Drukuj Powrót do artykułu

Miasta, które odwiedził w 1979 r. Jan Paweł II uczczą 30. rocznicę jego pielgrzymki

28 maja 2009 | 14:38 | awo / ju. Ⓒ Ⓟ

Okazją do ogólnopolskiego świętowania tej rocznicy będzie II Dzień Dziękczynienia w Warszawie, ale jubileuszowe obchody zaplanowano również w innych miastach.

Polscy biskupi w komunikacie po majowych obradach Rady Stałej podkreślili, że I pielgrzymka Jana Pawła II do Polski to wydarzenie „stało się duchowym początkiem przemian w Polsce i całej Europie Środkowowschodniej”.

Kraków

Pod znakiem młodzieży będą przebiegały obchody 30. rocznicy papieskiej pielgrzymki z 1979 r. w Krakowie. Zaplanowano je na sobotę 30 maja. Od rana będzie trwała modlitwa przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży oraz ikonie Matki Bożej Salus Populi Romani peregrynujących po Polsce. W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach odbędzie się Forum Młodzieży, w którym wezmą udział młodzi z grup apostolskich archidiecezji krakowskiej oraz ich duszpasterze. Jego uczestnicy przygotują przesłanie „młodzi do młodych”.

Natomiast po południu rozpocznie się pielgrzymka ze znakami ŚDM z Łagiewnik na Skałkę. Po drodze zostanie odprawione nabożeństwo Droga Światła. O godz. 18.00 planowany jest koncert „Siewców Lednicy”, a o 19.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. W trakcie liturgii młodzież złoży zobowiązanie do włączenia się w budowę Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Wieczorem zaplanowano jeszcze koncert Trzeciej Godziny Dnia. O godz. 21.37 po minucie ciszy zostanie odczytane przesłanie „młodych do młodych”, a po Apelu Jasnogórskim kard. Dziwisz udzieli zebranym błogosławieństwa.

Wśród uczestników krakowskiego spotkania będzie prof. Tadeusz Ulewicz, który witał w 1979 roku papieża na Skałce słowami Mickiewicza: „Niech się twa duma jak dolina położy / A wnet po niej jak rzeka popłynie Duch Boży” a także Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek, która witała papieża na Skałce w 1979 roku.

Warszawa

Dokładnie w 30. rocznicę rozpoczęcia pierwszej wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie oraz w 20. rocznicę przemian demokratycznych w Polsce i Europie wybitni historycy i socjologowie z kraju i zagranicy wezmą udział w konferencji naukowej pt. „Papież Wolności”, która odbędzie się 2 czerwca w Warszawie. Pierwsza część odbędzie się w gmachu Sejmu RP a druga w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Podczas konferencji Centrum Myśli Jana Pawła II zaprezentuje wyniki programu badań społecznych nt. „30 lat lekcji wolności – Polacy wobec dziedzictwa Jana Pawła II”. W tej części konferencji wystąpi grono polskich socjologów z Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Krzysztof Koseła, dr Tomasz Żukowski i dr Mikołaj Jasiński oraz dr Barbara Fedyszak-Radziejowska z Polskiej Akademii Nauk.

Wykład „Katolicyzm w Polsce jako siła budująca społeczeństwo i wzmacniająca jednostkę” wygłosi dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej dr hab. Mirosława Grabowska. Natomiast prof. José Casanova z Georgetown University w Waszyngtonie mówić będzie nt. „Religia a dynamika wolności. Polska, Europa, świat”. Sejmową część spotkania zakończy dyskusja, którą poprowadzi dr Piotr Dardziński, szef Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Drugą część konferencji „Papież wolności”, która odbędzie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich rozpocznie wykład prof. Giovanniego Barberiniego z Uniwersytetu w Perugii. Mówić on będzie o „Zakresie zmian wywołanych przez I pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w perspektywie uniwersalnej”. O przełomowym znaczeniu I pielgrzymki Ojca Świętego i jej znaczenie w dziejach naszego kraju mówić będą prof. Wojciech Roszkowski (Polska Akademia Nauk) i prof. Andrzej Nowak (Uniwersytet Jagielloński).

Następnie na pytanie „W jakim sensie można mówić o działaniu Opatrzności poprzez I pielgrzymkę papieża do Polski?” spróbuje odpowiedzieć o. prof. Jacek Salij OP z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dyskusję w uczestnikami tej części konferencji poprowadzi dr Paweł Skibiński, dyrektor Centrum Opatrzności Bożej. Ok. godz. 17.00 konferencję „Papież wolności” podsumuje metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Gniezno

Gnieźnieńskie obchody 30. rocznicy pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II w tym mieście rozpoczną się 2 czerwca zjazdem szkół mających za patrona Jana Pawła II. Spotkanie odbędzie się w położonym kilka kilometrów od Gniezna – Żydowie, skąd już niedaleko do Gębarzewa, gdzie 3 czerwca 1979 roku wylądował papieski helikopter. Uczestnictwo w zjeździe zapowiedziało 17 szkół z archidiecezji gnieźnieńskiej. W ramach obchodów odbędzie się także VI Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci i Młodzieży.

Głównym punktem uroczystości rocznicowych w Gnieźnie będzie Msza św. sprawowana w południe 3 czerwca w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Po południu w Kolegium Europejskim im. Jana Pawła II odbędzie się sympozjum naukowe pod hasłem: „Wezwanie do jedności z Wieczernika Narodu”. Udział zapowiedzieli już m.in.: abp Tadeusz Gocłowski z Gdańska, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz – sekretarz generalny COMECE w Brukseli oraz prof. Leszek Mrozewicz – dyrektor naukowy w gnieźnieńskim Kolegium Europejskim.

Ważnym wydarzeniem tego dnia będzie również modlitewne czuwanie młodzieży przy krzyżu Światowych Dni Młodzieży. Zakończy ją spotkanie pod balkonem Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich, gdzie przed 30 laty Jan Paweł II wygłosił do młodzieży katechezę o miejscu i roli kultury w życiu i dziejach człowieka oraz narodu. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski i błogosławieństwo abp. Henryka Muszyńskiego.

Z okazji 30. rocznicy pierwszej wizyty Jana Pawła II w Gnieźnie u stóp ołtarza, przy którym Papież Polak odprawił w 1979 roku Mszę św. stanie pomnik upamiętniający jego dwie pielgrzymki do grobu św. Wojciecha.

Częstochowa

W Częstochowie uroczystości rocznicowe zaplanowano na dni 4-6 czerwca. – Przeżyjemy wielkie dni zawierzenia – zapowiada metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak zapraszając na spotkania modlitewne w intencji Kościoła i papieża, które tak jak przed 30 laty odbędą się przy kościele św. Zygmunta. W czwartek 4 czerwca o godz. 18.30 abp Nowak będzie przewodniczył tam Mszy św.

W Muzeum Pielgrzymowania w Częstochowie można już oglądać wystawę pt. „30. rocznica I Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny, 2-10 czerwca 1979 r.”, na której prezentowane są fotografie Ryszarda Rzepeckiego z tej wizyty papieskiej.

Piątek 5 czerwca będzie dniem młodzieży archidiecezji częstochowskiej, a obchody 30. rocznicy pielgrzymki papieża Polaka będą przebiegały pod hasłem „Jan Paweł II wychowawcą młodych”. Tego dnia, obchody zaplanowano w miejscu, gdzie w 1979 r. wylądował papieski helikopter – na placu przy ul. Ogrodowej. Przed południem odbędzie się tam Kongres misyjny dla młodzieży szkolnej a po południu otwarty dzień wspólnoty ruchów młodzieżowych. O godz. 20 zaplanowano spotkanie modlitewne dla kapłanów w katedrze, gdzie przed 30 laty Jan Paweł II spotkał się z polskimi księżmi.

Na sobotę 6 czerwca zaplanowano spotkanie i Mszę św. w archikatedrze dla ludzi chorych. Po południu o godz. 16.30 z archikatedry wyruszy procesja „Szlakiem Jana Pawła II człowieka zawierzenia”. Przejdzie ona alejami Najświętszej Maryi Panny do sanktuarium na Jasnej Górze, gdzie metropolita częstochowski będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. i odnowi akt zawierzenia.

Warszawa – czuwanie i II Dzień Dziękczynienia

Ogólnopolską pielgrzymką ruchów i wspólnot kościelnych rozpoczną się 6 czerwca warszawskie uroczystości 30. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Już od rana na pl. Piłsudskiego, gdzie padły znamienne słowa modlitwy Papieża, „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”, będą zbierać się pielgrzymi z całej Polski. Spodziewane jest ponad 30 tys. uczestników, a głównym organizatorami spotkania jest Ruch Światło-Życie we współpracy z Ogólnopolską Radą Ruchów Katolickich oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Spotkanie zainicjuje o godz. 9.00 rano „Marsz Gwiaździsty w kierunku placu Piłsudskiego”, na który przybędą pielgrzymi z całej Polski. Tam, po przywitaniu wspólnot, zebrani wysłuchają katechezy pt. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! 30 lat temu i dzisiaj”. Zgromadzeni będą modlić się o odnowę życia społecznego i politycznego, a także o odnowę wiary i życia chrześcijańskiego w Polsce i Europie. Zwieńczeniem będzie wspólna Eucharystia.

Podczas spotkania na pl. Piłsudskiego zostanie odsłonięty pomnik w kształcie krzyża, który upamiętni wizytę Jana Pawła II w Warszawie w 1979 r. Według zamysłu autorów projektu – plastyków Marka Kucińskiego, Jerzego Mierzwiaka i Natalii Wilczak dziewięciometrowy krzyż z białego granitu będzie wyłaniał się jakby z wnętrza ziemi. Plac Piłsudskiego zapełni geometryczna kompozycja kwadratów z granitowych płyt, im bliżej krzyża, tym więcej będzie jasnych, co podkreśli rangę tego szczególnego miejsca.

Uroczystościom rocznicowym będzie towarzyszył także inny krzyż papieski – ten, który Jan Paweł II przekazał 25 lat temu uczestnikom Światowych Dni Młodzieży. Będzie on odwiedzał kolejno polskie diecezje, a 6 czerwca trafi właśnie do Warszawy.

Wieczorem 6 czerwca na pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert ewangelizacyjny. Nad jego realizacją czuwa Marcin Pospieszalski. Czuwanie zwieńczy wspólna modlitwa w godzinie śmierci Jan Pawła II – 21.37.

Nazajutrz, 7 czerwca o 7. 45 nastąpi wymarsz pielgrzymki rodzinnej z Pl. Piłsudskiego na Pola Wilanowskie do Świątyni Opatrzności Bożej. Głównym punktem programu II Dnia Dziękczynienia będzie uroczysta Msza Święta o godz. 12.00, której przewodniczyć będzie abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Specjalne słowo do zgromadzonych skieruje metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz. W czasie Eucharystii zostanie odśpiewany przez dwa chóry – chłopięcy i męski Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina specjalna pieśń do Świętej Opatrzności Bożej.

Podczas Mszy św. odnowiony zostanie historyczny Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Bogu. Akt ten odmówią także wierni w całej Polsce zgromadzeni w swych parafiach. W każdej z nich powinna też zostać przeprowadzona zbiórka do puszek na budowę Świątyni Opatrzności. Poprzedzi ją list duszpasterski abp. Nycza, czytany podczas liturgii.

O godz. 14.00 na Polach Wilanowskich otwarte zostanie miasteczko zabaw i rekreacji dla rodzin, które przybędą z dziećmi. W godzinę później zgromadzeni poślą do nieba specjalną przesyłkę – kilka tysięcy niebieskich „baloników wdzięczności”. O Dniu Dziękczynienia przypominać będą niebieskie opaski na rękę noszone przez uczestników uroczystości.

Całe niedzielne popołudnie 7 czerwca zajmą koncerty artystów polskich u stóp budowanej świątyni. Wystąpią Arka Noego, Perfect, Armia, Grzegorz Turnau i Eleni. Obchody II Dnia Dziękczynienia zamknie wspólna modlitwa dziękczynna za dar pontyfikatu Jana Pawła II (o godz. 21.37), po której nastąpi iluminacja Świątyni Opatrzności Bożej.

Nowy Targ

Natomiast w Nowym Targu na obchody 30 rocznicy papieskiej pielgrzymki złożą się sesje naukowe, wystawy, uroczysta Msza św. z udziałem krakowskich kardynałów. Uroczystości odbędą się w dniach 5-8 czerwca pod hasłem „Rodzina Bogiem silna”.

W programie zaplanowano m.in. sesję naukową pt. „Ocalić od zapomnienia” z udziałem kard. Franciszka Macharskiego, prof. Antoniego Jackowskiego, prof. Władysława Stróżewskiego oraz o. Leona Knabita.

Wieczorem 5 czerwca w Galerii MBWA „Jatki” w Nowym Targu otwarta zostanie wystawa „Wdzięczni za miłość i prawdę” – Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w trzydziestą rocznicę pobytu w Nowym Targu. Wystawę będzie można oglądać do 4 lipca.

W ramach obchodów 30. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Nowym Targu na tamtejszym lotnisku – miejscu spotkania papieża z góralami – 7 czerwca zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem krakowskich kardynałów: Stanisława Dziwisza i Franciszka Macharskiego, którzy objęli honorowy patronat na wszystkimi punktami obchodów.

Uroczystości zakończą się 8 czerwca o godz. 17.00 w sali widowiskowej nowotarskiego MOK-u. Odbędzie się wtedy koncert – widowisko według Cypriana Kamila Norwida z pieśniami do wierszy młodzieńczych Karola Wojtyły w reżyserii Andrzeja Roga, w wykonaniu artystów Piwnicy Świętego Norberta oraz tancerzy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.

Kalwaria Zebrzydowska

Natomiast w Kalwarii Zebrzydowskiej 30. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do sanktuarium pasyjno-maryjnego bernardyni wraz z pielgrzymami uczczą 7 czerwca o godz. 11.30 Mszą św. pod przewodnictwem bp. Józefa Guzdka. Następnie zostanie otwarta wystawa pt. „Kalwaryjskie ślady Karola Wojtyły”. Znajdą się na niej niepublikowane dotąd fotografie przedstawiających kard. Karola Wojtyłę podczas pobytu na kalwaryjskich Dróżkach, udostępnione przez pielgrzymów, którzy byli świadkami jego modlitwy i uwiecznili te obrazy na zdjęciach.

Kalwaryjscy pielgrzymi będą się tego dnia modlić w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II podczas nabożeństwa Dróżek Pana Jezusa, które rozpocznie się o godz. 14. Ostatnim akcentem obchodów będzie koncert Capelli Cracoviensis o godz. 20.30.

Jan Paweł II przebywał z pierwszą wizytą apostolską w Polsce od 2 do 10 czerwca 1979 r. Podczas pielgrzymki, przebiegającej pod hasłem „Gaude Mater Polonia”, odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. Pielgrzymka związana była z obchodzoną wówczas dziewięćsetną rocznicą śmierci św. Stanisława.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.