Michniów: prawie 4 i pół mln dotacji ministerialnej dla Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
04 lutego 2012 | 22:01 | dziar Ⓒ Ⓟ
Aż 4 mln 473 tys. zł otrzyma Muzeum Wsi Kieleckiej, z przeznaczeniem na dalszą przebudowę mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Wsparcie z ministerstwa, choć w niższych kwotach, otrzyma również kilka instytucji w województwie świętokrzyskim, np. Pałac Biskupi w Kielcach – Muzeum Narodowe, Szklany Dom w Ciekotach, Filharmonia Świętokrzyska.
Minister Bogdan Zdrojewski miał okazję zapoznać się z projektem podczas styczniowej wizyty w Kielcach. Zdaniem szefa resortu kultury, inwestycja w Michniowie jest bardzo potrzebna, ponieważ ukazuje szacunek do męczeńskiej historii tego miejsca i innych polskich wsi. Jego zdaniem należy ją realizować bez „jakościowych ograniczeń”.
Całościowa realizacja przedsięwzięcia ma kosztować ponad 21 milionów złotych.
W Michniowie trwa przebudowa tradycyjnego, powojennego muzeum w nowoczesną multimedialną placówkę, której autorem jest Mirosław Nizio Design, znany m.in. z koncepcji Muzeum Powstania Warszawskiego.
Powstaje kompleks symbolicznych „płonących” chat, m.in. z kaplicą. Projekt nowego obiektu nawiązuje do obrazu chaty wiejskiej, niszczonej przez kolejne etapy zbrodni. Głównym materiałem będzie zaimpregnowane spalone drewno, wydzielające charakterystyczny zapach pożogi. Cały budynek Mauzoleum odzwierciedli historię pacyfikacji, a kilkaset krzyży upamiętni spacyfikowane polskie wsie. Ekspozycja powstaje w oparciu o najnowsze rozwiązania multimedialne: ekrany, projektory, panele dotykowe.
Nastąpi także włączenie elementów istniejących obecnie na terenie obiektu: grobu zbiorowego pacyfikacji wsi Michniów, Piety Michniowskiej autorstwa Wacława Staweckiego oraz Domu Pamięci Narodowej.
W Michniowie 12 i 13 lipca 1943 r. Niemcy w ciągu dwóch dni wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci. Tragedia Michniowa urosła do rangi symbolu wszystkich miejscowości spacyfikowanych, których w obecnych granicach państwa jest 817. Tyle krzyży znajduje się na wzgórzu Golgoty Michniowa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.