Miejsce Piastowe: nuncjusz apostolski zainaugurował rok jubileuszowy 100. rocznicy zatwierdzenia michalitów
27 września 2020 | 18:28 | pab | Miejsce Piastowe Ⓒ Ⓟ
Mszą św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Penacchio zainaugurowano Rok Jubileuszowy 100. rocznicy zatwierdzenia Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. Uroczystość odbyła się w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu, gdzie znajduje się dom macierzysty michalitów. List do z okazji jubileuszu przesłał Ojciec Święty Franciszek.
Mszę św. – obok wielu księży – koncelebrowali: prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita przemyski, abp Adam Szal, abp Józef Kowalczyk, abp Stanisław Nowak oraz bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio.
Przed rozpoczęciem Mszy św. generał zgromadzenia ks. Dariusz Wilk odczytał fragment listu skierowanego przez Franciszka z okazji rozpoczynającego się jubileuszu. Papież stwierdził w nim, że michalicki charyzmat jest aktualny jak nigdy i charakteryzuje się „troską w stosunku do dzieci ubogich, osieroconych i opuszczonych, przez nikogo nie chcianych i często uważanych za margines społeczeństwa”.
Ojciec Święty zawierzył zgromadzenie opiece Maryi i św. Michała Archanioła oraz udzielił swojego błogosławieństwa, „obejmując nim chętnie również tych, których spotykacie podczas waszego codziennego apostolstwa”.
W homilii abp Salvatore Penacchio zwrócił uwagę, że Miejsce Piastowe jest kolebką zgromadzenia michalickiego, tak silnie związanego z osobą założyciela bł. księdza Bronisława Markiewicza. Przypomniał jego słowa wypowiedziane niedługo przed swoją śmiercią w starej plebanii: „odchodzę, a wy zostaniecie i poprowadzicie dalej dzieło, które nie jest moje, lecz Boże”.
Nawiązując do odczytanej Ewangelii, abp Penacchio zauważył, że jeden z synów gospodarza wyraził gotowość pójścia do winnicy, jednak obietnicy tej nie spełnił, w odróżnieniu od swojego brata, który do winnicy poszedł mimo początkowej niechęci. Kaznodzieja stwierdził, że „przewrotność jest zaprzeczeniem szczerości, a Jezus ceni szczerość i prostolinijność, nawet jeśli jest zabarwiona nutką buntu”, jak u syna, który wypełnił prośbę ojca.
Nuncjusz prosił uczestników liturgii, aby do swoich domów i wspólnot zanieśli serdeczne pozdrowienie od papieża, „który polecił modlić się za przyczyną św. Michała Archanioła w tych trudnych czasach, także z powodu pandemii”.
W imieniu biskupów z diecezji, w których posługę podejmują michalici, za ich obecność dziękował prymas abp Wojciech Polak. Z kolei abp Adam Szal wyraził radość, że to z archidiecezją przemyską tak szczególnie od początku swojego istnienia związane są zgromadzenia michalickie.
List na jubileusz zgromadzenia skierował również premier Mateusz Morawiecki.
Bł. ks. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku koło Jarosławia. W 1863 r. wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu. We wrześniu 1867 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz i proboszcz, ukończył dodatkowe studia z pedagogiki, filozofii i historii, wykładał również teologię pastoralną w seminarium duchownym w Przemyślu.
Z czasem ks. Bronisław odkrył w sobie powołanie do życia zakonnego. W listopadzie 1885 r. wyjechał do Włoch i tam wstąpił do salezjanów. W marcu 1887 r. złożył śluby na ręce św. Jana Bosko. Z oddaniem i gorliwością wypełniał powierzane mu zadania. W marcu 1892 r., za pozwoleniem przełożonych, powrócił do Polski i został proboszczem w Miejscu k. Krosna, które jego staraniem przyjęło nazwę Miejsce Piastowe.
Oddał się tutaj pracy z młodzieżą, głównie z ubogimi i sierotami. Otworzył Instytut Wychowawczy, przez który troszczył się o materialną i zawodową przyszłość podopiecznych.
W 1897 r. odszedł ze zgromadzenia księży salezjanów i założył Towarzystwo Powściągliwość i Praca, które stało się zalążkiem do stworzenia dwóch nowych zgromadzeń zakonnych: męskiego i żeńskiego. Oba pod opieką św. Michała Archanioła, oparte na duchowości św. Jana Bosko, miały poświęcić się pracy z dziećmi i młodzieżą.
Ks. Markiewicz nie doczekał zatwierdzenia nowych zgromadzeń. Zmarł 29 stycznia 1912 r. Zgromadzenie św. Michała Archanioła zostało erygowane w 1921 r., a Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła w 1928 r.
Beatyfikacji ks. Markiewicza dokonał w Warszawie 19 czerwca 2005 r. delegat papieski kard. Józef Glemp.
29 września 2007 r. ordynariusz przemyski abp Józef Michalik podniósł kościół zakonny w Miejscu Piastowym do rangi Sanktuarium Św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.