Drukuj Powrót do artykułu

Metropolita Hilarion o spotkaniu z Franciszkiem

28.09.2017 , Watykan / (KAI/RV) / bd Ⓒ ℗

O swoich spotkaniach z Benedyktem XVI i Franciszkiem w Watykanie oraz o nawiedzeniu Moskwy i Sankt-Petersburga przez relikwie św. Mikołaja z Bari opowiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion. Według niego pobyt relikwii wielkiego świętego z pierwszych wieków chrześcijaństwa pozytywnie wpłynął na postrzeganie Kościoła katolickiego przez rosyjskich prawosławnych.

„Przez wiele dziesięcioleci stosunki między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym a Kościołem katolickim rozwijały się poza zasięgiem wzroku zwyczajnych wiernych. Kiedy na przykład metropolita Nikodem odwiedzał Watykan w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, wiele osób, nawet w samym Kościele, nic o tym nie wiedziało, a cała sowiecka prasa oczywiście o tym milczała” – przypomniał gość z Moskwy. Podkreślił, że o ile pierwszym wydarzeniem, na które Rosjanie zwrócili uwagę, “było oczywiście historyczne spotkanie papieża z patriarchą w lutym ubiegłego roku, to pierwszym, w którym rzeczywiście uczestniczyli, była peregrynacja relikwii [św. Mikołaja]”.

“W telewizji rosyjskiej były wielogodzinne transmisje. Poinformowała ona również o oficjalnym podziękowaniu patriarchy papieżowi i arcybiskupowi Bari. Dzięki temu wszyscy się o tym dowiedzieli” – powiedział metropolita Hilarion.

Czytaj także: Metropolita Hilarion odwiedził Benedykta XVI

Na pytanie, czy papież rozmawiał z nim o łamaniu wolności religijnej w Rosji, rozmówca rozgłośni odparł, że zarzuty te są bezpodstawne. Jego zdaniem w Rosji wszystkie religie mają pełną swobodę działania i nie skarżą się na naruszanie swych praw. Wolność religijna nie obejmuje jednak sekt, a do nich Rosjanie zaliczają świadków Jehowy, którzy, jak podkreślił Hilarion, nie są chrześcijanami. Zaznaczył jednak, że na ten temat z Franciszkiem nie rozmawiał.

Wiele czasu poświęcono natomiast wolności religijnej na Ukrainie. Przewodniczący Wydziału skarżył się Ojcu Świętemu, iż – jego zdaniem – dyskryminuje się tam prawosławnych związanych z Patriarchatem Moskiewskim. Wyraził przy tym ubolewanie, że katolicy nie występują w ich obronie. Oskarżył przy tym ukraińską władzę o agresywną względem Rosji retorykę, traktowanie jej jak najeźdźcę.

Wersja do druku

Przeczytaj także

27 września 2017 11:06

Krytyków „Amoris laetitia” trzeba potraktować poważnie

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.