Mieronice: Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie otworzyło kolejny Zakład Aktywności Zawodowej
09 stycznia 2025 | 19:29 | dziar | Mieronice Ⓒ Ⓟ
Prowadzone przez ks. dr. Andrzeja DrapałęStowarzyszenie Nadzieja Rodzinie otworzyło Zakład Aktywności Zawodowej w Mieronicach w gm. Małogoszcz, w którym zatrudnienie i integracje znalazło 20 osób niepełnosprawnych. Nowy ZAZ poświęcił dzisiaj bp Jan Piotrowski.
– Te 20 osób to pakiet startowy – mówi w rozmowie z KAI ks. Drapała. – 70 proc. z aktualnie zatrudnionych ma niepełnosprawność znaczną, czyli są to osoby niewidome, czy poruszające się na wózkach inwalidzkich. Natomiast pozostałe 30 proc., to osoby z chorobami psychicznymi. Do tego zatrudniliśmy pięciu instruktorów, kierownika zakładu oraz osoby do pracy w księgowości – wyjaśnia.
W Zakładzie Aktywności Zawodowej w Mieronicach działają trzy warsztaty.
– Pierwszy to warsztat produkcji tekturowych opakowań, pudełek wykorzystywanych do transportu żywności, np. do pizzy. W drugim warsztacie będą produkowane tekturowe torby, a w trzecim nadruki na ceramikę – dodaje ks. Andrzej Drapała.
W tym celu stowarzyszenie zakupiło cztery maszyny, a także samochody do przewozu osób i wyprodukowanych towarów.
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Mieronicach kosztowało prawie 2,9 mln zł, z czego ponad 1, 8 mln zł pochodziło z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Jest to drugi ZAZ prowadzony przez stowarzyszenie.
Bp Jan Piotrowski powiedział, że obserwując powstające ZAZ-y z warunkami pracy dla niepełnosprawnych, ma poczucie, jakby doznał cudu. – To nie są baraki, piwnice, czy przybudówki (…). Byłbym gotów zaprosić przedstawicieli ze Stanów Zjednoczonych, by zobaczyli jakie Polska zrobiła postępy w opiece nad niepełnosprawnymi – powiedział.
O rozwoju Zakładów Aktywności Zawodowej w województwie świętokrzyskim mówiła marszałek Renata Janik: „Nawet w ostatnich pięciu latach dzięki pieniądzom rządowym powstało 6 zakładów, gdzie stworzono 405 miejsc pracy”.
W województwie świętokrzyskim działa 9zakładów aktywności zawodowej. Trzy z nich znajdują się w Kielcach, tj. przy ulicach:Wesołej, Olszewskiego i na Białogonie. Natomiast pozostałe są w Sandomierzu, Chmielniku, Końskich, Kałkowie, w Szczaworyżu w gminie Busko–Zdrój i Mieronicach. Część z nich prowadzi także Caritas kielecka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.