Międzynarodowy kongres w 90-lecie „Paneuropy”
20 listopada 2012 | 13:25 | ts (KAI/KNA) / pm Ⓒ Ⓟ
Z udziałem licznych gości z krajów europejskich zakończył się w Wiedniu kongres zorganizowany z okazji 90-lecia ruchu paneuropejskiego.
W ramach kongresu Nagrodę Europejską imienia twórcy ruchu Richarda Coudenhove-Kalergi otrzymał pierwszy przewodniczący Rady Europy Belg Herman van Rompuy.
„Richarda Coudenhove- Kalergi poświęcił całe swoje życie idei europejskiej i swoją inicjatywą paneuropejską położył intelektualne podwaliny pod dzieło jedności europejskiej” – powiedział van Rompuy dziękując za odznaczenie. Głównym tematem kongresu było przedyskutowanie możliwości polityki europejskiej inspirowanej wartościami chrześcijańskimi w uwarunkowaniach postmodernizmu i sekularyzmu.
Przewodniczący Rady Europy zapewnił w Wiedniu, że Unia Europejska uczyni wszystko, co będzie konieczne dla osiągnięcia stabilizacji euro. Podkreślił, że odpowiedzialność poszczególnych państw członkowskich i solidarność wszystkich, to dwie strony tego samego medalu.
Przewodniczący Paneuropy, Karl von Habsburg porównał Hermana van Rompuya, który jako przewodniczący Rady Europy koordynuje współpracę wszystkich 27 państw członkowskich do żonglera, który utrzymuje w powietrzu 27 piłeczek. Dla „sztuki poszukiwania kompromisu” i wierności zasadom okazywanych przez belgijskiego polityka wyraził również uznanie austriacki minister spraw zagranicznych Michael Spindelegger.
W panelu na temat „Chrześcijański Zachód czy pogański postmodernizm?” przed współczesnymi zagrożeniami demokracji i tendencjami totalitarnymi Zachodu ostrzegł szef frakcji chrześcijańskich demokratów w zgromadzeniu parlamentarnym Rady Europy, włoski polityk Luca Volonté. Jego zdaniem kulturę polityczną będą coraz silniej cechowały „emocje i sentymenty”, w reakcji na „polityczną poprawność”, co przeszkadza wszelkiej rozsądnej dyskusji. W obliczu wielu zagrożeń dla życia ludzkiego, jakie niosą ustawy o eutanazji i rozwój w niektórych dziedzinach biotechnologii, Volonté wezwał chrześcijan Europy, aby silniej przeciwstawili się tym politycznym wyzwaniom. Podkreślił, że należy bronić wolności, której grozi dyktat relatywizmu i myślenia konsumpcyjnego.
Według wiceprzewodniczącego „Paneuropy”:, Martina Kuglera, chrześcijanie spotykają się z coraz większym brakiem tolerancji, z uprzedzeniami i aktami nienawiści. „Żyjemy w coraz bardziej pogańskim świecie, jednak większości chrześcijan to nie odstrasza, bo mają oparcie w tradycji chrześcijańskiej naszego kontynentu” – stwierdził Kugler, który w instytucjach pozarządowych zajmuje się problematyką dyskryminacji chrześcijan w Europie. Zapewnił, że w działaniach na rzecz wolności chrześcijan i prawa naturalnego nie chodzi o obronę przywilejów, lecz o miłość bliźniego, z której korzystają najsłabsi w społeczeństwie.
Podsumowując panel Niemka Sophia Kuby, ekspertka w dziedzinie praw człowieka, podobnie jak Luca Volonté ostrzegła przed groźbą utraty rozsądku w debacie politycznej. Powołała się przy tym na swoje doświadczenia w dyskusjach bioetycznych na forum unijnym w Brukseli.
W wiedeńskim kongresie Paneuropy uczestniczyło ponad 300 osób – członków i sympatyków tego ruchu z 16 krajów.
Międzynarodowa Unia Paneuropejska – Paneuropa – jest organizacją promującą paneuropeizm, ideę zjednoczenia Europy. Za jej twórcę uważa się Richarda Coudenhove-Kalergi, który po zakończeniu pierwszej wojny światowej opublikował w latach 20-tych książkę „Paneuropa” Mówił w niej, m.in. o powstaniu Stanów Zjednoczonych Europy. Koncepcja taka zyskała sporą popularność wśród elit ówczesnej Europy i już1926 r. odbył się w Wiedniu (Austria) I Kongres Paneuropejski. Jednym z głównych celów „Paneuropy” jest angażowanie się na rzecz zjednoczonej Europy opartej na wartościach reprezentowanych przez chrześcijański Zachód.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.