Metropolita Epifaniusz nagrodził ks. Mieczysława Puzewicza
25 listopada 2023 | 17:59 | Anna Opasiak | Kijów Ⓒ Ⓟ
Polski kapłan rzymskokatolicki z nagrodą Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej – ks. Mieczysław Puzewicz z Lublina otrzymał w Kijowie Krzyż Wolności. Wyróżnienie przyznał mu metropolita Epifaniusz – zwierzchnik nieuznawanego przez Moskwę Kościoła Prawosławnego Ukrainy.
Krzyż Wolności został przyznany ks. Mieczysławowi Puzewiczowi za „ofiarną służbę dla ochrony Bożego daru wolności i niezależności”. Został nadany przez metropolitę kijowskiego i całej Ukrainy w geście podziękowania za szczególną postawę duchownego wobec dramatu Ukraińców i ukraińskich uchodźców. – Ta nagroda wyraża, jak bardzo ważna dla Ukrainy jest solidarność z jej narodem. To mobilizuje też do dalszej pracy. Pokazuje ogromną potrzebę nieustannego wspierania Ukrainy w tym trudnym dla niej czasie – skomentował po przyznaniu wyróżnienia ks. Puzewicz.
Duchowny jest delegatem metropolity lubelskiego ds. pomocy osobom wykluczonym, a także twórca Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia Solidarności Globalnej w Lublinie. Od ponad 40 lat zaangażowany jest w dzieła solidarności i pomocy osobom w potrzebie, a od 10 lat realizuje działania na rzecz Ukrainy.
Pierwsze proukraińskie działania społeczne ks. Puzewicza ruszyły w lutym 2014 roku, bezpośrednio po Euromajdanie. Jedną z ówczesnych inicjatyw duchownego było wsparcie osób, których bliscy zginęli podczas antyrządowej Rewolucji Godności. Potem – tuż po rosyjskiej aneksji Krymu – duchowny organizował w Lublinie spotkania dla Tatarów Krymskich, a po zajęciu przez Rosję wschodnich regionów Ukrainy przekazywał, m.in. dary dla walczących na froncie. W ciągu kilku następnych lat rozwinął współpracę z różnymi organizacjami Ukrainy, którą zintensyfikował w 2022 roku, po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Z inspiracji ks. Mieczysława Puzewicza przy lubelskim Centrum Wolontariatu i na polsko-ukraińskiej granicy powstały wolontariackie Punkty Powitalne pomocy uchodźcom, ruszył też integracyjny program „Domy Nadziei”. Dzięki nim Ukraińcy mogli od ręki otrzymać w Lublinie dach nad głową, możliwość zatrudnienia, uczą się też języka polskiego.
Biskupi otrzymali wyjątkowy dar od osoby seksualnie skrzywdzonej w dzieciństwie przez księdza
Odrębną ścieżką działań są projekty realizowane na terenie samej Ukrainy. Po wybuchu wojny ks. Puzewicz zaczął organizować transporty humanitarne z żywnością, środkami higienicznymi i chemicznymi, a także ze sprzętem medycznym i z agregatami prądotwórczymi. W 2022 i 2023 roku tiry dojechały, m.in. do Kijowa, Charkowa, Żytomierza, Iwano-Frankiwska, Lwowa, czy Drohobycza. Do Iwano-Frankiwska duchowny przekazał też busa, który miejscowej Fundacji im. Matki Teresy z Kalkuty pomaga w transporcie chorych i w dojazdach do pacjentów. Z inicjatywy ks. Puzewicza od roku ogromne wsparcie idzie też do Drohobycza, gdzie greckokatolicka Caritas diecezji samborsko-drohobyckiej podjęła się budowy szpitala dla ofiar wojny, wewnętrznych uchodźców i miejscowej ludności. W pomoc przy jego budowie i wyposażeniu ks. Mieczysław Puzewicz zaangażował również lubelskie firmy. Zainicjował też szkolenia dla medycznej kadry szpitala.
Jak mówi ks. Mieczysław Puzewicz, działania są podejmowane w odpowiedzi na potrzeby Ukraińców i bieżącą sytuację w ich kraju. Ich realizację będzie kontynuować zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie. – Tego wymaga solidarność z potrzebującymi – dodał ks. Mieczysław Puzewicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.