Miejska Górka: odnowiono kościół po pożarze
06 grudnia 2011 | 18:30 | bt Ⓒ Ⓟ
Losy tego kościoła, jak zaznaczył abp Stanisław Gądecki, są „symbolem wielkiego odnowienia, któremu podlega Kościół i każdy człowiek w Kościele”. Metropolita poznański 6 grudnia przewodniczył Sumie odpustowej w kościele pw. św. Mikołaja w Miejskiej Górce koło Rawicza. Była to jednocześnie Msza św. dziękczynna za zakończenie prac remontowych, po pożarze, jaki zniszczył wnętrze świątyni 5 stycznia br.
„Chcemy dziękować Bogu za wszystko, czego doświadczyliśmy jako wspólnota parafialna w tym roku i polecać nasze sprawy Bogu za wstawiennictwem naszego patrona św. Mikołaja” – podkreślił ks. Marian Podlasz, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Miejskiej Górce nawiązując do pożaru kościoła i remontu przeprowadzonego w nim po tej tragedii. „Radość przenika nasze serca, kiedy możemy uczestniczyć w tej naszej parafialnej uroczystości odpustowej w odnowionym kościele” – stwierdził ks. Podlasz.
Także przewodniczący Sumie odpustowej abp Stanisław Gądecki wyraził radość z faktu przywrócenia kościoła do stanu pierwotnej świetności i z tego, że „wspólnota parafialna może się tu znowu modlić i odradzać duchowo”. Jednocześnie przyznał, że świątynia po pożarze przypominała „stan wielu kościołów po wojnie”.
„Wydawało się, że wielkie dzieło zniszczenia, które się tu dokonało, może podciąć każdą nadzieję. Nie stało się tak tylko dlatego, że w ludziach jest zawsze jakiś ładunek nadziei” – zauważył kaznodzieja wyjaśniając, że ta sytuacja „jest symbolem wielkiego odnowienia, któremu podlega Kościół i każdy człowiek w Kościele”.
Metropolita poznański podkreślił bowiem, że są również duchowości i osobowości ludzkie tak zniszczone, jak ten kościół po spaleniu, „w których nie ma ani wiary, ani nadziei, ani miłości”, które choć piękne z zewnątrz, we wnętrzu przypominają pogorzelisko. Dlatego zachęcił do czerpania z tego wydarzenia pouczenia duchowego, że każdego człowieka można odnowić, choć odnawia się go „znacznie trudniej niż budynek”.
Z kolei odnosząc się do podjętego przez parafię, przy wsparciu m.in. archidiecezji poznańskiej, trudu odnowienia kościoła, abp Gądecki podkreślił przede wszystkim stoicki spokój i nadzieję, jaką zachował w tym doświadczeniu ksiądz proboszcz. Podziękował także za wsparcie udzielone przez władze samorządowe i wszystkich ofiarodawców z samej parafii, jak i sąsiednich miejscowości i parafii oraz tutejszemu klubowi sportowemu „Sparta” za udostępnienie sali do tymczasowego odprawiania nabożeństw.
Arcybiskup podkreślił również, że w tak trudnych sytuacjach widać, jak ważne znaczenie ma ubezpieczenie, którym objęta jest cała archidiecezja.
W pożarze, który wybuchł w zabytkowym kościele parafialnym w Miejskiej Górce 5 stycznia 2011 r. spłonęło doszczętnie prezbiterium wraz z ołtarzem głównym oraz część stropu, a świątynia ze względu na swój stan została czasowo zamknięta.
Jednocześnie podjęto w niej prace remontowe i konserwatorskie, m.in. naprawę dachu i konstrukcji stropu oraz wymianę instalacji elektrycznej, odmalowanie wnętrza i rekonstrukcję ołtarzy.
W czasie remontu nabożeństwa odbywały się w sali sportowej miejscowego klubu „Sparta” oraz w namiocie rozstawionym na parkingu obok kościoła. Pierwsza Msza św. w odnowionej świątyni została odprawiona 13 sierpnia br.
Kościół pw. św. Mikołaja w Miejskiej Górce koło Rawicza został ufundowany w pierwszej połowie XV w. przez słynną wielkopolską rodzinę Górków, którym też zawdzięcza nazwę sama miejscowość.
W 1655 r. wnętrze późnogotyckiej świątyni zostało zniszczone przez Szwedów. Nowe ołtarze dla kościoła wystawił właściciel miasta Jan Opaliński, a poświęcił je w 1659 r. biskup poznański Wojciech Tholibowski. Z kolei w 1787 r., podobnie jak większą część Miejskiej Górki, kościół zniszczył pożar, po którym odbudowano go ok. 1790 r.
W 2008 r. przeprowadzono kapitalny remont całej świątyni parafialnej, a w bieżącym roku zostało odnowione jej wnętrze po pożarze prezbiterium, który wybuchł 5 stycznia 2011 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.