XVII Miechowskie Dni Jerozolimy okazją do promocji Ziemi Świętej
07 września 2022 | 10:00 | dziar | Miechów Ⓒ Ⓟ
XVII Miechowskie Dni Jerozolimy 10 i 11 września, z udziałem hierarchów Kościoła, dam i rycerzy Grobu Bożego, z panelami konferencyjnymi, koncertami, konkursami czy festynem średniowiecznym – stanowią okazję do tego, aby promować najważniejsze dla świata chrześcijańskiego miejsca również w „Polskiej Jerozolimie”, jak określany jest Miechów ze swoim Sanktuarium Grobu Bożego.
Wydarzenia będą się odbywały w bazylice miechowskiej, w Domu Kultury i w ogrodach klasztornych.
Miechowskie Dni Jerozolimy organizowane są co dwa lata, począwszy od 2010 r., a ich celem jest modlitwa w intencji Ziemi Świętej oraz prezentacja historii i sytuacji obecnej Ziemi Świętej, społeczności tam mieszkających, jak również potrzeb dla dzieł Kościoła katolickiego prowadzonych w ziemskiej ojczyźnie Chrystusa.
Przyjazd do Miechowa ma również wymiar pielgrzymki, gdyż w bazylice w Miechowie znajduje się pradawna replika Grobu Bożego, która była przez wieki celem wiernych pragnących oddać cześć Chrystusowi Zmartwychwstałemu.
W sobotę 10 września – nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu szkolnego pn. „Związki Ziemi Miechowskiej z Jerozolimą – Miechów Polską Jerozolimą”. Był to konkurs wiedzy historycznej dla uczniów, pod honorowym patronatem Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. W bazylice zaplanowano koncert w wykonaniu artystów Filharmonii Krakowskiej, a Mszy św. o godz. 16 będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski.
W niedzielę 11 września o godz. 10.30 – koncert muzyki chrześcijańskiej z Bliskiego Wschodu. O godz. 12.30 rozpocznie się uroczysty ingres do bazyliki Grobu Bożego oraz Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, arcybiskupa warszawskiego i wielkiego przeora zwierzchnictwa bożogrobowców w Polsce.
W godz. 10 – 18 będzie odbywać się festyn średniowieczny w ogrodach parafialnych, z pokazem rzemiosł i zawodów, z prezentacjami kostiumowymi.
Wśród wydarzeń towarzyszących – została zaplanowana tradycyjna kwesta charytatywna na rzecz sierocińców w Ziemi Świętej: „Domy Pokoju – Homes of Peace” na Górze Oliwnej w Jerozolimie i w Betlejem, prowadzonych przez Prowincję Poznańską w Polsce Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety.
Ukazał się IV tom Biblioteki Miechowskiej pt. „Dziedzictwo Bożogrobców” pod redakcją ks. dr. Jerzego Bieleckiego i ks. prof. Janusza Królikowskiego. Publikacja zawiera referaty wygłaszane w czasie sympozjów, które odbywały się w Miechowie. Książkę można otrzymać w zakrystii składając ofiarę jako cegiełkę na remont bazyliki.
Miechów był pierwszym domem bożogrobców w Europie. Historia Zakonu Bożogrobców – Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego sięga 1099 r. Wówczas książę Gotfryd de Bouillon ustanowił 20-osobową grupę świeckich rycerzy i duchownych w celu opieki nad Bożym Grobem w Jerozolimie. Zakon stracił na znaczeniu po upadku Akki. Jego gałąź duchowna – Zakon Kanoników Regularnych po okresie świetności, znacznie się osłabił.
W Europie zakon odnowił się w 1304 r., choć jego organizacja przypominała bardziej bractwo. Do właściwej struktury zakonu rycerskiego został przywrócony w drugiej połowie XIX wieku. W 1847 r. decyzją Stolicy Apostolskiej Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego odrodził się jako zgromadzenie osób świeckich. Podstawowym celem wznowionego zakonu jest wspieranie chrześcijan w Ziemi Świętej i łacińskiego patriarchy w Jerozolimie.
Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf powracając z Ziemi Świętej i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.
W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem.
Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi, działa w ponad 40 krajach. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, utrzymują i prowadzą tam blisko 100 szkół.
Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. W 1995 r. mianowano kardynała Józefa Glempa wielkim przeorem i utworzono zwierzchnictwo bożogrobców w Polsce. Jego siedziba znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.