Michniów: trwają obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskich
12 lipca 2022 | 21:43 | dziar | Michniów Ⓒ Ⓟ
12 i 13 lipca w Michniowie, w 79. rocznicę pacyfikacji wsi Michniów – symbolu męczeństwa mieszkańców polskich wiosek, trwają obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskich. Dzień ten został ustanowiony przez Sejm w 2017 r. jako święto państwowe.
W Michniowie Niemcy 12 i 13 lipca 1943 r. wymordowali całą wieś, czyli ponad 200 osób, w odwecie za pomoc udzielaną partyzantom. Najmłodsza ofiara miała 9 dni. 13 października 2017 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Uroczystości z udziałem władz państwowych i wojewódzkich odbywają się w Michniowie na terenie Muzeum Martyrologii Wsi Polskich oraz w Nadleśnictwie Suchedniów.
Za ofiary Michniowa i wymordowanych mieszkańców ponad 800 spacyfikowanych wsi polskich modlono się podczas dzisiejszej Mszy św. w mauzoleum. Licznie przybyli mieszkańcy Michniowa i okolic, niektórzy z nich specjalnie przyjeżdżają na Kielecczyznę na te wydarzenia z różnych stron Polski. Spotykają się wówczas całe rodziny.
Głos zabrał m.in. poseł Krzysztof Lipiec, który na uroczystości reprezentował premiera Mateusza Morawieckiego i odczytał list skierowany do zebranych.
W swoim imieniu poseł powiedział: – Ginęli niewinni ludzie tylko za to, że byli Polakami i pomagali żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Dziś jesteśmy winni im cześć i pamięć.
Poseł Agata Wojtyszek reprezentowała wicepremiera Henryka Kowalczyka, który skierował list do obecnych w Michniowie. – Dziś, obserwując to, co się dzieje na Ukrainie, możemy lepiej zrozumieć to, co się działo podczas wojny. To nie była tylko walka żołnierzy, ale także wielu cywili – mówiła poseł Wojtyszek.
Z koncertem patriotycznym wystąpił Chór Senior z Suchedniowa, a na mogile ofiar pacyfikacji delegacje złożyły kwiaty.
W środę 16 lipca także będzie sprawowana Msza św., a po niej uczestnicy wyruszą Leśną Drogą Krzyżową, aby pomodlić się w intencji zamordowanych przez Niemców mieszkańców polskich wsi, w tym leśników.
Ścieżka edukacyjna – Leśna Droga Krzyżowa funkcjonuje od 2018 r. Połączyła znajdujące się w miejscu dawnej gajówki miejsce pamięci poświęcone rodzinie gajowego Władysława Wikło z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Powstanie ścieżki to jedno z przedsięwzięć zrealizowanych w ramach obchodów 100-lecia niepodległości. Leśna Droga Krzyżowa poświęcona jest pamięci leśników, ich rodzin oraz wszystkich, którzy na przestrzeni ostatnich dziejów Polski ponieśli śmierć, zginęli lub zostali zamordowani z rąk najeźdźców, okupantów oraz padli ofiarami systemu totalitarnego w obronie polskości.
Natomiast budowa Mauzoleum w Michniowie trwała prawie 10 lat. Inwestycja kosztowała ok. 40 milionów złotych.
Unikatową monolityczną bryłę budynku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, z charakterystycznymi pęknięciami, z których kolejne ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi. Celowa degradacja elementów bryły to symbol eskalacji wojennych represji wobec mieszkańców wsi.
Materiałami, które dominują we wnętrzu i stają się nośnikiem treści są: beton, drewno oraz czarna stal walcowana na gorąco. Część wewnętrznych betonowych ścian służy m.in. do wyświetlania projekcji multimedialnych. Ciekawym elementem wystawy są wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach, do których wykończenia wykorzystano odzyskowe drewno ze starych chat i stodół. Obiekt to prestiżowy, wielokrotnie nagradzany projekt: Nizio Design International.
Organizatorami obchodów są: Urząd Marszałkowski w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Delegatura Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Nadleśnictwo Suchedniów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.