Międzyrzecz: diecezjalne i wojewódzkie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski (zapowiedź)
14 czerwca 2016 | 17:53 | kk Ⓒ Ⓟ
W sobotę, 18 czerwca w Międzyrzeczu, odbędą się diecezjalne i wojewódzkie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski pod hasłem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Uroczystej liturgii będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański.
Uroczystość rozpocznie się nabożeństwem ekumenicznym o godz. 10.15 w sanktuarium pw. Pierwszych Męczenników Polski, a po nim zaplanowany jest wykład, który wygłosi prof. Krzysztofa Ożóg – autor książki „966. Chrzest Polski”.
Później zaplanowano, podzielony na pięć etapów historii naszego kraju, korowód historyczny. Każdy z nich będzie rozpoczynał inny polski święty z danej epoki. – Nasz korowód będzie niezwykle barwny – zapowiada burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
W samo południe przy międzyrzeckim ratuszu abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył Mszy św., w czasie której wierni diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odnowią przyrzeczenia chrzcielne.
Po liturgii wszyscy pielgrzymi zaproszeni są na poczęstunek i koncert Dziecięcego Chóru „Piccolo” z Międzyrzecza oraz Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego.
Międzyrzeckie obchody to wspólne przedsięwzięcie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, województwa lubuskiego oraz władz Międzyrzecza.
W ostatnią niedzielę we wszystkich kościołach diecezji odczytano specjalne zaproszenie bp. Tadeusza Lityńskiego. „Pozostają nam w pamięci ogólnopolskie uroczystości w Gnieźnie i Poznaniu. Tę radość pragniemy też przeżyć w naszej diecezji i województwie lubuskim, gromadząc się w sobotę 18 czerwca br. w Międzyrzeczu, którego historia sięga źródeł wiary chrześcijańskiej na naszych ziemiach i początków polskiej państwowości” – czytamy w dokumencie.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Ziemie należące dziś do Ziemi Lubuskiej jeszcze przed przyjęciem chrztu, Mieszko włączył do swojego państwa. – Nasz region od samego początku chrystianizacji, czyli od roku 966 był więc częścią państwa pierwszych Piastów. W Santoku, Międzyrzeczu, Krośnie Odrzańskim, Drzeniu, czyli dzisiejszym Drezdenku, Głogowie i Kożuchowie zaczęto wznosić pierwsze chrześcijańskie świątynie – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
– W 1001 roku przybyli w okolice Międzyrzecza eremici z Italii: Benedykt z Benewentu oraz Jan z Wenecji. Już w Międzyrzeczu dołączyli do nich Polacy: Mateusz i Izaak. Tych czterech mnichów wraz z kucharzem Krystynem poniosło śmierć męczeńską w 1003 roku. Rok później papież Jan XVIII polecił wpisać ich do katalogu świętych. Święci z Międzyrzecza są zatem pierwszymi chrześcijańskimi męczennikami na polskiej ziemi. Warto także podkreślić, że bracia św. Mateusz i św. Izaak oraz ich pomocnik św. Krystyn są także pierwszymi kanonizowanymi Polakami – dodaje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.