukraińskiego to coś pozytywnego, „ale ja zwykle rozumiem, że bierze się to stąd, że o sprawie tej nie wspomina się nawet w rozmowie, jakby było to coś oczywistego”. Dzieje się tak, „mimo że Patriarchat Moskiewski uważa mnie oficjalnie za schizmatyka” – zauważył metropolita. Podkreślił, że doświadcza wielu dowodów sympatii ze strony różnych biskupów RKP, a ci, którzy sprzeciwiają się autokefalii, stanowią mniejszość, przy czym są to głównie hierarchowie UKP, nie w Rosji czy w innych krajach tzw. „obecności kanonicznej” Patriarchatu Moskiewskiego.
Zdaniem rozmówcy portalu głównym problemem dla Moskwy są sprawy administracyjne i własnościowe, a nie czysto kościelne. „Można powiedzieć, że niektórzy promoskiewscy biskupi ukraińscy wolą postrzegać to zagadnienie z pozycji politycznych czy osobistych, uważając nasz Kościół za nielegalny, w istocie bojąc się stracić swych parafian” – stwierdził metropolita. Wyraził przekonanie, że większości przedstawicieli Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie losy PKU są obojętne, natomiast w razie przejścia parafii do tego Kościoła, ich [biskupów] błogostan mógłby zostać zagrożony.
Aleksander przyznał, że są hierarchowie w łonie RKP, którzy silnie popierają jego oficjalną linię, ale – według niego – jest ich coraz mniej a ich punkt widzenia „jest skrajny, ideologicznie chory”. Biskupi ci są związani z tymi którzy chcą przywrócenia Imperium Rosyjskiego, co jednak jest niemożliwe, gdyż czasu nie da się cofnąć – wskazał hierarcha PKU.
Za „bardzo skrajny” uznał on pogląd, jakoby koniec rządów Władimira Putina miał oznaczać również kres Patriarchatu Moskiewskiego, przyznając zarazem, że nie jest tajemnicą, iż ścisłe kontakty RKP z władzą stanowią wielki problem i ostatecznie zniszczy to Kościół. Według metropolity koniec rządów Putina doprowadzi do wielu zmian i „będzie bolesnym wstrząsem dla Patriarchatu”, ale wyraził nadzieję, że „w końcu Kościół rosyjski wyjdzie z tej sytuacji uzdrowiony”.
Aleksander (w świecie Ołeksandr Drabynko) urodził się 18 marca 1977. Święcenia diakonatu w UKP przyjął 20 grudnia 2004, a prezbiteratu – 28 lipca 2006. 20 sierpnia tegoż roku na Świętej Górze Atos w Grecji złożył śluby zakonne. Po powrocie do kraju został 10 grudnia 2007 wyświęcony na biskupa perejasławsko-chmielnickiego, w 3 lata później otrzymał godność arcybiskupa a w grudnia 2013 – metropolity. W latach 2011-12 stał na czele Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych UKP, a w latach 1992-2014 był osobistym sekretarzem głowy tego Kościoła, metropolity Włodzimierza. Po powstaniu PKU przeszedł do niiego i 4 marca 2019 został mianowany metropolitą perejasławsko-iwszniewskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.