Miechów: Bożogrobcy i sympatycy Ziemi Świętej spotkają się na Dniach Jerozolimy
09 września 2016 | 12:50 | dziar Ⓒ Ⓟ
Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, ingres nowych dam i kawalerów, konferencja naukowa, ekspozycja ołtarza ŚDM, „Piknik z Bożogrobcami”, kwesta na Ziemię Świętą, koncerty, stoiska – tak będą wyglądały IV Miechowskie Dni Jerozolimy, trwające od 16 do 18 września.
Zgromadzą one większość członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – z Polski i ze świata, biskupów, kapłanów. Będą także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Wyjątkowo wydarzenie rozpocznie się w Krakowie, w piątek 16 września. To propozycja dla zagranicznych gości, którzy odwiedzą m.in. zamek na Wawelu oraz Bazylikę Mariacką.
W sobotę, 17 września uroczystości przeniosą się do odwiecznej siedziby Bożogrobców w Polsce – do Miechowa. Głównym punktem dnia jest Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza – Wielkiego Przeora Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Bożogrobców, z udziałem m.in. biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.
Zaplanowano także konferencję naukową: „Ziemia Święta celem pielgrzymek wyznawców Chrystusa”. Referaty wygłoszą: o. dr Jerzy Kraj, ks. bp dr Piotr Skucha, o. dr Narcyz Klimas oraz s. Elżbietanka Szczepana Hrehorowicz.
W piątek odbędzie się również ingres nowych dam i kawalerów. Dzień zakończy koncert muzyki dawnej ze zbiorów bożogrobców w Nysie w wykonaniu zespołu „Capella Cracoviensis” pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa.
W niedzielę, 18 września od godz. 10 przez cały dzień, trwać będzie kwesta na cele charytatywne w Ziemi Świętej, dostępne będą stoiska z wyrobami rękodzieła i gastronomią, poprzez zakupy można będzie wesprzeć chrześcijan w Ziemi Świętej.
Niedzielnej Sumie będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski. Następnie nastąpi procesjonalne przejście do kaplicy Grobu Bożego na modlitwę „Rycerza o pokój w Ziemi Świętej”.
W ogrodach parafialnych w godzinach popołudniowych – „Piknik z Bożogrobcami”. Zaplanowano rozdanie nagród i wyróżnień laureatom konkursu o Ziemi Świętej, z koncertami wystąpią: Magda Anioł z zespołem, Chór bazyliki Grobu Bożego w Miechowie, Miechowski Chór Gospel, zespoły Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców, zespół „Chmielnikers”. Nie zabraknie także pokazów walk rycerskich, kuchni średniowiecznej oraz atrakcji dla dzieci. Piknik zakończy prezentacja multimedialna „Miechów – polska Jerozolima”.
„W czasie IV Miechowskich Dni Jerozolimy będziemy także modlić się i adorować Najświętszy Sakrament w ołtarzu ze Światowych Dni Młodzieży „Światło Pojednania i Pokoju”, który został wykonany w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio” – mówi ks. Mirosław Kaczmarczyk proboszcz w Miechowie i kustosz sanktuarium.
Miechów był pierwszym domem bożogrobców w Europie.
Historia Zakonu Bożogrobców – Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego sięga 1099 r. Wówczas książę Gotfryd de Bouillon ustanowił 20-osobową grupę świeckich rycerzy i duchownych w celu opieki nad Bożym Grobem w Jerozolimie. Zakon stracił na znaczeniu po upadku Akki. Jego gałąź duchowna – Zakon Kanoników Regularnych po okresie świetności, znacznie się osłabił.
W Europie zakon odnowił się w 1304 r., choć jego organizacja przypominała bardziej bractwo. Do właściwej struktury zakonu rycerskiego został przywrócony w drugiej połowie XIX wieku. W 1847 r. decyzją Stolicy Apostolskiej Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego odrodził się jako zgromadzenie osób świeckich. Podstawowym celem wznowionego zakonu jest wspieranie chrześcijan w Ziemi Świętej i łacińskiego patriarchy w Jerozolimie.
Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf powracając z Ziemi Świętej i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.
W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem.
Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi, działa w ponad 40 krajach. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, utrzymują i prowadzą tam blisko 100 szkół.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.