Michniów: w mauzoleum wystawa o trudnej wspólnej historii Polski i Ukrainy
22 czerwca 2023 | 15:45 | dziar | Michniów Ⓒ Ⓟ
„Polacy – Ukraińcy w latach 1918-1947. Konflikt – Ludobójstwo- Niepamięć – Nadzieja” – wystawa pod takim tytułem zostanie otwarta 6 lipca w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Jej autor dr Hubert Seńczyszyn świadomie podjął debatę nad najtrudniejszymi wątkami wspólnej historii Polski oraz Ukrainy w XX wieku.
Wystawa jest zbudowana z warstwy fotograficznej i tekstowej, wzbogacona eksponatami, wśród których jest unikat – mundur funkcjonariusza Ukraińskiej Pomocniczej Policji. Narracja rozpoczyna się od wojny polsko-ukraińskiej, od obrony Lwowa i przypomnienia Orląt Lwowskich, a zamyka ją tablica pokazująca sylwetki „sprawiedliwych Ukraińców” – tych, którzy ratowali Polaków, często za najwyższą cenę.
– Chciałem pokazać wątki łączące i dzielące, nie unikając tematów trudnych. Jest m.in. przypomniana wspólna walka z bolszewikami w 1920 r., ale i polskie reperkusje wobec Kościoła prawosławnego czy polskie represje wobec Ukraińców – mówi w rozmowie z KAI dr Hubert Seńczyszyn.
– 1939 rok to znowu pokazanie różnych odsłon historii, czyli Ukraińcy w Wojsku Polskim, ale i tacy, którzy współpracowali z Wermachtem, z Niemcami – dodaje. Gamę bolesnych motywów w polsko-ukraińskiej historii uzupełnia aktywność formacji ukraińskich współpracujących z Niemcami, np. w obozach koncentracyjnych, gettach. Poruszona została kwestia rzezi wołyńskiej i narastanie nacjonalizmu. Jedna z tablic nosi tytuł „Ma warkocz we krwi” i dotyka tematu kobiet zamordowanych przez Ukraińców, inna dotyczy polskiego odwetu.
– Chodzi o szukanie prawdy historycznej, o obiektywizm badawczy i upamiętnienie ofiar z obu stron – przekonuje autor wystawy.
Jej recenzentami byli: dr hab. Andrzej Zapałowski i dr hab. Grzegorz Hryciuk, zaś konsultacji udzieliła Ewa Siemaszko.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zbigniewa Bibera.
Wernisaż wystawy „Polacy – Ukraińcy w latach 1918-1947. Konflikt – Ludobójstwo- Niepamięć – Nadzieja” realizowany jest w ramach wydarzeń związanych z obchodami 80. Rocznicy Zagłady Wsi Michniów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.