Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inter concilium et synodum – pomiędzy soborem i synodem”
18 października 2023 | 17:21 | Mateusz Biernacki | Lublin Ⓒ Ⓟ
Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inter concilium et synodum – pomiędzy soborem i synodem” została zorganizowana w Lublinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 18 października. Konferencja obejmowała tematy związane z 40 rocznicą promulgacji Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku oraz synodalnością Kościoła.
Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inter concilium et synodum – pomiędzy soborem i synodem” odbyła się w budynku Centrum Transferu Wiedzy w Kampusie KUL przy alejach Racławickich. Organizatorem Konferencji jest ks. prof. dr hab. Krzysztof Burczak. Na spotkanie zaproszono gości z Czech i Niemiec.
Spotkanie naukowe rozpoczęło się eucharystią o godzinie 8:00 sprawowaną przez księdza biskupa dr hab. Artur Grzegorz Miziński, prof. KUL Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz Biskup odniósł się również do tematu synodalności Kościoła.
„Synodalność Kościoła jak uczy papież Franciszek i nie jest to nauka nowa, przynależy do natury kościoła, świadczy o tożsamości kościoła Jezusa Chrystusa. To odkrycie na nowo synodalności, która istniała od samego początku, bo przecież synody mamy od wieków, które określają naukę kościoła, została na nowo odkryta podczas Soboru Watykańskiego II i ukazana jako Kościół, który jest wspólnotą ludu Bożego” – powiedział duchowny.
Następnie dyskusja przeniosła się do uniwersyteckiej auli, gdzie zebrani zostali powitani przez ks. prof. dr hab. Krzysztofa Burczaka oraz dr.hab. Beatę Piskorską prof. KUL prorektor do spraw studentów, doktorantów i rozwoju. Prorektor podkreśliła, że cieszy ją fakt, że po raz pierwszy głos w Synodzie Biskupów mają także kobiety.
Po części oficjalnej rozpoczęła się konferencja podzielona na trzy panele pod kierownictwem dr Aleksandry Brzemia-Bonarek, dr hab. Lidii Fiejdasz-Buczek oraz dr hab. Elżbiety Szczot, prof. KUL.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.