Miechów: rozpoczęły się I Dni Jerozolimy
11 września 2010 | 16:53 | dziar Ⓒ Ⓟ
Od spotkania abp. Fouada Twala, łacińskiego patriarchy Jerozolimy z polskimi kawalerami i damami Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz od Mszy św. w kaplicy Grobu Bożego rozpoczęły się dzisiaj w Miechowie w Małopolsce I Dni Jerozolimy. Potrwają do jutra.
Patriarchę Jerozolimy powitał zwierzchnik polskich Bożogrobców – komandor Karol Szlenkier. Przypomniał w skrócie historię zakonu w Polsce i próby reaktywowania go przed II wojną światową oraz zasługi w tym kierunku Prymasa Józefa Glempa.
Spotkanie z Bożogrobców, których przybyło w pierwszym dniu ok. 130, miało charakter zamknięty.
„Patriarcha okazał nam wielki zaszczyt przyjmując oficjalne zaproszenie do Miechowa. Mam nadzieję, że jego pobyt zaowocuje większym zainteresowaniem Polaków Ziemią Świętą i zorganizowanym ruchem pielgrzymkowym, a także modlitwami o pokój w Ojczyźnie Chrystusa” – powiedział KAI Janusz Kamiński, członek zakonu Bożogrobców, kielczanin.
Mszy św. w bazylice Grobu Bożego przewodniczył ks. bp Kazimierz Ryczan, w koncelebrze z abp. Stanisławem Szymeckim, bp. Piotrem Skuchą, bp. Janem Zającem, w asyście księży – m.in. członków zakonu Bożogrobców.
W homilii bp Kazimierz Ryczan skoncentrował się na Zmartwychwstaniu Jezusa i dobrodziejstwach, wypływających z tego faktu dla ludzkości w różnych częściach globu i każdego indywidualnego człowieka.
Biskup wyraził swoją radość z faktu Zmartwychwstania, które potwierdza, że „Bóg jest Ojcem, miłuje człowieka, uczucie zemsty nie ma do Niego przystępu”. „Otworzył niebo dla człowieka – dla każdego człowieka: dla Polaka, Rosjanina, dla Azjaty i Eskimosa” – mówił biskup kielecki.
„A jeśli ktoś jest niewierzącym? To nie zmienia niczego. Zmartwychwstanie jest faktem niezależnie, czy się komuś podoba, czy nie, czy ktoś wierzy czy nie wierzy. Nie zmieniają sytuacji ani wykształcenie, ani bogactwo, ani stan zdrowia. U Boga nie ma przedawnienia afer” – zauważył.
Zdaniem bp. Ryczana Zmartwychwstanie potwierdza, że pomimo miliardów śmierci dokonujących się na świecie, m.in. w wojnach, obozach zagłady, katastrofach i kataklizmach – nikt nie jest „zapomnianym pyłkiem”.
Bp Ryczan zaznaczył także, że Zmartwychwstanie jest związane z miłosierdziem i przebaczeniem, a nie sprawiedliwością w ludzkim rozumieniu. Na koniec podkreślił, że radość ze Zmartwychwstania wpisuje się w Dni Jerozolimy.
Po Mszy św. rozpoczęła się sesja naukowa, zorganizowana w urzędzie miasta i gminy Miechów. Przewidziano trzy wystąpienia dotyczące Ziemi Świętej i jej związków z Polską.
Patriarcha Jerozolimy abp. Fouad Twal przybliży współczesne problemy Ziemi Świętej, o dr. Jerzy Kraj OFM – powie o polskich śladach w Ziemi Świętej, natomiast o. prof. dr. hab. Celestyn Paczkowski OFM, skoncentruje się na jerozolimskich związkach z Polską.
W niedzielę przewidziane są główne uroczystości w Miechowie. O godz. 11. rozpocznie procesja do bazyliki Grobu Bożego, po której o godz. 11.30 będzie uroczysta Eucharystia w bazylice z udziałem m.in. abp. Fouada Twala, kard. Józefa Glempa i bp. Kazimierza Ryczana.
Ponadto w niedzielę od rana do ok. 19.00 w różnych punktach miasta odbędzie się atrakcyjny kiermasz średniowieczny z turniejami rycerskimi, muzyką celtycką, widowiskami historycznymi itp.
W ogrodach parafialnych będą prezentowane obrazki z życia średniowiecza, miechowscy uczniowie pokażą widowisko „Bóg tak chciał”, zespół Donegal wystąpi z muzyką celtycką, a ukoronowaniem całodziennego festynu będzie koncert w bazylice o godz. 19.00. Wystąpi m.in. Andrzej Seweryn z „Tryptykiem rzymskim”.
Dni Jerozolimy w Miechowie mają być czasem modlitwy w intencji Ziemi Świętej i jej promocją. Mają odbywać się co 2 lata.
Miechów jest siedzibą jednego z najważniejszych sanktuariów Grobu Bożego, z najstarszą w Europie repliką autentycznego grobu Chrystusa z ok. 1530 r., strzeżoną przez sprowadzonych w XII wieku do Polski Bożogrobców. Miasto nazywane jest „polską Jerozolimą”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.