Drukuj Powrót do artykułu

Miechów: bogate program V Miechowskiich Dni Jerozolimy

14 września 2018 | 18:24 | dziar | Miechów Ⓒ Ⓟ

Msze św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka i bp. Jana Piotrowskiego, panele naukowe i prelekcje o związkach Miechowa z Ziemią Świętą oraz o dziedzictwie bożogrobców, koncerty, wernisaże, projekcje filmów – tak w najbliższą sobotę i niedzielę 15-16 września, będą wyglądały V Miechowskie Dni Jerozolimy.

Tegoroczne Miechowskie Dni Jerozolimy szczególnie eksponują właśnie wątki edukacyjne, naukowe i duchowe – zapowiadają organizatorzy. Wszystkie wydarzenia będą się działy w Domu Kultury w Miechowie, w bazylice Grobu Bożego, w budynkach poklasztornych miechowskich bożogrobców.

Sobota 15 września będzie miała przede wszystkim charakter historyczny. Zaplanowano panel „Ziemia Zbawiciela – prelekcje o Ziemi Świętej”, które będzie moderował dr inż. Stanisław Kaczmarczyk OESSH. Przewidziane jest m.in. wystąpienie dr Michaela Hesemanna – dziennikarza niemieckiego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej. O. dr Dobromir Jasztal, wikariusz Kustodii Ziemi Świętej powie o ostatnich pracach przy odnawianiu Grobu Chrystusa w Jerozolimie. Zostanie także pokazany brytyjski film dokumentalny „Tajemnice Grobu Chrystusa”, rozstrzygnięte zostaną tematyczne konkursy, a przed gośćmi wydarzenia wystąpi z koncertem zespół Capella Cracoviensis. Mszy św. w bazylice Grobu Bożego będzie jutro o godz. 16 przewodniczył bp Jan Piotrowski.

Niedzielę 16 września rozpocznie wernisaż wystawy „Custodes sanctissimmi sepulchri – portrety polskich bożogrobców”, połączonej z wykładem jej kustosza, dr Beaty Skrzydlewskiej. Przewidziano także prelekcję „Godzinki o Bożym Grobie ks. Jakuba Pawła Radlińskiego, Bożogrobca z Miechowa” ks. prof. dr. hab. Jarosława Popławskiego.
Uroczysta procesja dam i kawalerów Zakonu Grobu Bożego po mieście do bazyliki z modlitwą o pokój w Ziemi Świętej, poprzedzi uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka, Prymasa Seniora Polski. Będzie wówczas możliwość oddania czci relikwiom bł. Bartolo Longo.

Dzieje bożogrobców sięgają XI-wiecznej Jerozolimy. W 1099 r. Gotfryd de Bouillon osadził grupę 20 kanoników świeckich przy Bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie. W 1114 r. powstało zgromadzenie bożogrobców, aby stróżować przy najświętszym miejscu chrześcijaństwa – Grobie Chrystusa.

Małopolski komes Jaksa herbu Gryf z pielgrzymki do Ziemi Świętej w 1163 r. przywiózł kilku braci ze Zgromadzenia Zakonnych Stróżów Grobu Chrystusowego w Jerozolimie i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach – w Miechowie, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy. Miechów przez wieki był łącznikiem z Ziemią Świętą i podtrzymywał istnienie Bożogrobców w krytycznych momentach ich historii.

W 1819 r. nastąpiła w Miechowie kasata zakonu bożogrobców, którzy gospodarowali tutaj prawie 700 lat. Wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi świątyni zostały zwieńczone sukcesem: 3 listopada 1996 r. Prymas Polski kar. Józef Glemp uroczyście ogłosił w Miechowie papieskie breve, nominujące kościół do godności Bazyliki Mniejszej. 24 grudnia 1997 r. biskup kielecki Kazimierz Ryczan erygował Miechowską Kapitułę Kolegiacką.

Obecnie zakon w Polsce i na świecie, jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi, działa w 40 krajach. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, np. dotują w ok. 50% zwyczajny budżet patriarchy łacińskiego Jerozolimy. Utrzymują i prowadzą w Ziemi Świętej blisko 100 szkół podstawowych i zawodowych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.