Miejsce Piastowe: uroczystości w 105. rocznicę śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza
29 stycznia 2017 | 16:32 | pab | Miejsce Piastowe Ⓒ Ⓟ
Uroczystości w 105. rocznicę śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza odbyły się w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Jamrozek wraz z generałem michalitów, ks. Dariuszem Wilkiem. W kazaniu, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, zwracał uwagę na pokorę, która jest nieodzowna w dążeniu do zbawienia.
Bp Jamrozek szczególną uwagę poświęcił błogosławieństwu skierowanemu do ubogich w duchu. Tłumaczył, że taki człowiek ma dystans do samego siebie, „nie jest zapatrzony w siebie, ale stara się patrzeć wyżej”. – Jeśli będziemy patrzeć w stronę Jezusa, nigdy się nie pomylimy. To jest sekret świętych: patrzyli w niebo, ale jednocześnie chodzili twardo po ziemi, starając się poznawać wolę Pana Boga i ją realizować, mimo że czasami była bardzo trudna – mówił.
Za przykład podał bł. ks. Markiewicza, którego droga do świętości kosztowała wiele wysiłku i upokorzeń – jego prośba o powołanie nowego zgromadzenia zakonnego początkowo spotkała się z odmową biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara (kanonizowanego w 2003 r.).
– Bycie pokornym to jest trudna sztuka. Kiedy są trudności, to człowiek pyszny będzie zawsze mówił: ja mam rację, jestem doskonały. A pokorny przyjmie zwróconą uwagę, bo ma świadomość, że może się pomylić – wyjaśniał hierarcha. – Ks. Markiewicz w swojej pokorze zgodził się z tym, co biskup mówił. To zostało wynagrodzone – dodał.
Bp Jamrozek zauważył, że realizowanie ośmiu błogosławieństw jest kroczeniem Bożą drogą, która na pewno doprowadzi do zbawienia. Ale – jak zauważył – jest to zarazem kroczenie pod prąd.
– Świat współczesny preferuje raczej bogactwo, unikanie jakiegokolwiek cierpienia, czy brak zainteresowania drugim człowiekiem. A Pan nam powie, że powinniśmy to spełniać. Jeśli chcę dostać się do nieba, jeśli chcę być szczęśliwy w całej pełni, to zachęty Jezusa powinienem realizować w codziennym życiu – wskazywał.
Bł. ks. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku koło Jarosławia (archidiecezja przemyska). W 1863 r. wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu. We wrześniu 1867 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Harcie i w katedrze przemyskiej, a potem jako proboszcz w parafii Gać, a następnie w Błażowej. Ukończył też dodatkowe studia z pedagogiki, filozofii i historii na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1882 r. wykładał teologię pastoralną w seminarium duchownym w Przemyślu.
Z czasem ks. Bronisław odkrył w sobie powołanie do życia zakonnego. W listopadzie 1885 r. wyjechał do Włoch i tam wstąpił do salezjanów. W marcu 1887 r. złożył śluby na ręce św. Jana Bosko. Z oddaniem i gorliwością wypełniał powierzane mu zadania. Z powodu surowego trybu życia zachorował na gruźlicę; uważano go za bliskiego śmierci. Udało mu się jednak odzyskać zdrowie. W marcu 1892 r., za pozwoleniem przełożonych, powrócił do Polski i został proboszczem w Miejscu k. Krosna, które jego staraniem przyjęło nazwę Miejsce Piastowe.
Oddał się tutaj pracy z młodzieżą, głównie z ubogimi i sierotami. Otworzył Instytut Wychowawczy, przez który troszczył się o materialną i zawodową przyszłość podopiecznych. W 1897 r. odszedł ze zgromadzenia księży salezjanów i założył Towarzystwo Powściągliwość i Praca, które stało się zalążkiem do stworzenia dwóch nowych zgromadzeń zakonnych: męskiego i żeńskiego. Oba pod opieką św. Michała Archanioła, oparte na duchowości św. Jana Bosko, miały poświęcić się pracy z dziećmi i młodzieżą.
Ks. Markiewicz nie doczekał zatwierdzenia nowych zgromadzeń. Zmarł 29 stycznia 1912 r. Zgromadzenie św. Michała Archanioła zostało erygowane w 1921 r., a Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła w 1928 r.
W 1958 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W 1994 r. papież Jan Paweł II podpisał dekret o heroiczności cnót ks. Bronisława Markiewicza. W 2004 r. Komisja Lekarska zatwierdziła nadzwyczajne uzdrowienie za jego przyczyną. Beatyfikacji dokonał w Warszawie 19 czerwca 2005 r. delegat papieski kard. Józef Glemp.
29 września 2007 r. ordynariusz przemyski abp Józef Michalik podniósł kościół zakonny w Miejscu Piastowym do rangi Sanktuarium Św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.